کد خبر : 203909
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 آبان 1401 - 12:54

کاربرد لامپ رشد گیاه در طراحی فضای سبز داخلی

کاربرد لامپ رشد گیاه در طراحی فضای سبز داخلی

  آیا به دلیل کمبود نور طبیعی نمی‌توانید از عناصر گیاهی زنده در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید؟ لامپ رشد گیاه تکنولوژی ساده و بسیار کاربردی است که به شما در جبران نور طبیعی مورد نیز گیاه کمک خواهد کرد. ایده سبز در این مطلب از کاربرد لامپ رشد گیاه در طراحی فضای سبز داخلی

 

آیا به دلیل کمبود نور طبیعی نمی‌توانید از عناصر گیاهی زنده در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید؟ لامپ رشد گیاه تکنولوژی ساده و بسیار کاربردی است که به شما در جبران نور طبیعی مورد نیز گیاه کمک خواهد کرد. ایده سبز در این مطلب از کاربرد لامپ رشد گیاه در طراحی فضای سبز داخلی می‌نویسد. ✨🌴

قانون مربع معکوس می‌گوید: شدت نور تابیده شده از یک منبع نقطه‌ای (در این مورد یک لامپ) با مجذور فاصله گیاه از منبع نوری، نسبت عکس دارد. اگر فاصله سوژه با منبع نور دو برابر شود، به جای آنکه نوردهی به نصف حالت اولیه برسد، به یک چهارم می‌رسد. یعنی اگر جسمی دو برابراز منبع نوری دور شود تنها یک چهارم نور را دریافت می کند! این موضوع یک مانع جدی برای کسانی است که در فضای داخلی از گیاهان نگهداری می‌کنند. برای همین است که اغلب از نور مصنوعی برای جبران این کمبود در فضای بسته استفاده می‌کنیم. لامپ رشد گیاه وسیله‌ای است که برای به حداکثر رساندن کارایی نور مصنوعی استفاده می‌شود. 

چراغ رشد گیاه چیست؟

یکی از چالش‌های ما در طراحی فضای سبز داخلی کمبود نور طبیعی و به‌ خطر افتادن سلامت گیاه است. به همین دلیل یکی از الزامات هر محوطه سازی داخلی تامین نور مناسب و شرایط ایدئال برای تثبیت رشد گیاه و در نتیجه افزایش عمر مفید پروژه خواهد بود. کمبود نور مانع عمل فتوسنتز در گیاه می‌شود. گیاهی که نتواند نور کافی دریافت کند رنگ پریده، ضعیف و بیمار خواهد شد. خوشبختانه در معماری سبز برای تسهیل بکارگیری گیاهان زنده در فضای داخلی ابزارهایی ایجاد شده که به کمک طراحان و علاقه‌مندان به دکوراسیون زیست‌گرا می‌آیند. یکی از این ابزارها لامپ رشد است.

لامپ رشد گیاه (Grow Light) یا چراغ رشد گیاه که به آن لامپ فتوسنتز هم می‌گویند ابزاری برای تولید نور مصنوعی است. این لامپ‌های فتوسنتز سعی می‌کنند طیف نوری مشابه نور خورشید یا طیف نوری با متناسب با نیاز گیاه تولید کنند. نور ساطع شده از این لامپ‌ها ترکیبی از نور قرمز و آبی است که بیشتر به رنگ صورتی یا بنفش به چشم می‌آید. به کمک چراغ رشد گیاه می‌توان نور لازم در مراحل جوانه‌زنی، گل‌دهی و باردهی را تامین کرد. ایجاد طیف نور سفارشی و تنظیم رنگ نور از ویژگی‌ این خورشیدهای مصنوعی است.

چراغ رشد گیاه برای باغبانی، تکثیر گیاه، تولید مواد غذایی ارگانیک، دیوارهای هیدروپونیک و پرورش گیاهان آبزی قابل استفاده است. البته پیشتر تکنولوژی لامپ رشد مختص کاربردهای صنعتی مثل گلخانه‌‌ها و مزارع پرورش گیاه مسقف بود. خوشبختانه امروز حتی برای کاربرهای خانگی نیز امکان خرید لامپ‌ رشد گیاه وجود دارد. به ‌این ‌ترتیب دیگر محدودیتی برای استفاده از عناصر گیاهی زنده در طراحی داخلی وجود ندارد.

انواع لامپ رشد گیاه 

درخشش هر پروژه محوطه سازی بدون کمک گرفتن از ترکیب نور و سایه غیرممکن است. چراغ رشد کاربرد زیادی در طراحی فضای سبز داخلی دارد. قبل از خرید لامپ رشد گیاه بهتر است از یک متخصص و گیاه‌شناس کمک بگیرید. مسئله مهم در نصب چراغ رشد جلوگیری از به هدر رفتن انرژی است. لازم است لامپ را به صورت هدفمند و نزدیک به گیاه نصب کنید تا حداکثر اثرگذاری را داشته باشد. همچنین محلی را برای نصب چراغ رشد گیاه انتخاب کنید که جریانی مداوم و یکپارچه برای همه گیاهان شما فراهم می‌کند. رایج‌ترین انواع چراغ رشد گیاه را در زیر مشاهده می‌کنید:

لامپ رشد گیاه فلورسنت

لامپ رشد گیاه رشته‌ای

لامپ رشد گیاه هالیدی (لامپ گازی)

لامپ رشد گیاه ال‌ ای دی (LED)

لامپ رشد گیاه برای دیوار سبز

یکی از محدودیت‌ها و شایع‌ترین دلایل کاهش عمر دیوار سبز در فضای داخلی کمبود نور است. اگر دیوار گیاهی یا گرین وال شما نور کافی دریافت نکند، در جذب آب دچار مشکل می‌شود. اگر آب جذب نکند بازه زمانی نگهداری و تجدید گیاه کوتاه شده و شادابی دیوار سبز به سرعت از میان می‌رود. گیاه دیوار سبز برای انجام فتوسنتز به نوری با طول موج ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر نیاز دارد. برای این منظور می‌توان با مشورت متخصص دیوار سبز اقدام به نصب لامپ رشد گیاه و تنظیم آن نمود. 

لامپ رشد گیاه برای پاسیو سبز 

پاسیو سبز فضای سبزی منحصر به فرد و جمع‌وجور است که می‌تواند محل خوبی برای باغبانی و وقت گذرانی باشد. پاسیو یک فضای مسقف درون ساختمان یا کاملا پیوسته به آن است که برای پرورش گیاهان بهینه شده. در بعضی مواقع که پاسیو نورگیر کافی ندارد می‌توان با خرید لامپ رشد گیاه این محدودیت را جبران کرد. ازآنجاکه معمولا در پاسیو سبز گیاهان زیادی پرورش داده می‌شوند باید به شکل بهینه و زنجیره‌ای از چراغ رشد گیاه استفاده کرد.

لامپ رشد گیاه برای تراریوم و آکواریوم گیاهی 

یکی از کاربردهای لامپ رشد گیاه تجهیز آکواریوم گیاهی و انواع تراریوم است. آکواریوم‌های گیاهی که به نور طبیعی دسترسی ندارند، و البته نیازی هم ندارند، به کمک چراغ رشد تغذیه می‌شوند. بعضی آکواریوم ها به طور پیش‌فرض مجهز به لامپ رشد هستند اما در صورتی که آکواریوم گیاهی یا تراریوم شما به نور مصنوعی دسترسی ندارد می‌توانید خودتان دست به کار شوید. با کمک متخصص گل‌وگیاه لامپ رشد مناسب با بودجه و نیاز گیاهان خود را شناسایی و خریداری کنید.

لامپ رشد گیاه برای گلدان و فلاور باکس

اگر گلدان یا فلاور باکس (پلنتر) در منزل یا محل کار نگهداری می‌کنید اما به دلیل دریافت نکردن نور طبیعی بی‌حال به نظر می‌رسد، می‌توانید با نور مصنوعی آن را تغذیه کنید. امروز لامپ‌های سبکِ تک منظوره در بازار و فروشگاه‌های آنلاین موجود هستند که می‌توانید بعد از بررسی، مدل مناسب خود را خریداری کنید. قیمت لامپ رشد گیاه مناسب تراریوم معمولا پایین بوده و کیفیت رشد گیاهان شما را بهبود می‌بخشد.

مزایای لامپ رشد گیاه 

لامپ رشد گیاه به عنوان یک منبع تغذیه نور مصنوعی برای گیاهان زنده فواید بسیاری به همراه دارد. حتی پیشنهاد می‌شود در صورت دسترسی به نور کافی برای گیاهان زینتی و ارزشمند خود لامپ رشد تهیه کنید تا دوره‌ گلدهی و باردهی بهتری داشت باشند. گاهی هم نیاز است که تقویم نوری گیاه را دستکاری کنیم. بعضی گیاهان برای شکوفا شدن به ساعات نوری بیشتری احتیاج دارند. 

نکته مثبت درباره چراغ رشد این است که بسیار کم مصرف هستند و هزینه برق زیادی به شما تحمیل نمی‌کنند. از طرفی برای انسان هیچ خطر یا مزاحمتی ندارند. در ادامه به مهم‌ترین مزایای لامپ رشد گیاه اشاره کردیم:

  • تنظیم طول موج و طیف نوری
  • حرارت پایین
  • بهره‌وری و اثربخشی بالاتر
  • قابلیت زمان‌بندی
  • نصب آسان و مدولار
  • تنوع طرح و شکل
  • تشویق گیاه به گلدهی و باردهی
  • امکان راه‌اندازی زنجیره‌ای
  • ضد آب و گردوغبار

لامپ رشد گیاه  را از کجا بخریم؟

برای خرید لامپ رشد گیاه می‌توانید به فروشنده‌های تجهیزات باغبانی در شهر خود و یا فروشگاه‌های اینترنتی فضای سبز مراجعه نمایید. برای اطمینان از انتخاب بهترین نوع چراغ رشد گیاه با توجه به نیازتان حتما با یک متخصص گل‌وگیاه مشورت کنید. در آخر توجه داشته باشید که لامپ رشد به عنوان یک محصول فضای سبز نرخ بازگشت سرمایه بالایی دارد. شما می‌توانید با هزینه کم شرایط رشد گیاهان را در فضای خانه و گلخانه خود بهبود دهید. 

برای اطلاع از قیمت لامپ رشد گیاه از سایت ایده سبز به آدرس idehsabz.co دیدن نمایید. همچنین می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۲۱۷۷۲۴۵۲۹۵، ۰۹۱۲۶۴۹۴۹۲۶ و ۰۹۱۲۱۱۷۳۲۶۶ سوالات و سفارشات خود را به ما منتقل کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح