کد خبر : 54930
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1400 - 20:29

پیک ششم در چند قدمی مشهد/ پیش‌بینی واکسیناسیون ۷۵ درصدی تا انتهای آبان

پیک ششم در چند قدمی مشهد/ پیش‌بینی واکسیناسیون ۷۵ درصدی تا انتهای آبان

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به افزایش مراجعه مردم به درمانگاه‌های سطح شهر و مراکز منتخب کرونا در روزهای اخیر گفت: با توجه به اینکه تزریق واکسن از ۱۷ شهریورماه سال جاری افزایش یافته و از ۱۹ مهر نیز تزریق دوز دوم آغاز شده است، انتظار داریم که طی یک ماه آینده

پیک ششم در چند قدمی مشهد/ پیش‌بینی واکسیناسیون ۷۵ درصدی تا انتهای آبان

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به افزایش مراجعه مردم به درمانگاه‌های سطح شهر و مراکز منتخب کرونا در روزهای اخیر گفت: با توجه به اینکه تزریق واکسن از ۱۷ شهریورماه سال جاری افزایش یافته و از ۱۹ مهر نیز تزریق دوز دوم آغاز شده است، انتظار داریم که طی یک ماه آینده و تا ۲۰ آبان به واکسیناسیون ۷۵ درصدی افراد تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برسیم.

 سیدجواد حسینی درمورد وضعیت واکسیناسیون اظهار کرد: حدود ۴ میلیون فرد ۱۲ سال به بالا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد داریم و با احتساب دو دوز واکسن باید ۸ میلیون واکسن تزریق کنیم.

۳۳ درصد افراد در مناطق دانشگاه علوم پزشکی مشهد دوز دوم را دریافت کرده‌اند

وی با بیان اینکه تاکنون در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و در افراد بالای ۱۸ سال تا تاریخ ۲۳ آبان ماه ۴ میلیون و ۶۸ هزار و ۹۳۶ واکسن دوز اول و دوم تزریق شده است، گفت: ۲میلیون و ۸۵۶ هزار و ۷۶۸ واکسن مربوط به دوز یک بوده که ۷۲.۵۶ درصد می‌شود. همچنین یک میلیون و ۲۱۲ هزار واکسن دوز دوم تزریق شده و بنابراین ۳۳.۶۱ درصد از افراد تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه اگر حداقل به پوشش ۸۰ درصدی واکسیناسیون برسیم احتمال قطع زنجیره بیماری وجود دارد، تصریح کرد: جمعیت ۱۲ تا ۱۷ سال ما نیز ۴۶۶ هزار و ۳۵ نفر هستند که ۲۴۷ هزار و ۲۹۹ نفر یعنی ۵۳ درصد واکسن دریافت کرده‌اند. با توجه به اینکه مدت زیادی از آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۷ سال نگذشته است، اغلب این واکسن‌ها دوز اول بوده است.

حسینی بیان کرد: ما در مناطق دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۳۶ هزار نفر مادر باردار داریم که ۳۰ هزار نفر از آنها واجد شرایط دریافت واکسن هستند. از این ۳۰ هزار نفر ۲۱ هزار و ۶۹۳ نفرواکسن دریافت کردند که ۶۳.۲۳ درصد آنها که شامل  ۱۸ هزار و ۹۶۵ نفر می‌شود دوز یک و ۹.۱ درصد آنها که شامل ۲۸۲۷ نفر می‌شود، هر دو دوز را دریافت کردند.

حسینی یادآور شد: مادران بارداری که ۱۲ هفته از بارداری آنها گذشته باشد، می‌توانند واکسن تزریق کنند. دو هفته مانده به زایمان و  ۱۰ روز بعد زایمان هم واکسن تزریق نمی‌شود. همچنین مادر باردار از ۱۰روز تا ۴۲ روز بعد زایمان جزو گروه هدف مادران باردار محسوب  می‌شود.

پیش‌بینی واکسیناسیون ۷۵ درصدی مشهدی‌ها تا انتهای آبان

وی با اشاره به اینکه از ۱۷ شهریورماه سال جاری تزریق واکسن افزایش یافته است، بیان کرد: از ۱۹ مهر نیز تزریق دوز دوم آغاز شده و انتظار داریم که طی یک ماه آینده و تا ۲۰ آبان به واکسیناسیون ۷۵ درصدی افراد تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برسیم.

حسینی با اشاره به اینکه درحال حاضر  درخصوص واکسن مشکلی نداریم، عنوان کرد: دوز اول و دوم سینوفارم ، دوز دوم آسترازنکا و برکت در مراکز ما تزریق می‌شود، البته برخی مراکز دوز یک برکت را هم تزریق می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: عارضه جدی و فوت به دلیل تزریق واکسن‌ نداشته‌ایم. بیشترین عارضه مربوط به درد محل تزریق، تب، سردرد و ضعف بوده است.

تزریق واکسن در تمام پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت

وی گفت: علاوه‌بر مراکز واکسیناسیون، تمام پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت ما درحال حاضر واکسن تزریق می‌کنند. برنامه ما این است که در مناطق دور دست ویال‌های  تک‌دوزی ببریم که اگر تعداد افراد کم بود هم واکسن تزریق شود.

وی درمورد دوز یادآور کادر درمان بیان کرد: باید ۶ ماه از دوز دوم بگذرد تا دوز یادآور تزریق شود  با توجه به اینکه تعداد این افراد زیاد نیست، در تامین واکسن  مشکلی نخواهیم داشت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: واکسن جلوی شدت بیماری، مرگ‌ومیر و بستری را می‌گیرد، اما پس از تزریق واکسن حتما باید فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌ها را همچنان داشته باشیم تا جامعه به ایمنی لازم برسد.

افزایش میزان تست‌های مثبت کرونا

حسینی با اشاره به افزایش مراجعه مردم به درمانگاه‌های سطح شهر و مراکز منتخب کرونا در روزهای اخیر عنوان کرد: زمزمه پیک بعدی به گوش می‌رسد. درحال حاضر ۸ درصد تست‌های رپید و ۱۲ درصد تست‌های پی‌سی‌آر  کرونا مثبت می‌شوند. مثبت شدن تست‌ها به لود ویروس بستگی دارد و هرچه میزان بیماری بیشتر باشد، تعداد تست‌های مثبت هم بیشتر می‌شود. در پیک پنجم ۵۷ درصد تست‌های پی‌سی‌آر و ۳۶ درصد تست‌های رپید کرونا مثبت می‌شد. درحال حاضر میزان مثبت شدن تست‌ها رو به افزایش است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به عقب افتادن واکسیناسیون افرادی که مبتلا به کرونا می‌شوند، عنوان کرد: در اوج پیک کرونا به دلیل افزایش تعداد مبتلایان روند واکسیناسیون نیز کند می‌شود زیرا افراد مبتلا به کرونا ۶ هفته بعد از ابتلا باید واکسن تزریق کنند و این موضوع واکسیناسیون را به تاخیر می‌اندازد .

حسینی درمورد میزان آمادگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای پیک ششم گفت: ۴۲ مرکز منتخب کرونا داریم که چهار مرکز شبانه‌روزی هستند و بقیه مراکز  از ۷:۳۰  صبح تا ۷:۳۰ شب فعال هستند. آمادگی داریم ساعت فعالیت مراکز افزایش یابد یا درصورت نیاز مرکز جدید اضافه کنیم. همچنین ۱۴۰ درمانگاه‌ عمومی در سطح شهر در این خصوص آمادگی دارند تا پذیرش اولیه بیماران انجام شود و  درصورت ضرورت به بیمارستان ارجاع داده شوند.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان‌ها هم در ۶ فاز، فازبندی شده است، ادامه داد: اگر به حالت فوق بحران رسیدیم مجبوریم همه ظرفیت‌ها را درگیر کرونا کنیم. هدف ما این است که تخت‌های آموزشی در مرحله آخر درگیر بحث کرونا شوند که آموزش پزشکی کمترین مشکل را ببیند.

یک رقمی شدن آمار فوتی‌ها

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تا روز جمعه در  دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۵۵۳ بیمار بستری کرونا و در مشهد ۴۷۷ نفر داشته‌ایم. فوتی‌های کرونا نیز از پانزدهم مهرماه یک رقمی شده  است.

حسینی با بیان اینکه ما در پیک پنجم ۲۸۲۳ بیمار بستری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد داشته‌ایم، تصریح کرد: در پیک پنجم حدود ۱۸ تا ۲۱ درصد بستری‌ها در مشهد اصلا خراسانی نبودند و حدود ۱۰ درصد هم از افراد تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نبودند.

وی درمورد بازگشایی مدارس عنوان کرد: بهترین مدل بازگشایی مدارس این است که تمام دانش‌آموزان و فرهنگیان هر دو دوز واکسن را تزریق کرده باشند و دو هفته از تزریق دوز دو نیز گذشته باشد تا ایمنی به صورت کامل ایجاد شده باشد، اما  در بسیاری کشورهای دیگر با یک دوز واکسن بازگشایی مدارس را انجام دادند. اگر فاصله اجتماعی و ماسک زدن رعایت شود، دوز یک واکسن فقط  ۳۰ درصد می‌تواند در پیشگیری کمک‌کننده باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درخصوص افرادی که به دلیل سفر به خارج کشور باید واکسن آسترازنکا تزریق کنند، گفت: افرادی که برای کارهای مطالعاتی یا برای درمان بیماری می‌خواهند به خارج کشور سفر کنند، امور بین‌الملل ما نامه‌ای به این افراد می‌دهد و واکسن تزریق می‌شود. درخصوص افرادی که به دلیل تجارت باید به کشورهای دیگر بروند کمیته پایش واکسن داریم موارد این چنینی در کمیته پایش تصمیم گیری می‌شود.

اصناف مشهد حدود ۷۱ درصد رعایت پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند

حسینی درخصوص میزان رعایت پروتکل‌ها در مشهد اظهار کرد: درحال حاضر به دلیل اینکه شهر مشهد زرد است و ماه ربیع وعروسی‌ها هم شروع شده، مردم زدن ماسک و فاصله اجتماعی را کمتر رعایت می‌کنند. درمجموع اما مردم مشهد نسبت به شهرهای دیگر رعایت ماسک بهتری دارند. اصناف مشهد حدود ۷۱ درصد رعایت پروتکل‌ها را انجام می‌دهند که این میزان رعایت قابل تعمیم به جامعه هم است.

وی  در مورد رعایت پروتکل‌ها در حرم رضوی اظهار کرد:  آستان قدس به استفاده از ماسک و ضدعفونی تاکید دارد. تولیت محترم بارها تاکید کرده‌اند که تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستند که زحمات و تلاش‌های تولیت محترم انصافا شایسته تقدیر است.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح