کد خبر : 184836
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 دی 1400 - 11:16

لیز چنی: ترامپ هرگز نباید دوباره حتی نزدیک دفتر ریاست جمهوری آمریکا شود

لیز چنی: ترامپ هرگز نباید دوباره حتی نزدیک دفتر ریاست جمهوری آمریکا شود

لیز چنی، نماینده جمهوریخواه مخالف با دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا گفت، کمیته او شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد ایوانکا، دختر و مشاور ارشد این رئیس جمهور سابق این کشور، از جمله کسانی است که از ترامپ خواستند برای جلوگیری از حمله ششم ژانویه گذشته به ساختمان کنگره آمریکا، اقدامات بیشتری انجام

لیز چنی: ترامپ هرگز نباید دوباره حتی نزدیک دفتر ریاست جمهوری آمریکا شود

لیز چنی، نماینده جمهوریخواه مخالف با دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا گفت، کمیته او شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد ایوانکا، دختر و مشاور ارشد این رئیس جمهور سابق این کشور، از جمله کسانی است که از ترامپ خواستند برای جلوگیری از حمله ششم ژانویه گذشته به ساختمان کنگره آمریکا، اقدامات بیشتری انجام دهد.

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از یاهو نیوز، لیز چنی در برنامه “این هفته” که از شبکه ای.بی.سی پخش می‌شود، گفت: “ما شهادتهای دست اول داریم مبنی بر این که دختر دونالد ترامپ، ایوانکا، حداقل دو بار به سراغ پدرش رفت تا از او بخواهد که این خشونت را متوقف کند.”

چنی این اظهارات را چند روز قبل از اولین سالگرد وقوع این حمله که از سوی کمیته تحت امرش در مجلس نمایندگان آمریکا در دست تحقیق است، بیان کرد. انتظار می‌رود جلسات استماع عمومی بیشتری در ارتباط با این تحقیقات برگزار شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در تلاش برای لغو نتایج انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ همچنان که کنگره در حال تایید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آن زمان در بخش آرای کالج الکترال بود، به ایراد سخنرانی پرداخت. ترامپ از حامیانش خواست که “با تمام وجود مبارزه کنند” و به دروغ ادعا کرد که در انتخابات تقلب شده است.

در جریان آن حمله، چند تن از اعضای حلقه نزدیک به ترامپ از او خواستند که این خشونتها را به شدت محکوم کرده و به حامیانش بگوید که جلوی خودشان را بگیرند.

ماه گذشته میلادی چنی به افشای محتوای پیامهای متنی چند مجری فاکس نیوز و همینطور دونالد جونیور، پسر دونالد ترامپ با موضوع درخواست از مارک میدوز، رئیس دفتر کاخ سفید برای وا داشتن رئیس جمهور به صدور یک بیانیه پرداخت.

بر اساس شهادت چنی، این پسر بزرگ ترامپ خطاب به میدوز نوشت: او باید این گندکاری را هر چه سریعتر محکوم کند. میدوز نیز پاسخ داد: من قبول دارم و سخت دارم برای آن فشار وارد می‌کنم.

بر اساس محتوای کتابی تحت عنوان “من تنها خودم می‌توانم آن را ترمیم کنم: سال فاجعه بار پایانی دونالد ترامپ”، ایوانکا ترامپ، در یک مقطع در آن روز به دستیارانش گفت: من دارم سراغ پدرم میروم. این باید متوقف شود.

ایوانکا و جارد کوشنر، شوهرش جزو ارشدترین مشاوران کاخ سفید در دولت پدرش بودند.

ترامپ در نهایت بیانیه‌ای صادر کرده و در آن از حامیانش خواست به خانه برگردند اما این کار را بعد از آنکه بخش عمده خشونتها اتفاق افتاد انجام داد.

چنی به عنوان معاون رئیس کمیته تحقیقات درباره آن حمله در مجلس نمایندگان آمریکا است. او در ادامه مصاحبه‌اش در روز یکشنبه به ای.بی.سی گفت: “سخت می‌توان در زمینه تخطی از وظایف موردی جدی‌تر و چشمگیرتر از انفعال ترامپ در آن روز متصور شد”.

چنی که یکی از معدود جمهوریخواهان حمایت کننده از استیضاح ترامپ بعد از آن حمله بود، گفت: کمیته اکنون یک سری شهادتهای دست اول در اختیار دارد که نشان می‌دهند ترامپ در زمان وقوع حمله به ساختمان کنگره، در اتاق ناهار خوری در مجاورت دفتر بیضی در کاخ سفید نشسته بود و گزارش این حمله را از تلویزیون تماشا می‌کرد.

چنی در ادامه اظهار داشت: اتاق کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید تنها چند قدم با دفتر بیضی فاصله دارد. رئیس جمهور آمریکا می‌توانست هر لحظه این چند قدم را تا اتاق کنفرانس مطبوعاتی برود و در آنجا پخش زنده تلویزیونی داشته باشد و از هوادارانش که در حال حمله به ساختمان کنگره بودند بخواهد اقدامشان را متوقف کنند. او می‌توانست از آنها بخواهد جلوی خودشان را بگیرند. او می‌توانست از آنها بخواهد که به خانه بروند. اما از انجام این کار کوتاهی کرد.

بنی تامپسون، رئیس کمیته تحقیقات درباره حمله ششم ژانویه هم به سی.ان.ان گفت که این کمیته “بر اساس یک سری شهادتهای مهم به این باور رسیده که عده‌ای از کاخ سفید خواسته بودند که کاری انجام دهد.”

تامپسون افزود: ما می‌خواهیم همه آن‌ها را راستی آزمایی کنیم، به طوری که وقتی گزارش خود را تهیه می‌کنیم و زمانی که جلسات استماع داریم، عموم مردم این فرصت را داشته باشند که خودشان ببینند.

لیز چنی گفت ترامپ با کارهایش ثابت کرده است که “هرگز دیگر حتی نمی‌تواند دوباره به دفتر بیضی کاخ سفید نزدیک شود”.

به گزارش بیزینس اینسایدر، چنی که نماینده جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ است تاکید کرد که ترامپ این قدرت را داشت که به شورش ششم ژانویه علیه کنگره پایان دهد، اما به ‌رغم درخواست‌های مکرر برخی متحدان و اعضای خانواده‌اش برای انجام این کار، چنین کاری نکرد.

چنی در این مصاحبه گفت: من فکر می کنم برای مردم آمریکا مهم است که بفهمند دونالد ترامپ چقدر خطرناک بود. ما می‌دانیم که وقتی او در اتاق غذاخوری کنار دفتر بیضی نشسته بود، اعضای دفترش از او می‌خواستند که به تلویزیون برود و به این افراد بگوید که دست بردارند. می‌دانیم که مک کارتی از او خواست که این کار را انجام دهد. ما می‌دانیم که اعضای خانواده او از جمله دخترش ایوانکا حداقل دو بار به سراغ پدرش رفت تا از او بخواهد لطفاً این خشونت را متوقف کند و در این ارتباط شهادتهایی دست اول داریم.

چنی بخشی از کمیته منتخب مجلس نمایندگان است که مسئول تحقیق در مورد شورش ۶ ژانویه است.

چنی تاکید کرد: هر کسی که این طور کوتاهی کند، هر کسی که حمله خشونت‌آمیز به ساختمان کنگره را با هدف متوقف کردن شمارش آرای انتخاباتی تحریک کند، هر کسی که به هنگام ضرب و شتم افسران پلیس در ضمن حمله حامیانش به ساختمان کنگره آمریکا به تماشای تلویزیون می نشیند، وضوح برای هر گونه کاندیداتوری در آینده ناشایسته است و نمی تواند هرگز حتی بار دیگر نزدیک دفتر بیضی کاخ سفید شود.

لیز چنی به شبکه سی بی اس گفت: حزب ما باید انتخاب کند. ما یا باید به دونالد ترامپ وفادار باشیم یا به قانون اساسی، اما نمی توانیم هر دو باشیم.

وی افزود: مقررات کیفری احتمالی در اینجا مطرح است، اما من فکر می‌کنم که مطلقاً شکی نیست که این یک تخطی از وظیفه بوده است. و من فکر می‌کنم یکی از چیزهایی که کمیته باید به آن توجه کند این است که آیا ما به مجازاتهای تشدید شده برای این نوع کوتاهی از وظایف نیاز داریم یا خیر. ما بقای جمهوری خود را به دست رئیس قوه مجریه می سپاریم، و زمانی که رئیس جمهور حاضر نیست به اوباش بگوید دست بردارید، زمانی که از دفاع از هر یک از شاخه‌های دولت امتناع می ورزد، نمی توان به او اعتماد کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

پریفرم

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

قیمت شیشه اتومبیل

سم سوسک کش قوی

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

عمیرگاه نیسان مورانو

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح