کد خبر : 79680
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 آبان 1400 - 11:48

چشم‌انداز فولاد مبارکه تا ۱۴۰۴/بهره‌برداری از پروژه‌های تحول دیجیتال صنعت فولاد در دی‌ماه

چشم‌انداز فولاد مبارکه تا ۱۴۰۴/بهره‌برداری از پروژه‌های تحول دیجیتال صنعت فولاد در دی‌ماه

معاون تکنولوژی فولاد مبارکه اصفهان الحاق به باشگاه فانوس دریایی در سال ۱۴۰۴ را چشم‌انداز این واحد صنعتی برشمرد و افزود: مسیری دشوار و طولانی را از سال گذشته آغاز کردیم و همه امکانات و منابع شرکت را به کار بردیم تا بتوانیم برای سال ۱۴۰۴ به باشگاه فانوس دریایی ملحق شویم. به گزارش ایسنا، مهندس

چشم‌انداز فولاد مبارکه تا ۱۴۰۴/بهره‌برداری از پروژه‌های تحول دیجیتال صنعت فولاد در دی‌ماه

معاون تکنولوژی فولاد مبارکه اصفهان الحاق به باشگاه فانوس دریایی در سال ۱۴۰۴ را چشم‌انداز این واحد صنعتی برشمرد و افزود: مسیری دشوار و طولانی را از سال گذشته آغاز کردیم و همه امکانات و منابع شرکت را به کار بردیم تا بتوانیم برای سال ۱۴۰۴ به باشگاه فانوس دریایی ملحق شویم.

به گزارش ایسنا، مهندس سید مهدی نقوی در سومین رویداد از سلسله رویدادهای ۳S که به همت مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد به صورت نیمه حضوری برگزار شد، اظهار کرد: فعالیت‌های بسیار زیادی طی سال گذشته در حوزه‌های مختلف عملیاتی و فرهنگی در بحث تحول دیجیتال اجرا شد.
وی افزود: از آن جمله می‌توان به برگزاری نخستین دوره تخصصی آموزش مدیران و راهبران تحول دیجیتال با همکاری دانشگاه اصفهان و دانشگاه‌های خارج از کشور اشاره کرد. همراهی و همصحبت کردن مجموعه‌ای که بتوانند این فرآیند را مدیریت کنند، اصلی‌ترین بخش کار است.
معاون تکنولوژی فولاد مبارکه در ادامه با تأکید بر ضرورت همکاری با مجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ایمیدرو یادآور شد: این مسیر سخت بیش از یکسال را توانستیم با همکاری این مجموعه‌ها طی کنیم.
راه‌اندازی آزمایشگاه نسل چهارم در دانشگاه صنعتی اصفهان
مهندس نقوی همچنین از راه‌اندازی آزمایشگاه نسل چهارم در دانشگاه صنعتی اصفهان خبر داد و گفت: باید آموزش و پرورش برای دانشجویان و جوانان ایرانی آغاز شود و بتوانند در یک محیط، ایده‌های خود را در یک شرایط پایلوت و عملیاتی مشاهده کنند. این آزمایشگاه، محلی برای پرورش افراد خواهد بود.
وی از نزدیک بودن زمان تکمیل ساخت مرکز نوآوری تحول دیجیتال خبر داد و خاطرنشان کرد: در مرکز نوآوری تحول دیجیتال در صنعت فولاد، می‌توانیم از حضور دوستان و علاقه‌مندانی که بدنبال فضایی برای ارائه نظرات خود هستند، بهره‌مند شویم.
معاون تکنولوژی فولاد مبارکه با اشاره به دو رویداد ریورس پیچ سال گذشته و مطرح شدن ۱۱ چالش، گفت: افرادی که پیشنهادات اولیه‌شان مورد تایید کمیته‌های فنی و بازرگانی قرار گرفته بود، از مجتمع فولاد بازدید و به‌طور عینی چالش‌های مطرح شده را مشاهده کردند. از آن مجموعه رویداد و بازدیدها، شماری شرکت و ایده در فرآیند انجام قرارداد و برگزاری شرایط همکاری حاصل شد.
همکاری با ایرانسل و نصب و راه‌اندازی نخستین شبکه ۵G صنعتی ایران در فولاد مبارکه
مهندس نقوی از همکاری با ایرانسل و نصب و راه‌اندازی نخستین شبکه ۵G صنعتی ایران در فولاد مبارکه نیز خبر داد و گفت: پوششی از نسل پنجم مخابراتی را در شرکت فولاد مبارکه ایجاد کردیم.
وی از نامگذاری پروژه‌های سال جاری فولاد با عنوان فولاد+۲۲ یاد کرد و افزود: این پروژه‌ها به‌طور مستمر در حال پیگیری است، طبیعتاً در آغاز راه برای هماهنگ کردن فعالیت‌ها، باید تجاربی را به دست آورد. از همین‌رو کوشیده‌ایم از خرد جمعی استفاده کنیم تا بتوانیم در کنار هم مسیری را که برای نخستین بار در ایران در صنعت فولاد آغاز کرده‌ایم، به نتیجه برسانیم.
معاون تکنولوژی فولاد مبارکه با تأکید بر اصلی‌ترین شعار دولت سیزدهم با عنوان حکمرانی هوشمند، تصریح کرد: طبیعتاً هوشمندسازی تصویر آینده دنیا خواهد بود. این آینده خیلی دور و طولانی نیست. ما هم آماده همکاری با همه ارکان مرتبط با حکمرانی کشور هستیم که بتوانیم این شعار حکمرانی هوشمند را در عمل به نتایج قابل توجهی برسانیم.
در ادامه این مراسم، دکتر رسول سراییان، مدیرعامل شرکت ایریسا با یادآوری برگزاری نخستین رویداد ریورس پیچ در مهر ماه سال گذشته، گفت: با گذشت یکسال، این انتظار وجود دارد که اقدامات انجام شده و نتایج حاصل از آن را بیان کنیم و به تشریح گام‌های عملی و اجرایی مسیر تحول دیجیتال بپردازیم.
وی با تأکید بر ضرورت وجود تفاوت میان فضای عملیاتی و فضای نگاه به مسائل از دور و تصور یک موضوع، اظهار کرد: شناسایی و ارائه موضوعاتی که بتوان آن را متناسب با ریورس پیچ و با زبان استارتاپی مطرح کرد، به تمرین و تجربه نیاز دارد.
دکتر سراییان دانشگاه را مرکز همه تحولات بنیادین دانست و خاطرنشان کرد: مجدد به دانشگاه بازگشتیم و روز به روز این ارتباط را عمق می‌بخشیم و سعی خواهیم کرد تا بتوانیم یک مسیر باثبات و پایدار را دنبال کنیم.
وی به نقشه راه فولاد مبارکه برای تغییر و تحول اشاره کرد و گفت: با شعار فولاد فردا، هوشمند از سنگ تا رنگ که بیانگر هوشمندسازی در کل زنجیره ارزش فولاد مبارکه است، این مسیر را طی خواهیم کرد.
دکتر سراییان با معرفی مسیرشان در قالب یک قاب با عنوان سند ره نگاشت، تصریح کرد: این سند، اهداف، فعالیت‌ها و اقدامات ما را بیان می‌کند. در واقع نقطه‌ای است که همه با تمرکز بر روی آن، سعی کردیم تا همه حرکات خود را تنظیم کنیم و تا حد ممکن به تبیین مسیری که دنبال می‌کنیم، بپردازیم.
وی در ادامه افزود: مبحث تحول دیجیتال برای هر صنعت، موضوعی نیست که همه آن را به طور کامل و شفاف بدانند. گام‌های فعالیت در این حوزه، مثل حرکت در یک مسیر مه‌آلود است، هرچه به جلو برویم، عمق دید بازتر و گام‌ها شفاف‌تر می‌شود و طبیعتاً بهتر می‌توان حرکت کرد. این ماهیت و ذات تحول دیجیتال است.
الحاق به باشگاه فانوس دریایی به معنای نمایش هوشمندسازی صنعت فولاد در عرصه بین‌المللی
دکتر سراییان در تشریح اقدامات مسیر دیجیتالی شدن گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات مدیریتی شرکت‌هایی که تمایل و اراده به دیجیتالی شدن دارند، این است که چشم‌انداز خود را تعریف کنند. در فولاد مبارکه، عضویت در باشگاه فانوس دریایی در سال ۱۴۰۴ به‌عنوان چشم‌انداز تعریف شده است. بدین معنا که در تراز بین‌المللی بتوانیم هوشمندسازی صنعت فولاد را نشان دهیم.
وی در ادامه افزود: تبلور این عضویت را می‌توان در قالب شاخص‌های کلیدی عملکرد شبکه جهانی فانوس دریایی مشاهده کرد. این شاخص‌ها شامل افزایش خروجی کارخانه، افزایش بهره‌وری، افزایش نرخ به‌کارگیری تجهیزات، کاهش هزینه‌های کیفیت، کاهش هزینه‌های تولید، راندمان انرژی، کاهش موجودی، کاهش زمان تحویل، کاهش زمان آماده فروش شدن محصول، کوتاه کردن زمان تغییرات و کاهش اندازه انباشته است.
دکتر سراییان بر الزام برآورد تأثیر کسب و کاری تمام پروژه‌ها و پرونده‌های فولاد به استثنای پروژه‌های زیرساختی تأکید کرد و افزود: این تحلیل‌ها بیان می‌کند که با اجرای این پروژه‌ها، چه تأثیراتی از منظر کسب و کاری رخ می‌دهد، بدین ترتیب می‌توانیم هزینه‌های پروژه را توجیه کرده و در نهایت از تأثیرات کسب و کاری این پروژه‌ها اطمینان حاصل کنیم.
به‌دنبال منافع دیجیتالی شدن فولاد مبارکه در عرصه داخل و بین‌الملل
وی خاطرنشان کرد: ما به‌دنبال منافع دیجیتالی شدن فولاد مبارکه در عرصه داخل و بین‌الملل هستیم. عصاره این جمله در کلمه مزیت رقابتی نهفته است. بدین معنا که باید مزیت رقابتی داشته باشیم تا بتوانیم در عرصه بین‌الملل، محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه کنیم. دنیا در حال حرکت به این سمت است و اگر ما می‌خواهیم در عرصه بین‌الملل حضور پیدا کنیم، باید محصول خود را با قیمت و کیفیت جهانی عرضه کنیم.
دکتر سراییان از همراه کردن بدنه سازمان به‌عنوان اقدام دوم در این مسیر یاد کرد و افزود: بلوغ دیجیتالی مدیریت فولاد مبارکه باید به این موضوع اعتقاد پیدا کند که این مسیر، درست است و بقا را تضمین می‌کند. افتتاح دوره آموزشی مدیریت ارشد تحول دیجیتال نیز به همین علت بوده است.
وی نقش فولاد مبارکه در صنعت را به لوکوموتیوی تشبیه کرد و گفت: این لوکوموتیو اگر راه بیفتد، هزاران واگن صنعت را با خود می‌کشد.
مدیرعامل شرکت ایریسا با اشاره به وجود یک ستاد برای مبحث نوآوری در تحول دیجیتال، تصریح کرد: رکن نوآوری را در قلب دانشگاه تهران تعریف کردیم تا بتوانیم از منابع کل کشور استفاده کنیم. منشا مبحث نوآوری دانشگاه‌های برتر کشور است. این ارتباط باید روز به روز عجین‌تر شود و این در مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد محقق شده است.
بهره‌برداری از اولین پروژه‌های تحول دیجیتال صنعت فولاد در دی‌ماه ۱۴۰۰
دکتر سراییان گزارشی از رویدادهای ریورس پیچ سال گذشته را ارائه داد و افزود: در دی‌ماه ۱۴۰۰، نخستین پروژه‌های تحول دیجیتال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی، دیتابیسی از شرکت‌ها و افرادی که پتانسیل هوشمندسازی دارند را بزرگترین سرمایه‌ای دانست که از رویدادهای ریورس پیچ جمع و جذب شده است و در ادامه افزود: در گام‌هایی که می‌خواهیم برداریم، طبیعتاً از این دیتابیس استفاده خواهیم کرد.
در بخش دوم این رویداد، متخصصان و کارشناسان ۶ چالش را شرح داده و ارائه کردند از آن جمله حفاظت فیزیکی هوشمند با استفاده از تحلیل تصاویر ویدئویی موجود در فولاد مبارکه، هوشمندسازی نگهداری و تعمیرات ماشین‌های دوار فولاد مبارکه با استفاده از تکنیک‌های پایش وضعیت، هوشمندسازی انبار قطعات یدکی، ارتقاء ایمنی کارکنان فولاد مبارکه از طریق مانیتورینگ و کنترل آنلاین رفتارهای ناایمن، همیار بازرس کنترل کیفی نورد سرد و شبیه‌سازی و هوشمندسازی نرم‌افزاری احیاء مستقیم سبا بود.
براساس این گزارش، مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد، سومین رویداد از سلسله رویدادهای ۳S را با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مجتمع فولاد مبارکه، واحد کسب و کار تحول دیجیتال ایریسا، دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور(استان اصفهان) و سازمان فناوری اطلاعات ایران و با حضور شماری از متخصصان و کارشناسان به‌صورت نیمه‌حضوری برگزار کرد.
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح