کد خبر : 145215
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آذر 1400 - 15:53

نه طراحان شناسایی می شوند و نه سوالات به فروش می رسند

نه طراحان شناسایی می شوند و نه سوالات به فروش می رسند

ایسنا/هرمزگان همه ساله در همین ایام است که بازار داغ شایعات کنکوری آغاز می شود. صفحات مجازی را بالا و پایین می کنم. کانال های مختلف و صفحات متعددی را می بینم که مدام تیتر می‌زنند پررنگ و با فونتی درشت؛ سوالات کنکور ۱۴۰۰ رسید… اگر می خواهی سوالات کنکور سال ۱۴۰۰ را پیش از کنکور

نه طراحان شناسایی می شوند و نه سوالات به فروش می رسند

ایسنا/هرمزگان همه ساله در همین ایام است که بازار داغ شایعات کنکوری آغاز می شود. صفحات مجازی را بالا و پایین می کنم. کانال های مختلف و صفحات متعددی را می بینم که مدام تیتر می‌زنند پررنگ و با فونتی درشت؛ سوالات کنکور ۱۴۰۰ رسید…

اگر می خواهی سوالات کنکور سال ۱۴۰۰ را پیش از کنکور تهیه کنی بر روی لینک کلیک کن تا وارد کانال سوالات شوی… اما این تنها بخشی از سودای کنکور است. وارد کانال بعدی می شوم، کلاس های آنلاین خصوصی و نیمه خصوصی با طراح سوالات کنکور ۱۴۰۰! برای هماهنگی و ثبت نام به ادمین پیام دهید… پیام میگذارم هزینه و نام استاد را می خواهم… قیمتی نجومی برایم ارسال می کند، با جست و جویی نام استاد را در فهرست یکی از مدارس می بینم که مشغول تدریس است… اصلا شرایط طراح کنکور بودن چیست؟ طراح سوالات کنکورچه کسی است؟ چه ویژگی های دارد؟ در ادامه گفت و گوی ایسنا با یک دبیر فیزیک کنکور را می خوانید.

یک دبیر فیزیک کنکور گفت: در پاسخ به این سوال که ” طراح کنکور کیست و چه ویژگی دارد؟ چگونه سوالات را طراحی می کند؟” باید بگویم طراح کنکوربا آن چه که در ذهن عموم مردم وجود دارد متفاوت است، طراح کنکور یک نفر مشخص و ثابت نیست.

بهادر کامران در گفت و گو با ایسنا، عنوان کرد: در سازمان سنجش تیمی با عنوان بانک تست وجود دارد که در آن سوالات مختلف از اساتید مختلف وجود دارد، هزاران سوال از مباحث مختلف در این بانک وجود دارد.

وی ادامه داد: این طراحان اساتیدی هستند که در موسسه ای مشغول تدریس نبوده، بازنشسته هستند یا از اساتید دانشگاهند به طور کلی طراحان سوال کنکور در هیچ مدرسه و آموزشگاهی تدریس نمی کنند.

کامران افزود: متاسفانه این روزها مانند هر سال شاهد آن هستیم که بسیاری از فرصت طلبان برای بازارگرمی و جذب دانش آموز و داوطلب خود را طراح معرفی می کنند این درحالی است که همان گونه که گفته شد اصلا طراح کنکور مدرس مدرسه و آموزشگاه نیست. ضمن این که طراح سوال یک نفر مشخص هم نیست.

این دبیر فیزیک کنکور بیان کرد: تصور کنید ۱۰۰ طراح سوال از مباحث مختلف سوالات را طراحی کرده اند، نفر ۱۰۱ از بین تعداد بسیار زیادی از سوالات، تعدادی سوال انتخاب می کند. در مواقعی این گزینش نیز حتی در چند مرحله اتفاق می افتد. و در نهایت به صورت رندم و اتفاقی سوالات انتخاب می شوند.

وی عنوان کرد: هیچ طراح کنکوری نمی داند چه سوالی از وی در چه مبحثی و در کدام گروه و در چه سالی، سوال کنکور خواهد بود. حتی هیچ گزینش گری این را نمی داند که مجموعه سوالات منتخب او چه زمانی و در چه گروهی انتخاب خواهد شد.

طراحان براساس چه منبع هایی و چه الگویی سوال طرح می کنند؟

کامران در خصوص این سوال که طراحان براساس چه منبع هایی و چه الگویی سوال طرح می کنند، اظهار کرد: باید بگویم با توجه به تست های سال های گذشته به نظر میرسد الگوهایی وجود دارد که بسیار تکراری است و مورد توجه طراحان قرار دارد. در ادامه به بررسی این الگوها می پردازیم.

اولین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

وی بیان کرد: اولین الگو تمرینات پایان فصل، مثال ها نمودارها زیرنویس کتاب درسی است به نظر می رسد (بخشی از سوالات کنکور هرسال) برگرفته از کتاب درسی است. اما این تمام ماجرا نیست به غیر از مطالب ریزو درشت کتاب مطالب دیگری نیز در الگوی تست ها به چشم می خورد.

دومین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

کامران اظهار کرد: دومین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور به نظر می رسد تست های کنکور سال های قبل است، بسیاری ازسوالاتی که به صورت عینی در تمرینات و متن های کتاب نمی بینیم؛ سوالاتی است که در کنکور های سال قبل وجود داشته است، دقیقا  به این دلیل است که همیشه از داوطلبان می خواهیم سوالات سال های قبل را بررسی کنند.

تعداد سوالات سال های پیشین بسیار زیاد است، راهکار پیشنهادی شما چیست؟

این دبیر کنکور افزود: دانش آموزان بنا به زمان محدودی که در اختیار دارند واقعا نمی توانند تمام تست های سال های گذشته را بررسی کنند اما نکته مهم این است که بیشترین شباهت سوالات کنکور به سوالات سال های قبلی به کنکور سه یا چهار سال قبل برمی گردد.

وی گفت: اگر بتوانند سوالات سه یا چهار سال قبل را بررسی و مطالعه کنند، می توانند مدعی باشند که بیش از ۸۰درصد تست هایی را که از کنکورهای سال های قبل مطرح خواهند شد را جواب خواهند داد.

آیا تنها حل کردن چهار دوره از تست های کنکور های قبلی کافی است؟

کامران تصریح کرد: سوالات هرسال تنها یک دوره نیست برای مثال در درسی مانند فیزیک چهار کنکور برگزار می شود، فیزیک داخل کشور رشته تجربی، فیزیک داخل کشور رشته ریاضی، فیزیک خارج از کشور رشته ریاضی و فیزیک خارج از کشور رشته تجربی منظور از بررسی چهارسال آخر کنکور، بررسی هر چهار نوع کنکور در طی هر سال است. در مجموع ۱۶ دوره سوال ۴ سال باید بررسی و مطالعه شود.

وی ادامه داد: داوطلبان باید توجه کنند که اگر داوطلب بخواهد تمام دوره ها را حل کند شاید بالغ بر ۲۰۰ دوره سوال باید حل کنداما بررسی و مطالعه این ۱۶ دوره علی رغم این که تعداد بسیار کمتری از ۲۰۰ دوره است ارزش بیشتری خواهد داشت.

موفقیت حاصل درست کار کردن است؛ نه زیاد کار کردن

این دبیر فیزیک کنکور اظهار کرد: داوطبان باید آگاه باشند که منطقه حاصلخیز برای آن ها در کنکور در کجا قرار دارد، یعنی در میان تمام ادوار کنکور ۴ سال و هر سال ۴ دوره سوال کنکور از ارزش بالاتری برخوردار است، پس باید بر روی  این ۱۶ دوره متمرکز شوند.

سومین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

وی بیان کرد: سومین منبعی که به نظرمی رسد مورد توجه طراحان کنکور قرار دارد و در بانک تست به چشم می خورد سوالاتی است که برگرفته از شکل، متن سوالات پایان فصل کتاب های خارجی معروف است. ( منابع خارجی که در دانشگاه ها تدریس می شود)

کامران عنوان کرد: در درس فیزیک سال های زیادی تمرینات، مثال ها و سوالات کتاب هالیدی فیزیک الگوی پرتکراری بود که مورد توجه طراحان کنکور قرار می گرد و مثال ها به عین دیده می شد، حتی با همان اعداد کتاب.

وی ادامه داد: در خصوص درس فیزیک در کنکور های اخیر به نظر می رسد علاوه بر کتاب درسی ، شبیه سازی تست های کنکور های سال های گذشته و سوالات کتاب هالیدی،  منابع خارجی دیگری از درس فیزیک هم به مجموعه الگوهای طراحی سوال اضافه شده است. یکی از آن ها کتاب های کاتنل جانسون است.

چهارمین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

این دبیر اظهار کرد: تست های خلاقانه طراحی شده نو که زاییده ذهن طراح است در دسته چهارم این منابع و الگوها قرار دارد. خبر خوب این است که این تست هاکه شاید مشابه ان ها در هیچ جا به چشم نمی خورد تعداد کم آن ها یعنی کمتر از ۱۰ درصد است.

وی افزود: خبر خوب دیگربرای داوطلبان این است که با سه منبع پیشین عنوان شده در همین گفت و گو می توانند مطمئن باشند که ۹۰ درصد تست های کنکور تکراری است. دانش آموزان اگر بخواهند در بهترین رشته و بهترین دانشگاه قبول شوند، می توانند از تست های خلاقانه که صرفا۱۰ درصد سوالات را شامل می شوند، صرف نظر کنند.

پرتکرار ترین و پرچالش ترین موضوع کنکور/ فروش سوالات کنکور چه میزان حقیقت دارد؟

کامران بیان کرد: هرساله با نزدیک شدن به کنکور از گوشه و کنار شایعه فروش و لو رفتن سوالات کنکور شنیده می شود، که با قیمت های نجومی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: مشتری و مخاطب این شایعات دانش آموزان و داوطلبانی هستند که می خواهند ره یک ساله را یک شبه طی کنند و تا روزهای پایانی از فرصت مطالعه بهره نبرده و گمان می کنند قبول نخواهند شد که دست به دامن چنین مجموعه هایی می شوند. طی سال ها تجربه تدریس و مشاوره کنکور هیچ دانش آموزی را ندیده ام که به سمت این شایعات دروغین رقته و نتیجه بگیرد. قطع به یقین در کنکور سال ۱۴۰۰ نیز این چنین خواهد بودچیزی به عنوان فروش سوال وجود ندارد. داوطلبان نباید درگیر چنین اشتباه بزرگی شوند.

اگر این موضوع کذب قطعی است پس چرا بازار شایعات آن همیشه داغ است و مشتریان خود را دارد؟

کامران درپاسخ به این سوال گفت: این موضوع دو دلیل دارد، دلیل اول جذابیت موضوع است، بسیاری از دانش آموزان و اولیاء هستند که گمان می کنند دررقابت کنکور می توانند با پول سوالات را خریداری کنند.

وی افزود: دلیل دوم این است که حدود ۱۵ سال پیش زمزمه هایی مبنی بر لو رفتن سوالات رخ داد، پس از این اتفاق بسیاری از افراد دخیل حتی دانش آموزان مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند که در این خصوص افرادی نیز دستگیر شدند که از همان زمان حساسیت در امنیت کنکور بسیار شدت گرفت.

کامران در پایان گفت: دانش آموزان به هیچ عنوان درگیر این شایعات نشوند، با ورود به این مسیر که حاشیه ای بیش نیست هر آنچه را که خودشان آماده بودند را نیز فراموش کرده و بی نتجه خواهند ماند.

گفت و گو از اسما سارنگی آذر

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

قیمت شیشه اتومبیل

سم سوسک کش قوی

تعمیرگاه نیسان مورانو

تور کربلا

دانلود آهنگ

تبلیغات در ایتا

عمیرگاه نیسان مورانو

واچ تایم یوتیوب

خرید گرافیت خشک

تقویت انتن موبایل

دانلود برنامه صندوق وام خانگی

تعمیر گیربکس لیفان

دمپر موتور مشعل

فتوسل مشعل

شیر فشار شکن

رله مشعل

شیر برقی گاز

واچ تایم یوتیوب

سلفون opp

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح