کد خبر : 178114
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 دی 1400 - 18:18

کنفرانس “مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی” برگزار شد

کنفرانس “مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی” برگزار شد

کنفرانس بین المللی “مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی” با حضور نخبگان ۶۲ کشور جهان و ارائه بیش از ۱۳۰ دیدگاه و مقاله برگزار شد. به گزارش ایسنا، حسین جمعه، ادیب و فرهیخته سوری، امروز سه شنبه (۲۸ بهمن‌ماه) در کنفرانس “مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی” با بیان اینکه چنین فرماندهی فقط در

 کنفرانس "مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی" برگزار شد

کنفرانس بین المللی “مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی” با حضور نخبگان ۶۲ کشور جهان و ارائه بیش از ۱۳۰ دیدگاه و مقاله برگزار شد.

به گزارش ایسنا، حسین جمعه، ادیب و فرهیخته سوری، امروز سه شنبه (۲۸ بهمن‌ماه) در کنفرانس “مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی” با بیان اینکه چنین فرماندهی فقط در برابر تروریسم مقاومت نمی‌کرد و تنها با افراد منحرف از جاده حق و حقیقت مقابله نمی‌کرد بلکه سعی داشت روح و روان طرف مقابل خود را اصلاح کند که از جاده حق و حقیقت منحرف شده است و تا آنجا که می تواند آن را به راه حق و حقیقت بازگرداند، اظهار کرد: این شهید به قانون الهی یعنی اقامه عدل در میان مردم پایبند بود و بر همین اساس به آنان محبت و مودت می‌ورزید.

وی ادامه داد: چنین شخصی وقتی در مقابل تروریسم مقاومت می‌کرد با آن به عنوان یک قهرمان نظامی مقابله نمی کرد بلکه به عنوان یکی از فرماندهان نابغه استثنایی با تروریسم مقابله می کرد که اعتقاد دارند تروریسم منجر به تضعیف بشریت و جهان اسلام و از بین رفتن آن خواهد شد. بر همین اساس او در میدان نبرد همان گونه بود که در دوران صلح و آشتی بسر می‌برد. او را اگر در میدان‌های نبرد در ابوکمال و دیرالزور مشاهده می‌کردی او را پیشگام و پیشقراول میدان نبرد می یافتی زیرا هر امتی با پیروزی رهبرانش به پیروزی می رسد و این پیروزی تحقق نمی یابد مگر آنکه رهبران پیشقراولان امت خود باشند.

این ادیب سوری ضمن نگاه فراملی شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم تصریح کرد: او به تروریسم به عنوان یک موضوع متعلق به یک کشور خاص نگاه نمی کرد بلکه به تروریسم به عنوان یک موضوع عمومی در جهان می نگریست و چه بسا که جریان های تروریستی دست به دست هم داده و باعث تقویت یکدیگر می شوند و بر همین اساس باید در سایر جبهه ها نیز به تضعیف آنها پرداخت و به همین دلیل مشاهده کردیم که این فرمانده در میان صحنه های نبرد در رفت و آمد بسر می برد تا با تروریسم مقابله کند.

وی تاکید کرد: ما به قاسم سلیمانی افتخار می کنیم نه بخاطر آنکه به شهادت رسید زیرا این امر تحصیل حاصل است. کسانی که در راه خدا کشته می شود زنده هستند بلکه به او افتخار می کنیم زیرا به اسوه و الگو تبدیل شده است. او یک الگوی مثال زدنی در زمینه مقابله با تروریسم اولا و نحوه حضور یک فرمانده در میان سربازانش ثانیا به شمار می رود.

سلیمانی مرزهای ناشی از ضعف را پشت سر گذاشت

شیخ بلال سعید شعبان، رئیس جنبش توحید اسلامی لبنان در ادامه کنفرانس گفت: ترور شهید حاج قاسم سلیمانی یک عملیات تروریستی است که توسط دولت شرور آمریکا صورت پذیرفت زیرا می دانست حاج قاسم سلیمانی تا چه اندازه حائز اهمیت است. شهید سلیمانی اعتقاد داشت که مرزهای ساختگی میان ما همگی ناشی از ضعف است و به همین دلیل همه مرزها را پشت سر گذاشت تا بدین ترتیب بتواند ارتش بیست میلیونی تشکیل دهد. ارتشی که می خواست بیت المقدس را بار دیگر به دامان امت مسلمان بازگرداند.

این فعال مدنی افزود: حاج قاسم دریافت که تنها با جهان شمولی اسلام و تشکیل ارتشی امتداد یافته از شرق تا غرب جهان می توان با جهانی سازی آمریکایی صهیونیستی مقابله کرد. همچنانکه رژیم صهیونیستی اشغالگر از قوم فلاشا یهود هند و یهود روسیه و یهود اروپا و یهود اعراب و یهود یمن و یهود آمریکا تشکیل یافته است، امت مستضعف اسلام نیز باید در حماسه آزادسازی بیت المقدس مشارکت عملی و واقعی داشته باشد تا به امید خدا به زودی قدس به دامان امت مسلمان بازگردد.

سعید شعبان  در ادامه خاطرنشان کرد: برادران گرامی بسیاری از به تاخیر افتادن واکنش جمهوری اسلامی ایران به ترور شهید سلیمانی سخن به میان می آورند و می گویند که این پاسخ باید در اینجا در هم کوبنده باشد و باید از خود شخص عامل ترور انتقام گرفت. ما می گوییم جنایات آمریکا و اسراییل بسیار گوناگون و بی شمار است.

وی بیان کرد: فهرست انتقام بسیار سنگین شده است. از ترور شهید سلیمانی گرفته تا ترور شهید یاسر عرفات و ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته ای و ترور حاج عماد مغنیه و ترور عبدالعزیز الرنتیسی و فتحی شقاقی و ابوجهاد الوزیر و شیخ احمد یاسین و تمامی رهبران و علمای مسلمان شهید در شرق و غرب جهان را نمی توان با ترور این شخص در اینجا و یا آن شخص در آنجا و یا بمباران اینجا و یا بمباران آنجا پاسخ داد. پاسخ قاطع و واقعی با ریشه کن کردن رژیم اشغالگر قدس تحقق می یابد.

نقش شهید سلیمانی در تقویت محور مقاومت در منطقه

در ادامه سرلشگر محمد عباس، کارشناس نظامی در سوریه با اشاره به اینکه قاسم سلیمانی یک پدیده انسانی مقاوم بود که احساس خطر کرد و نقاط نهفته خطر را دریافت که انسان و انسانیت را در معرض تهدید قرار داده است، تصریح کرد: تصور می کنم تجربه والای او در مقابله با تروریسم آن گاه که دفاع از مرزهای ایران پس از حمله نظامی صورت گرفته علیه کشورش در ابتدای انقلاب را آغاز کرد. او با روحیه لطیف و بشردوستانه خود کاملا دریافت که دین در معرض خطر است. خطری که توسط تروریسم شکل گرفت.

وی ادامه داد: شهید سلیمانی با حضور خود توان مقاومت را از نظر کمی و کیفی بالا برد و توان رزمی ائتلاف مقاومت را افزایش داد و همه نژادها و اقوام مختلف را گردهم جمع کرد و میان گروه های مقاومت یک نوع همبستگی رزمی به وجود آورد که میان ملت و ارتش سوریه و دوستان و همپیمانان دمشق شکل گرفت و با نظارت و مدیریت شهید سلیمانی وارد خاک سوریه شدند و توانستند یک قدرت مقاوم به وجود بیاورند.

محمدعباس خاطرنشان کرد: موارد بسیاری در مورد نقش و توانایی های فردی و نظامی شهید سلیمانی را به یاد دارم که توانست توان مقاومت را در تمامی سطوح ارتقا ببخشد تا بتواند نه تنها در سوریه بلکه در لبنان، عراق، غزه و از آنجا تا یمن به ثبات تحقق ببخشد. او نه تنها نمایانگر حمایت های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران از مبارزه با تروریسم به شمار می رود بلکه تمامی گروه های محور مقاومت در برابر تروریسم را با یکدیگر متحد و یکپارچه ساخت. شهید سلیمانی در تقویت محور مقاومت نقش بسیاری داشت.

وی افزود: آمریکا می خواهد این منطقه را به خیات خلوت و منطقه تسلط خود تبدیل کند تا بتواند ثروت های ملی آن را به یغما برده و بر منابع انسانی موجود در این منطقه تسلط یافته و آن را به نفع خود بکار بگیرد و می خواهد مانع از حضور روسیه به عنوان یک ابرقدرت در آن شود و چین را به محاصره خود درآورده و حوزه فعالیتش را محدود نماید تا نتواند به واسطه خط ابریشم به ثبات در منطقه تحقق ببخشد. آمریکا همچنین می خواهد مانع از آن شود که ایران به حضور و نقش بشردوستانه خود در منطقه عمل نماید.

این کارشناس نظامی اضافه کرد: شهید سلیمانی رهبر مقاومت بود و توانست مانع از امتداد یافتن آمریکا در منطقه شود و یک نیروی رزمی به وجود آورد و به گسترش یافتن طرح آمریکا پایان داد.

 

نقش شهید سلیمانی در ترسیم نقشه ژئوپلیتیک منطقه، کلیدی است

حسن جونی حقوقدان لبنانی نیز در ادامه این کنفرانس خاطرنشان کرد: اولین مورد نقش شهید سلیمانی در ترسیم نقشه ژئوپلیتیک منطقه و تغییر بزرگی است که با شکل گیری مقاومت شکل گرفته  و شهید سلیمانی در شکل‌گیری آن  نقش اساسی و برجسته ای داشته است.

وی ادامه داد: محور مقاومت توانست نقشه منطقه را تغییر دهد در نتیجه این مقاومت عقب نشینی سیاسی دشمنان و ایستادگی سیاسی  ژئوپلیتیک منطقه تغییر کرد و حتی در سطح بین المللی نیز این اقدام تاثیرگذار بود و باعث شد تمامی قدرت ها عقب‌نشینی نمایند. این موضوع تنها شامل اسرائیل در لبنان و یا سوریه نبود بلکه قدرت های حامی تروریسم از مواضع گذشته خود عقب‌نشینی و رانده شدند این نکته بسیار حائز اهمیت است که ما باید همیشه آن را به یاد داشته باشیم.

جونی افزود: به عبارت دیگر محور مقاومت با پیروزی‌هایش و با رهبرانش توانست با کشورهای بزرگ جهان به ویژه چین و روسیه به ائتلاف دست یابد و خود را در سطح منطقه و جهان در  تمامی زمینه‌ها به عنوان یک واقعیت غیرقابل انکار نشان دهد. همچنین محور مزبور توانست به نظام تک قطبی بودن آمریکا در جهان پایان دهد. شهید سلیمانی فتنه ای که دشمن در صدد ایجاد و انتشار آن بود را از بین برد شهیدان سلیمانی و المهندس توانستند ساختار فتنه مذهبی در منطقه را از بین برده وحدت و یکپارچگی منطقه را حفظ کند.

این حقوقدان لبنانی ضمن اشاره به حمایت شهید سلیمانی از اقلیت های منطقه تصریح کرد: مابه چشم خود دیدیم که چگونه تمامی مساجد حسینیه ها و کلیساها یکپارچه و یک‌صدا علیه تروریسم به پا خواستند ما مشاهده کردیم که شهیدان سلیمانی و المهندس چگونه توانستند با این اقلیت ها ارتباط برقرار کرده و از آنها محافظت کنند.

وی یادآور شد: دومین نکته، محور نظامی است. محور مقاومت توانست معیارها و شاخص ها را تغییر داده در مرحله اول از اقدامات تجاوزکارانه دشمن جلوگیری نماید و محور مقاومت را که در موضع دفاعی قرار داشت در موضع تهاجمی قرار دهد. هم اکنون دشمن صهیونیست از ما میترسد و در واقع یک نوع موازنه ارعاب و وحشت میان محور مقاومت و دشمن صهیونیست به وجود آمده است

این حقوقدان لبنانی در پایان به سومین نکته مهم یعنی مسائل روحی و معنوی اشاره نمود و خاطر نشان کرد: صهیونیست‌ها برای اولین بار در تاریخ خود روحیه شان را در منطقه از دست دادند رژیم ‌صهیونیستی هم اکنون با فروپاشی اخلاقی و سیاسی مواجه است و در واقع درگیر یک فروپاشی کامل است هم اکنون در آنها رعب و وحشت به وجود آمده و در عین حال روحیه رزمندگان محور مقاومت افزایش یافته به تناسب آن روحیه ملت‌های منطقه بالا رفته است این پیروزی نقشه دشمن را بر هم زد این واقعیت پس از پیروزی سال ۲۰۰۶ و به دنبال آن ایستادگی سوریه و مقاومت ملت یمن و ایستادگی ملت عراق و فلسطین شکل گرفت.

شهید سلیمانی از اولویت های موضوعی است

ابراهیم اوغلو الله وردیف، سردبیر روزنامه دیلر آذربایجان در ادامه این کنفرانس گفت: می‌توانیم بگوییم که این موضوع یکی از اولویت‌ها مسایل امروز می باشد؛ خواه از نگاه به موضوعات اصلی این همایش، فداکاری، شهادت، اهمیت شکل گیری فرهنگ کرامت انسانی و خواه از نر انتقال این مفاهیم به نسل های بعدی و انتقال روحیه نیکوی شهادت و تمامی ارزش های موجود در زندگی شهید عزیزمان حاج قاسم سلیمانی به نسل های بعدی و خواه از زوایه تاثیر نگرش و تفکر و رفتار عملی و منشی که عزیزمان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای، رهبر عالی مقام مسلمانان جهان در تربیت و شکل گیری شهید امت، شهید حاج قاسم سلیمانی ارایه کرد.

وی در ادامه افزود: کلمه تاثیر در این مورد، زیاد هم گویا نیست. زیرا، ما شهید حاج قاسم سلیمانی را میوه و محصول گرانقدر باغی می دانیم که آن باغ را مرحوم امام خمینی رضوان الله تعالی علیه ایجاد و نگهداری کرد. همان باغی که حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای، میوه‌های آن باغ را حفاظت کرد و توسعه داد و در مرحله جدیدتری برای رشد هرچه بیشتر آنها فرصت فراهم کرد و شهید حاج قاسم سلیمانی میوه ای است که بر اثر توجه این پدران عزیز امت در زمانه ما به ثمر رسید. خداوند برکت این میوه و ثمره را افزون فرماید.

سردبیر روزنامه آذربایجانی در ادامه تصریح کرد: ویژگی های شخصیتی این شهید از نظر ایدئولوژی فکری، مساله ای بسیار مهم است. شهید حاج قاسم سلیمانی به معنای واقعی کلمه، یک مربی است. او فرزند اسلام است که بطور کامل می داند چه کار کرد و چگونه این کار را انجام داد و چرا این کار را انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: او از نظر عقیدتی تماما وظایف راهبردی پیش روی امت را درک می کرد. او شکل گیری امت و مسئولیت های دوران انتظار و چگونگی خدمت به امام زمانه را هم به لحاظ تفکر عقیدتی و هم به لحاظ بسترسازی و جهان بینی آن نه تنها از جهت نظری، بلکه از جهت به عرصه رساندن ظرفیت های عملی و اجرایی کردن آن درک می کرد. به معنای واقعی کلمه، به تعبیر یکی از متفکران اسلامی، او کار چند مهندس را به تنهایی انجام داد؛ یافتن استعدادها در درون امت، به عرصه رساندن آنها، به تکامل و عالی ترین تبلور رساندن آنها و ایجاد ارتباط میان این استعدادها. یعنی کار چهار مهندس را به تنهایی انجام داد.

تحقق بخشیدن به امنیت زمینه را برای پیشرفت‌های علمی در کانون تمدن نوین اسلامی ایجاد می‌کند

در ادامه دلال عباس استاد ادبیات تطبیقی و ادبیات فارسی دانشگاه لبنان با بیان اینکه در جامعه ای زندگی می کنیم که فرهنگ اسلام در آن نهادینه شده است آن هم با آن چهره درخشانی که شهید سلیمانی آن را برای ما ترسیم کرده است، گفت: فرمانده شهید حاج قاسم سلیمانی در عمل به اصول انقلاب اسلامی تحقق بخشید. آن زمان که نیروی قدس از درون سپاه پاسداران انقلاب شکل گرفت و او به عنوان مسئول عملیات های برون مرزی ایران تعیین شد. نیروی قدس و نیروهای مقاومت که مرزها را پشت سر گذاشتند، همان کسانی هستند که فتوحات جدیدی را رقم زدند تا بتوانند به واسطه آن به تمدن نوین اسلامی شکل ببخشند.

وی افزود: البته این امر با پیشروی در آن سوی مرزهای جغرافیایی صورت نگرفت بلکه این امر با پیشروی ارزش‌های انسانی و اسلامی در تمام جهان اسلام صورت گرفت از همان زمان که او بذر مقاومت اسلامی را کاشت تا بدین ترتیب به دفاع از ایران و همسایگان این کشور و منطقه پیرامون آن برخیزد و برای تبیین شیوه های جهاد نظریه های تئوری وعملی ارائه داد تا بتواند ظلم را از بین برده و گروه های تکفیری را ریشه کن کرده و به مستضعفان در منطقه و جهان یاری برساند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: شهید سلیمانی  عملکرد خود نظریه های تمدن غرب و شیوه های زندگی غربی را زیر پا گذاشت. او به واسطه نبرد با تکفیری ها در سراسر منطقه به امنیت مورد نیاز مردم و پروژه های اقتصادی و عمرانی تحقق بخشد.

وی با تحقق بخشیدن به امنیت زمینه را برای پیشرفت های علمی را در کانون تمدن نوین اسلامی یعنی ایران فراهم آورد زیرا پیشرفت علمی یکی از مهم ترین ارکان شکل گیری تمدن به شمار می رود.

این استاد دانشگاه گفت: از نظر شهید سلیمانی در میان ویژگی ها و خصوصیات تمدن اسلامی اولین ویژگی فرهنگ صحیح اسلامی است که الهام گرفته از سیره پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و اهل بیت گرامش علیهم السلام است که جان خود را در این راه نثار کردند که در واقع جان جهانیان است.

وی گفت: شهید سلیمانی دین را پایه و اساس همه چیز می دانست و از نظر او مهم ترین دستاورد امام خمینی بزرگ آن است که او اسلام را پایه و اساس ایران قرار داد و به دنبال آن ولایت فقیه را اصل و مرکز و خاستگاه قرار داد.

درس‌ها و پیام‌های شهید سلیمانی

بشارت موسوی استاد دانشگاه، در ادامه کنفرانس با اشاره به اینکه نقشی که شهید سلیمانی در کنترل و بهبود وضعیت منطقه ایفا کرد و مردم این منطقه را از نابودی نجات داد از هیچ کس پوشیده نیست، تصریح کرد: هر فردی و هر آزادی خواهی می تواند به سادگی پیام ایشان را درک کند و به آن عمل کند. درسی که شهید قاسم سلیمانی در زمینه ایستادگی در مقابل استکبار جهانی به بشریت آموزش داد، امروز هر فرد آزادی خواه در جهان با عملی کردن این آموزه ها آماده قیام است.

وی تاکید کرد: شهید قاسم سلیمانی این درس را به جهانیان آموزش داد که برای ایستادگی در مقابل قدرت های جهانی، هیچ نیازی به تسهیلات و یا پشتیبانی وجود ندارد. شهید قاسم سلیمانی به مستضعفین این پیام را رساند اگر کسی می خواهد در مقابل ظلم و ستمگران بایستد، می تواند با تکیه به خداوند و حفظ نکات معنوی در مقابل هر قدرتی به پاخیزد. اگر چه وجود ظاهری انسان در این راه از بین برود اما نامش همچون شهید سلیمانی برای همیشه جاودان خواهد شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اعلام حریق سنس

نمایندگی ایسوس

واچ تایم یوتیوب

زانوبند زاپیامکس

دفتر مشق مستر راد

لنز سبز

لنز عسلی

لنز طوسی

لنز یخی

خرید بیت کوین

فلت تی ئی
رشته آش
کاکتوسو
شکرو
رب فود
بیبی لازم
آی شیکر
کرم ارده
آجیل کار
تایپیستو
رب گوجه
آنلاین ناتس
لوتوس کود
آی روغن
گزدار

خرید رپورتاژ آگهی