کد خبر : 52983
تاریخ انتشار : شنبه 24 مهر 1400 - 21:54

املاک بی‌سند و تخلفات ساخت وساز ، ابرمشکل محله «شمیران نو»

املاک بی‌سند و تخلفات ساخت وساز ، ابرمشکل محله «شمیران نو»

عضو شورای شهر تهران فاقد سند بودن املاک محله «شمیران نو» را ابر مشکل این محله دانسته که باعث بروز مشکلات زیادی اعم از آسیب‌های اجتماعی و ترافیکی شده است.  ناصر امانی ضمن تشریح محله‌گردی خود از «شمیران نو» گفت: اولین مشکل بن‌بست بودن محله « شمیران نو» است. شمیران نو از  شمال به جنگل

املاک بی‌سند و تخلفات ساخت وساز ، ابرمشکل محله «شمیران نو»

عضو شورای شهر تهران فاقد سند بودن املاک محله «شمیران نو» را ابر مشکل این محله دانسته که باعث بروز مشکلات زیادی اعم از آسیب‌های اجتماعی و ترافیکی شده است.

 ناصر امانی ضمن تشریح محله‌گردی خود از «شمیران نو» گفت: اولین مشکل بن‌بست بودن محله « شمیران نو» است. شمیران نو از  شمال به جنگل لویزان، از طرف جنوب به خیابان شهید صبوری، از طرف غرب به دیوار نیروی دریایی و از طرف شرق به نارمک شمالی (خیابان هنگام) محدود می‌شود.
وی ادامه داد: دیوار پادگان نیروی دریایی، مسدودسازی دسترسی غربی محله و واگذار شدن محیط آن به اصناف مختلف خود ابتدای بخش اعظمی از مشکلات محله است و اهالی می‌گفتند «بعضی شب‌ها اینجا زباله می‌سوزانند و دود زباله از پنجره و دریچه کولر به داخل خانه می‌آید یا گاهی زباله‌هایشان را به این طرف دیوار و داخل کوچه پرت می‌کنند.»
اوضاع وخیم نظافت خیابان‌ها
امانی اضافه کرد: اوضاع نامناسب جمع‌آوری زباله و بد بویی جوی‌های آب هم هرچند بارها از زبان اهالی نقل شد اما کاملا به چشم می‌آمد و تعداد زیاد زباله‌گردها که برای چندمین بار یک مخزن را زیرو رو میکردن باعث تعجب شده بود. « موش‌هایی که با همدیگر مچ می‌اندازند و قد کانگرو شده‌اند» اظهارات اهالی محله برای توضیح شرایط اسفبار نظافت خیابان‌ها و مقابله ضعیف با حیوانات موذی بود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه ابر معضل اهالی شمیران نو فاقد سند بودن املاک این محله و تخلفات بزرگ ساخت و ساز است، تاکید کرد: بررسی میدانی در سطح محله نشان می‌دهد با گذشت ۴۰ سال از شکل‌گیری محله، هنوز هم ۶۲‌درصد از املاک شمیران‌نو سند نداشته و قولنامه‌ای خرید و فروش می‌شوند.
او ادامه داد: این شرایط سبب بروز تخلفات بزرگ ساخت و سازی در محله شده است؛ از پشت‌بام فروشی تا زیرزمین‌فروشی. برخی خانه‌ها چند مالک دارند، یکی مالک پشت‌بام است، یکی زیرپله، دیگری زیرزمین و برخی فروشنده‌ها ملک، پشت‌بام، راهرو، زیرزمین و حیاط را جداگانه می‌فروشند. در نگاه اول متوجه ساخت‌وساز نامتقارن، خانه‌های فرسوده و ساختمان‌های غیراستاندارد که یک‌شبه مانند قارچ از زمین سر برآورده‌اند و تغییر کاربری فضاهای مسکونی به تجاری خواهید شد.
معضل ریزدانگی و فرسودگی بافت محله
امانی با بیان اینکه بی‌سند بودن املاک سبب معضل ریزدانگی و فرسودگی بافت محله شده است، ادامه داد: به گفته مدیرتوسعه محله؛ حاصل همه این سازوکارهای غیرقانونی این است که ۹۵‌ درصد از کالبد محله فرسوده و ۸۳‌ درصد آن تخریبی است؛ یعنی با زلزله‌ای بیشتر از ۵ ریشتر فرو ریخته و با وجود تراکم جمعیتی در این بافت، یک فاجعه رخ می‌دهد. موضوعی که اهالی محله نیز بر آن تاکید دارند و کوچه‌های با عرض کم زیاد و ساخت و سازهای غیرمعمول شکل گرفته‌اند.
این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: از آنجایی که ساخت‌وسازها بر اساس اصول مهندسی صورت نگرفته، هرکسی با هدف اینکه خانه بزرگ‌تری بسازد، بخشی از معبر را اشغال کرده و معابر هم غیراصولی شکل گرفته‌اند و ترافیک سنگین یکی دیگر از معضلات بی‌سند بودن املاک است. به گفته اهالی محل؛ «  ۹۸ ‌درصدخانه‌های محله پارکینگ ندارند و در خیابان‌ها دوبله و سوبله پارک می‌کنند.« ماشین‌هایی که به دلیل ناامنی دزدیده شده و نهایتا بخشی از بدنه خودرو در گوشه‌ای رها می‌شود.»
رها شدن مرکز سلامتی و تبدیل شدن آن به کلونی معتادان
امانی ادامه داد: نبش خیابان قباد محله «شمیران نو»  مرکز سلامتی تحت عنوان صاحب‌الزمان(عج) به صورت مخروبه باقی مانده است به گفته اهالی، معتادان از حصار فرو ریخته پشت ساختمان وارد مرکز شده و در اتاق‌های بی در و پیکر ساختمان مخروبه جا می‌گیرند. ساختمان این مرکز به دلیل فرسودگی تخریب شد و قرار بود در مدت کوتاهی بازسازی شود اما همچنان به صورت ویرانه رها شده است. زمین درمانگاه وقفی است؛ اما برای کاربری درمانی به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی واگذار شده که به گفته شورایاران با وجود بارها مکاتبه برای بازسازی و استفاده از آن، پاسخی دریافت نکرده‌اند.
این عضو شورا با اشاره به حضور معتادان در زمینی در حاشیه خیابان قبادی و در جایی که زمانی بنا بود محل بزرگراه زین‌الدین باشد اما بعد از تغییر محل بزرگراه و عقب‌نشینی و تخریب خانه‌ها، رها شده باقی ماند، گفت:  همسایگان روبروی این زمین شدیدا  آزرده خاطر هستند به اضافه آنکه روشنایی محله نیز مطلوب نیست و فضا را برای بروز ناامنی و فروش مواد مخدر در غالب‌های مختلف فراهم می‌کند.
امانی تاکید کرد: به گفته شهردار منطقه فقط دو پلاک ۱۵۰۰ متری از این زمین متعلق به شهرداری است و مابقی مالک شخصی دارند. تکلیف زمین‌های شخصی قولنامه‌ای هم باید از سوی سازمان ثبت‌اسناد و شهرداری پیگیری شود. به اضافه اینکه زمین‌های رها شده محل تخلیه نخاله‌های ساختمانی نیز شده و درختان خشک‌شده کنار خیابان هرچند با آبیاری اهالی محل شرایط بهتری از خانه باغ سالمندان خیابان قباد دارند؛ اما کمک اهالی کفاف آن‌ها را نمی‌دهد و نیازمند است که شهرداری تهران نظارت دقیقی بر آبیاری فضای سبز داشته باشد.
زمین‌های سوخته و رها شده فوتبال
وی با اشاره به زمین‌های سوخته و رها شده فوتبال در اثر اختلاف مدیر محله سابق و شورایاری‌ها گفت: شمیران نو شرایط مطلوبی از جهت سرانه ورزشی نیز ندارد و اساسا به جای حضور جوانان محله، معتادان فضای مناسبی برای حضور پیدا کرده و نبود نظارت از سوی شهرداری، اوضاع را هر روز وخیم‌تر کرده است.
امانی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات شمیران‌نو ترافیک خیابان وارباز است، تاکید کرد: خیابانی که ورودی محله و حد فاصل خیابان هنگام تا میدان پاکدامن است و در دو طرفش صدها مغازه و پاساژ و مرکز تجاری قرار دارد. وجود این راسته تجاری باعث ترافیک شده است، چون همین که مغازه‌ها باز می‌شود تا پاسی از شب بار ترافیک محله سنگین می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: به گفته اهالی «در این خیابان صدها مغازه وجود دارد و مغازه‌دارها از صبح تا شب ماشینشان را در حاشیه خیابان پارک می‌کنند. مشتری‌ها هم که می‌آیند چون جای پارک پیدا نمی‌شود دوبله پارک می‌کنند و همین موضوع موجب تشدید ترافیک محله می‌شود.»
فروش مواد مخدر از سوی برخی وانت‌باران
امانی ادامه داد: تاجایی که مطلع شدم؛ قرار بود شهرداری در وسط خیابان رفیوژ نصب کند تا خودروها نتوانند دوبله پارک کنند؛ اما این طرح اجرا نشده است. سد معبر وانت‌بارهای میوه‌فروش در اطراف میدان پاکدامن تا انتهای خیابان غفاری از دیگر موضوعاتی است که به ترافیک و راه بندان این محله دامن زده است.به گفته یکی از کسبه « برخی از وانتی‌ها مواد مخدر نیز می‌فروشند.»
این عضو شورا اضافه کرد: شورایاری‌های محله همچنین از پارکینگی می‌گفتند که برای مدت‌ها از محل اجاره آن برای هزینه‌کردهای محله استفاده می‌کردند اما شهرداری منطقه پارکینگ رو از شورایاران گرفته و به اجاره داده است.
امانی با بیان اینکه بخشی از مشکلات محله مربوط به مدیریت شهری می‌شود و مابقی باید در تعامل با سایر نهادها و حوزه‌ها حل و فصل شود، گفت: مشکل نظافت خیابان‌ها و جمع‌آوری زباله، تامین روشنایی در محیط‌های مربوط به شهرداری، کنترل زباله‌گردی، حفاظت از زمین‌های فوتبال، آبیاری فضای سبز، جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی، حل بخشی از مشکلات ترافیکی و سد معبر از جمله اقداماتی که شهرداری باید به جد در دستور کار قرار داده و اوضاع را ساماند دهد.
بر اساس گزارش دفتر این عضو شورای شهر تهران، وی افزود: اما سند دار کردن املاک، نوسازی بافت‌های فرسوده، رفع بن‌بست بودن محله با تغییر کاربری پادگان نیروی دریایی«کوهک» از جمله مشکلاتی است که باید در تعامل با سازمان ثبت اسناد، وزارت راه و شهرسازی، ارتش و بنیاد مستضعفان به سرانجام برسد؛ اما به عنوان نماینده مردم از طریق مذاکرات،نامه‌نگاری و جلسات مختلف با این نهادها پیگیری ویژه خواهم کرد.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

رمان

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح