کد خبر : 38876
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 15:19

جولان مرگ در جاده‌های نهاوند

جولان مرگ در جاده‌های نهاوند

 سالیان زیادی‌ست که محورهای مواصلاتی شهرستان نهاوند قتل‌گاه بسیاری از شهروندان شده و خانوادهای زیادی را داغدار کرده است و متاسفانه فقط شاهد وعده حل مشکل از سوی مسئولان هستیم.  شهرستان نهاوند با دارا بودن جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفری سومین شهرستان پرجمعیت استان همدان محسوب می‌شود که موقعیت جغرافیایی، این شهرستان را به یکی

جولان مرگ در جاده‌های نهاوند

 سالیان زیادی‌ست که محورهای مواصلاتی شهرستان نهاوند قتل‌گاه بسیاری از شهروندان شده و خانوادهای زیادی را داغدار کرده است و متاسفانه فقط شاهد وعده حل مشکل از سوی مسئولان هستیم.

 شهرستان نهاوند با دارا بودن جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفری سومین شهرستان پرجمعیت استان همدان محسوب می‌شود که موقعیت جغرافیایی، این شهرستان را به یکی از شهرستان‌های پر رفت‌وآمد استان تبدیل کرده است.

محورهای مواصلاتی این شهرستان مثل محور نهاوند به بروجرد، محور نهاوندآورزمان و ملایر و محور نهاوندکرمانشاه که به عنوان یک محور مهم و کریدور غرب به مرکز کشور است به دلیل حادثه‌خیز بودن و نواقص زیادی که دارند هر ساله افراد بسیاری را به کام مرگ می‌کشانند و خانواده‌های زیادی را داغدار می‌کنند.

اخیرا نیز شاهد بروز تصادفات دلخراشی در همه محورهای مواصلاتی شهرستان هستیم در کمتر از یک هفته چهار تصادف دلخراش در محور نهاوندکرمانشاه اتفاق افتاد که پنج کشته و چندین مجروح برجای گذاشت و یا تصادفی که در محور نهاوندبروجرد اتفاق افتاد که یک خانواده پنج نفری را به کام مرگ کشاند و خانواده‌های زیادی را به سوگ عزیزانشان نشاند.

با وجود اینکه سالیان زیادی‌ست که رفع مشکلات و نواقص این محورهای مواصلاتی و پرتردد شهرستان به عنوان یکی از مهمترین نیازها و مطالبات مردم شهرستان مطرح شده، مسئولان فقط به مردم وعده دادند و تنها مقداری از وردی و خروجی شهر نهاوند در این محورها تعریض و اصلاح شده است.

ایمن‌سازی محور نهاوند_کرمانشاه اولویت اصلی اداره راه و شهرسازی است

رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند، گفت: با توجه به اهمیت محور نهاوند_کرمانشاه ایمن‌سازی این محور اولیت اصلی اداره راه و شهرسازی شهرستان است.

مهدی سلگی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه محور نهاوند به کنگاور و کرمانشاه یکی از محورهای مهم و پرتردد شهرستان و کریدور غرب به مرکز کشور است سال گذشته برای تکمیل چهار بانده شدن آن ۷۴ میلیارد تومان از طریق ماده ۵۶ اختصاص یافت و امسال نیز از طریق منابع دولتی ۳.۵ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: البته با توجه به این‌که اعتبار تخصیصی سال جاری رقم زیادی برای تکمیل پروژه محور نهاوند به کرمانشاه نیست با پیگیری‌هایی که نماینده محترم شهرستان از طریق کمیسیون بودجه و تلفیق مجلس انجام دادند این رقم به ۲۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

سلگی تاکید کرد: اخیرا نیز با پیگیری‌های نماینده شهرستان اعتبار قابل توجهی از طریق ماده ۵۶ برای این محور در نظر گرفته شده که با تخصیص این اعتبار عملیات چهار بانده شدن این محور انجام می‌شود.

وی افزود: این محور باید چهاربانده و تعریض شود که در حال حاضر فاز اول آن از ورودی شهر نهاوند تا پل حاج‌علیمراد چهار بانده، زیرسازی و آسفالت شده و فاز دوم که از پل حاج‌علیمراد تا سه راهی شهرک را شامل می‌شود عملیات زیرسازی انجام شده و در این قسمت با کشاورزان مشکل معارض داشتیم که ماه گذشته نیز مشکل معارضین حل و تملک حریم انجام شد.

رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند با بیان اینکه فاز دوم این پروژه باید روسازی و آسفالت شود، یادآوری کرد: فاز سوم نیز از سه‌راهی شهرک تا شهر فیروزان را شامل می‌شود و در صورتی‌که اعتباری که نماینده محترم شهرستان از طریق ماده ۵۶ برای این محور گرفته‌اند، تخصیص یابد پیمانکار این پروژه انتخاب و عملیات اجرایی ادامه پروژه آغاز می‌شود.

به گفته وی محور نهاوند به کرمانشاه از ورودی نهاوند تا سه راهی دهفول تا پل حاج‌علیمراد چهاربانده و تعریض شده، نیوجرسی و خط‌کشی نیز انجام شده و تحویل اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان شده است.

سلگی با اشاره به این‌که مشکلاتی مانند کمبود روشنایی در  سه‌راهی دهفول و محور نهاوند به فارسبان که باعث بروز تصادفات زیادی در این مناطق شده باید توسط اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نهاوند حل شود، عنوان کرد: این محور تا سه‌راهی دهفول تعریض و چهاربانده شده و سایر مشکلات آن که شامل تامین روشنایی و غیره است باید توسط اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای حل شود.

چهار بانده شدن محور نهاوندآورزمان ملایر مطالبه چندین ساله مردم نهاوند است

وی در ادامه به محور مهم نهاوندآورزمان ملایر اشاره کرد و گفت: هشت کیلومتر ابتدایی این محور که مربوط به حوزه شهرستان نهاوند است چهاربانده و ایمن‌سازی شده و هشت کیلومتر دوم آن مربوط به شهرستان ملایر است ولی چون مردم شهرستان نهاوند بیشتر از این محور تردد می‌کنند ایمن‌سازی کامل این محور مطالبه چندین ساله مردم نهاوند است.

به گفته سلگی، توسط نماینده شهرستان تلاش‌های زیادی برای جذب اعتبار برای این محور صورت گرفته که با تخصیص این اعتبارات عملیات اجرایی هشت کیلومتر دوم این محور نیز شروع می‌شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند همچنین به محور نهاوند_بروجرد به عنوان یکی دیگر از محورهای مهم شهرستان اشاره کرد و افزود: این محور نیز تا تقاطع روستای شعبان چهاربانده شده و عملیات جداسازی و نصب نیوجرسی نیز انجام و به اداره راهداری تحویل داده شده است.

به گفته وی در حال حاضر اولویت اداره راه و شهرسازی نهاوند پروژه محور نهاوندکرمانشاه است و ادامه پروژه محور نهاوندبروجرد بعد از اتمام این پروژه انجام خواهد شد.

اختصاص ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار به محور نهاوند_ کرمانشاه

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از محل ماده ۵۶، ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای محور نهاوندسه‌راهی کنگاورکرمانشاه اختصاص یافته است.

علیرضا شهبازی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: از زمانی که بنده به عنوان نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت شدم حل مسائل و مشکلات محورهای نهاوند را دستور کار خود قرار داده‌ام.

وی تصریح کرد: محورهای نهاوندکرمانشاه، نهاوندآورزمان و محور نهاوندبروجرد از محورهای مهم شهرستان نهاوند هستند که تردد در این محورها خصوصا تردد در محور نهاوندکرمانشاه به دلیل موقعیت جغرافیایی نهاوند زیاد است.

شهبازی افزود: متاسفانه هر ساله تعداد زیادی از همشهریانمان در این محورها جان خود را از دست داده‌اند و خانواده‌های زیادی داغدار شده‌اند.

وی به اهمیت محور نهاوندکرمانشاه به عنوان یکی از محورهای مهم شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به کمبود منابع دولت متاسفانه اعتبار پروژه‌های ملی در کشور کم است و از همین‌رو بنده به دنبال حل این مشکل از طریق ماده ۵۶، برای گرفتن اعتبار برای محور مهم نهاوندکرمانشاه به عنوان یک پروژه ملی اقدام کردم.

عضو کمیسیون برنامه و ‌بودجه مجلس تاکید کرد: خوشبختانه تلاش‌های بنده در این زمینه به نتیجه رسید و از طریق ماده ۵۶، ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار به این محور مهم اختصاص یافت و این اعتبار از طریق بانک سپه پرداخت می‌شود.

به گفته شهبازی کارهای مقدماتی پرداخت این تسهیلات انجام شده است و منطقه و شعبه بانک پرداخت کننده نیز مشخص و مقرر شده که قرارداد بین وزارت راه و این شعبه منعقد شود که در صورت انعقاد قرارداد، این مبلغ واریز و عملیات اجرایی محور نهاوند_کرمانشاه آغاز می‌شود.

وی بیان داشت: همچنین از طرف دیگر با توجه به اینکه من عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هستم از طریق کمیسیون تلفیق، در بودجه ۱۴۰۰ مبالغی اعتبار برای این محور مهم در نظر گرفته‌ایم که تزریق این اعتبار سالانه بر اساس منابع درآمدی دولت صورت می‌گیرد.

شهبازی در ادامه به محور نهاوندآورزمان ملایر اشاره کرد و گفت: این محور نیز یکی از محورهای مهم و حادثه‌خیز نهاوند است که هشت کیلومتر اول این محور که از خروجی نهاوند تا سر روستای عشوند را شامل می‌شود مربوط به حوزه نهاوند است که چهار بانده و ایمن سازی شده است.

وی یادآوری کرد: هشت کیلومتر دوم محور از سر عشوند تا ملایر مربوط به شهرستان ملایر است اما با توجه به اینکه مردم شهرستان نهاوند بیشتر از این جاده تردد می‌کنند و متاسفانه سالانه شاهد از بین رفتن جان بسیاری از شهروندان در این محور هستیم وظیفه انسانی ماست که برای این مهم چاره‌اندیشی کنیم.

اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل ۸ کلیومتر دوم محور نهاوند_آورزمان

نماینده مردم نهاوند در مجلس ادامه داد: در همین راستا با پیگیری‌هایی که انجام دادم اعتبار مورد نیاز هشت کیلومتر دوم این پروژه در سال جاری به میزان ۵۰ میلیارد تومان از طریق اعتبارات عمرانی ۱۴۰۰، ۲۰ میلیاردتومان و اوراق قرضه اسلامی ۳۰ میلیارد تومان تأمین شد.

به گفته وی در همین راستا جلسه‌ای برای تسریع و رفع مشکلات در محل کارگاه پروژه تشکیل شده و طی روزهای آینده توسط شرکت«عمران ایران» عملیات اجرایی این پروژه آغاز و با تخصیص این اعتبار، این پروژه تکمیل می‌شود.

شهبازی در ادامه همچنین به محور نهاوند_بروجرد به عنوان یکی دیگر از محورهای مهم شهرستان اشاره کرد و گفت این محور تا سه‌راهی شعبان تعریض، چهاربانده و آسفالت شده و تا روستای جعفرآباد زیرسازی انجام شده و باید آسفالت شود.

وی خاطرنشان کرد: از روستای جعفرآباد به بعد جزو محدوده لرستان محسوب می‌شود و همین امر مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: با توجه به اینکه مردم شهر و روستاهای نهاوند بیشتر از این محور تردد می‌کنند پیگیر تامین و تخصیص اعتبار برای تکمیل بقیه محور نهاوند_بروجرد هستیم.

شهبازی با بیان این‌که تا اتمام این پروژه‌ها تأمین اعتبار مورد نیاز را پیگیری می‌کند، تاکید کرد: به جد پیگیر تامین اعتبار برای سه محور مهم شهرستان هستم که مردم شهرستان بتوانند با خیالی آسوده در این محورها تردد کنند و دیگر شاهد بروز تصادفات در این محورها و داغدار شدن خانواده‌ها نباشیم.

با توجه به اینکه نهاوند یکی از شهرستان‌های پرجمعیت و پرتردد استان همدان محسوب می‌شود و مسافران زیادی در همه محورهای این شهرستان خصوصا در محور مهم نهاوند_کرمانشاه، تردد می‌کنند از همین روی ایمن‌سازی این محورها یکی از نیازها و مطالبات مهم مردم این شهرستان است.

و امیدواریم که مسئولان برای رفع مشکلات و نواقص این محورها تدابیر اساسی بیندیشند و خصوصا نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی به وعده‌های خود در خصوص تامین اعتبار این محورها جامعه عمل بپوشاند تا بیش از این شاهد وقوع جان دادن همشهریانمان در این جاده‌ها نباشیم.

 

گزارش از فاطمه ظفری؛ خبرنگار ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

پریفرم

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

قیمت شیشه اتومبیل

سم سوسک کش قوی

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

عمیرگاه نیسان مورانو

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح