کد خبر : 54908
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1400 - 20:23

واکسیناسیون ۵۶ درصدی فرهنگیان و ۷۵ درصدی دانش‌آموزان خراسان رضوی

واکسیناسیون ۵۶ درصدی فرهنگیان و ۷۵ درصدی دانش‌آموزان خراسان رضوی

 معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی گفت: ۹۱ درصد فرهنگیان دوز اول، ۵۶ درصد فرهنگیان دوز دوم و بیش از ۷۵ درصد دانش‌آموزان خراسان رضوی دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. صفدر سلطانی امروز ۲۵ مهرماه، در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته تربیت‌بدنی اظهار کرد: در دو سال گذشته به

واکسیناسیون ۵۶ درصدی فرهنگیان و ۷۵ درصدی دانش‌آموزان خراسان رضوی

 معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی گفت: ۹۱ درصد فرهنگیان دوز اول، ۵۶ درصد فرهنگیان دوز دوم و بیش از ۷۵ درصد دانش‌آموزان خراسان رضوی دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

صفدر سلطانی امروز ۲۵ مهرماه، در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته تربیت‌بدنی اظهار کرد: در دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا که آموزش دانش‌آموزان به صورت غیرحضوری دنبال می‌شد، آسیب‌های زیادی از جمله روحی و روانی، معنوی، اجتماعی، تحصیلی، یادگیری، آسیب‌های جسمی، حرکتی و اجتماعی به دانش‌آموزان وارد شد که نتیجه آسیب‌های جسمی و حرکتی، ایجاد مشکلات اضافه‌ وزن برای دانش‌آموزان به سبب عدم حضور آنان در مدارس و فعالیت‌های ورزشی بود.

اضافه‌وزن ۶ درصد دانش‌آموزان خراسانی در دوران کرونا/ جلوگیری از چاقی ۳ درصد دانش‌آموزان

وی افزود: علاوه بر تعطیلی مدارس و عدم حضور دانش‌آموزان در فضاهای ورزشی مدرسه، سایر فضاهای ورزشی شهری نیز به دلیل کرونا تحت تاثیر قرار گرفت. آمارها نشان می‌داد که ۲۱ درصد دانش‌آموزان خراسانی پیش از کرونا اضافه وزن دارند. پیش‌بینی می‌کردیم که اضافه وزن دانش‌آموزان در دوران کرونا افزایش یابد که این آمار در سال گذشته به ۲۷ درصد رسید. با توجه به ارائه فعالیت‌های ورزشی و برنامه‌های تغذیه‌ای معلمین تربیت‌بدنی، در آماری که در ارزیابی ثانویه در اردیبهشت ماه سال جاری داشتیم مشخص شد، ۳ درصد از افزایش وزن دانش‌آموزان جلوگیری شده است.

اجرای طرح سواد حرکتی، جهت جلوگیری از کم‌تحرکی کودکان و نوجوانان

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی یادآور شد: دانش‌آموزان خراسان رضوی در کاهش وزن نسبت به میانگین کشوری وضعیت بهتری دارند. در سال گذشته طرح تحولی ایجاد شد و برای اینکه در سال گذشته اثرگذاری بهتری داشته باشد، طرح تحول ارتقاء سواد حرکتی دانش‌آموزان را برنامه‌ریزی کردیم. منظور از سواد حرکتی دانش‌آموزان، دانش، درک، اعتمادبه‌نفس و شایستگی بدنی در انجام فعالیت‌های ورزشی است.

سلطانی اضافه کرد: سواد حرکتی در ایام کودکی ارتقا پیدا می‌کند، اما وقتی دانش‌آموزان را از سنین ۶ و ۷ سالگی در اختیار می‌گیریم تقریبا برای اعمال بسیاری از این موارد زمان را از دست داده‌ایم. ارتقاء سواد حرکتی در کیفیت زندگی آتی کودکان و دانش‌آموزان نقش بسزایی دارد. دانش‌آموزانی که از نظر سواد حرکتی ضعیف‌تر هستند به دلیل کمبود اعتمادبه‌نفس در بازی کردن، جهش و حرکت‌های ورزشی با سایر کودکان همراه نمی‌شوند که این قضیه به آرامی به تحرک پایین دانش‌آموزان منجر می‌شود.

وی گفت: در سوی مقابل کودکی که اعتمادبه‌نفس بیشتری در همراهی با سایر کودکان دارد، در جمع‌های ورزشی و بازی‌های کودکانه بیشتر خودنمایی می‌کند که سبب موفقیت او در آینده و انگیزه بیشترش برای انجام فعالیت‌های ورزشی می‌شود. از همین رو اجرای طرح ارتقاء سواد حرکتی دانش‌آموزان در وزارت و اداره کل آموزش‌وپروش خراسان رضوی در پیش گرفته شده است.

افتتاح ۵۶ سالن ورزشی در مدارس خراسان رضوی در سال ۹۹

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی ادامه داد: تلاش ما افزایش سرانه فعالیت بدنی دانش‌آموزان است. برای افزایش سرانه باید نیروهای انسانی ماهر، فضا و تجهیزات ورزشی و برنامه‌های متنوعی داشته باشیم که تمامی زیرساخت‌ها به غیر از نیروی انسانی در خراسان رضوی فراهم است. به دنبال تغییر سالن‌های کوچک مدارس همانند سالن همایش و امتحانات به سالن ورزشی هستیم. برای کلاس‌ها و فعالیت‌های ورزشی دانش‌آموزان نیازی به سالن‌های ورزشی بزرگی نداریم. در سال گذشته ۵۶ سالن کوچک تربیت‌بدنی در مدارس افتتاح کرده‌ایم.

افزایش سرانه فضای ورزشی دانش‌آموزی خراسان رضوی به ۰.۴۰ مترمربع

سلطانی در خصوص سرانه فضای ورزشی دانش‌آموزی در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سرانه ورزشی فضای سرپوشیده در خراسان رضوی به ازای هر دانش‌آموز ۰.۱۸ مترمربع است. سرانه رو باز نیز به ازای هر دانش‌آموز به ۰.۲۱ مترمربع ارتقا یافته که مجموع سرانه فضای ورزشی در خراسان رضوی را به ۰.۴۰ مترمربع رسانده، این در حالی است که استاندارد سرانه ورزشی به ازای هر دانش‌آموز یک مترمربع است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تجهیزات ورزشی تصریح کرد: یک کاروان تجهیزات پزشکی و ورزشی برای مدارس خراسان رضوی فراهم کرده‌ایم که در هفته تربیت‌بدنی به مدارس اعزام خواهد شد. این کاروان شامل ۸۸ هزار کالای ورزشی و بهداشتی است که بزرگترین کاروان کالاهای بهداشتی و ورزشی در کشور را به خود اختصاص داده است. این تجهیزات بیش از ۸۷ میلیارد ریال ارزش دارد که نیمی از مدارس خراسان رضوی را پوشش خواهد داد.

انجام فعالیت‌های ورزشی مدارس در فضای رو باز بلامانع است

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی عنوان کرد: امسال در حوزه بازگشایی مدارس مطابق پروتکل‌های ابلاغی وزارت آموزش‌وپرورش عمل خواهیم کرد که بر این اساس، انجام فعالیت‌های ورزشی در فضای رو باز محدودیتی وجود ندارد.

سلطانی در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت اظهار کرد: ۱۶۶۴ چشمه سرویس بهداشتی در استان در سال گذشته تعمیر و بهسازی شده، همچنین برای ۱۶۵۰ مدرسه روشویی استاندارد، برای ۴۹۳ مدرسه آبخوری استاندارد و برای ۶۹۷ مدرسه لوله‌کشی صابون مایع انجام شده است. ۸۰ اتاق بهداشت در مدارس استان افتتاح شده است. در کاروان تجهیزات ورزشی ۴۲ هزار و ۳۰۰ لوازم بهداشتی و کمک‌های اولیه در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص بازگشایی مدارس افزود: از الزمات بازگشایی مدارس واکسیناسیون فرهنگیان و دانش‌آموزان است. واکسیناسیون فرهنگیان از تابستان آغاز شده که تا کنون ۸۴ هزار ۲۹۴ نفر، معادل ۹۱ درصد فرهنگیان خراسان رضوی دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند. ۵۴ هزار و ۳۳ نفر معادل ۵۸ درصد فرهنگیان نیز دوز دوم خود را دریافت کرده‌اند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همچنین واکسیناسیون دانش‌آموزان از ابتداء مهر ماه آغاز شده که از هفته گذشته سرعت گرفته است. ۵۵۳ هزار و ۴۷۰ دانش‌آموز ۱۲ تا ۱۸ ساله که متوسطه اول و دوم هستند، در خراسان رضوی داریم. تا کنون ۴۰۸ هزار و ۹۵۵ نفر معادل ۷۵ درصد دانش‌آموزان دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند. امیدوارم بتوانیم پوشش واکسیناسیون دانش‌آموزی را در هفته جاری به ۸۰ درصد ارتقا دهیم.

دستورالعملی برای منع حضور معلمین و دانش‌آموزانی که واکسن تزریق نکرده‌اند صادر نشده است

سلطانی ادامه داد: اجباری برای واکسیناسیون معلمین و دانش‌آموزان وجود ندارد. بر اساس سامانه‌های وزارت بهداشت و آموزش‌وپرورش کاملا مشخص است که چه افرادی واکسن زده‌ و چه افرادی نزده‌اند. پوشش واکسیناسیون ۹۱ درصدی فرهنگیان نشان می‌دهد که این افراد نسبت به جامعه استقبال بهتری از واکسن داشته‌اند. تا کنون دستورالعملی برای منع حضور معلمین و دانش‌آموزانی که واکسن نزده‌اند در کلاس صادر نشده است.

وی گفت: مدارس مناطق روستایی به سبب جمعیت پایین دانش‌آموزی بازگشایی شده اما قرار است در شهرها از اول آبان ماه مجوز بازگشایی مدارس صادر شود. از ابتدای مهر واکسیناسیون را آغاز کردیم. به این ترتیب تزریق دوز دوم دانش‌آموزان از اوایل آبان ماه آغاز خواهد شد. بازگشایی مدارس در شهرها نیز از نیمه دوم یا هفته انتهایی آبان خواهد بود که دانش‌آموزان به سطح ایمنی بیشتری رسیده باشند. همچنین واکسیناسیون ۷ تا ۱۲ سال در حال فراهم شدن است که در صورت تایید نهایی آغاز خواهد شد.

سلطانی در خصوص کمبود معلم ورزش در خراسان رضوی یادآور شد: ۲۸۷۶ معلم تربیت‌بدنی متخصص در خراسان رضوی داریم که حدود ۱۵۰۰ معلم تربیت‌بدنی برای پوشش تمام پایه‌ها کمبود داریم. این کمبود را با استفاده از آموزگاران پایه، همکاران موظف به صورت اضافه بر تدریس و استفاده از همکاران بازنشسته جبران کرده‌ایم. امسال مجوز استخدام حدود ۳۰۰ معلم تربیت‌بدنی خراسان رضوی اخذ شده است که در صورت بهبود شرایط بیماری آزمون استخدامی آن برگزار خواهد شد.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

رمان

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح