کد خبر : 73000
تاریخ انتشار : پنجشنبه 13 آبان 1400 - 21:40

مهمترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب فقدان زیر بناهای لازم است

مهمترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب فقدان زیر بناهای لازم است

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه مهمترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب این است که شهرداری فاقد منابع لازم بوده و هست، گفت: این مکان ۳۰۰ هکتاری سرمایه عظیمی است و نباید از اتخاذ تصمیمات بزرگ صرف نظر کنیم. برای تکمیل زیر بناهای شهر آفتاب و تبدیل به سایتی

مهمترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب فقدان زیر بناهای لازم است

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه مهمترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب این است که شهرداری فاقد منابع لازم بوده و هست، گفت: این مکان ۳۰۰ هکتاری سرمایه عظیمی است و نباید از اتخاذ تصمیمات بزرگ صرف نظر کنیم. برای تکمیل زیر بناهای شهر آفتاب و تبدیل به سایتی که بهترین دسترسی را به شبکه آزاد راهی ، فرودگاه و نیز به شهر دارد، مسئله اصلی فقدان زیر بناهای لازم است که با اجرای پروژه های پیشنهادی و در آستانه انعقاد قرار داد، زیر بناها نیز تکمیل می شود.

به گزارش ایسنا، حسن رسولی در سیصد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران و در جریان بررسی لایحه اعطای مجوز جهت انعقاد قرارداد احداث و تکمیل پروژه‌های نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب گفت: سند بالادستی ما طرح جامع شهر است و این شهر آفتاب به عنوان یک مجموعه نمایشگاهی هم در طرح جامع و هم در طرح تفصیلی تصویب شده و اینکه ما بیاییم این جا را تبدیل کنیم به شهر بازی و یا به عنوان فضایی برای  دستفروشی راه بیاندازیم پیشنهاد چنین موضوعات به دلیل  اینکه اختیار نداریم، منتفی است.

 

وی افزود: همانطور که آقای میر لوحی اشاره کردند ظرف ۴ سال گذشته  همان فضای راکد اقتصادی باعث رکود در این بخش نیز شده بود گرچه  پیشنهادات مختلفی مطرح بود از واگذاری به بخش خصوصی با سرمایه گذار خارجی و  خود من چندین جلسه با اتاق بازرگانی داشتم.  پیشنهاداتی هم مبنی بر تهاتر این فضا با شرکت نمایشگاه های بین المللی بود، اما عملا به دلیل همین فضای راکد به نتیجه نرسید.

وی ادامه داد: عرصه هایی که بناست در قالب مشارکت واگذار شود فاقد سند بوده و برای تک تک این عرصه ها سند دریافت شده است. لذا این عدد متری ۱۰ میلیون تومان قیمت رسمی کارشناس دادگستری بوده که وفق قانون مناقصات عمومی به عنوان قیمت پایه آورده شده است. نکته بعدی اینکه مهمترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب این است که  شهرداری فاقد منابع لازم بوده و هست و نیز  بخش خصوصی به دلیل همان عدم اطمینان، رغبتی برای ورود به این بخش نداشته است.

به گفته وی، آنچه که در قالب این ۵ پروژه به تصویب کمیسیون رسید این بود که شرایطی فراهم کنیم تا بخش خصوصی ترغیب شود و بیاید بستری را فراهم سازد تا از سایر ظرفیت های شهر آفتاب بهره برداری شود تا در آینده در شورای ششم و مدیریت شهری آینده چه بخواهد با شرکت نمایشگاه های بین المللی تهاتر کند و چه بخواهد بخش خصوصی داخلی و یا خارجی بیاورد قدم بیشتری در جهت تامین زیر بنا ها برداشته شود.

رسولی افزود: همانطور که آقای فراهانی گفتند  “تنها یک نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شده که به دلیل فقدان امکانات اولیه ناموفق بوده و  عملا از این سرمایه هنگفت بهره برداری لازم صورت نمی گیرد”.  لذا این ۵ پروژه با این ترکیبی که در کمیسیون تصویب کردیم حسب سند سرمایه گذاری بوده است و در سند سرمایه گذاری اختیار ۱۵ درصد تخفیف را با هدف ترغیب سرمایه گذار به شهرداری دادیم ولی در این موارد خاص شهردار می خواهد  سهمش، سقف ۴۰ درصد باشد و  اگر این را شورا بپذیرد این ۵ پروژه می شود ۵ گل میخ توسعه ای که سایر سرمایه های تملک شده من جمله سوله های ساخته شده و خدمات زیر بنایی عملا به اتکا این ۵ پروژه از منافع ارزش افزوده توسعه کلی نمایشگاه بهره مند شوند و این منافاتی ندارد در آینده به روش های دیگری عمل شود.

رسولی همچنین خطاب به علی اعطا گفت: آقای اعطا شرایط  سرد است، مناقصه برگزار شده و عملا رغبتی صورت نگرفته، لذا پیشنهادم این است که همچنانکه در کشور های توسعه یافته بعضا این دارایی ها را به خصوص پروژه های مقدماتی رابه  قیمت صفر واگذار می کنند، فقط سود و زیان شهرداری در این پروژه مد نظر نباشد، اینجا ۳۰۰ هکتار است و سرمایه عظیمی است لذا  تصمیم بزرگی است و از اتخاذ تصمیمات بزرگ نباید صرف نظر کنیم. در این جا در دراز مدت  سرمایه گذار نیاز است و برای تکمیل زیر بناهای شهر آفتاب و تبدیل به سایتی که بهترین دسترسی را به شبکه آزاد راهی ، فرودگاه و نیز به شهر دارد، مسئله اصلی فقدان زیر بناهای لازم است که اگر این پروژه ها به اجرا دربیاید زیر بناها نیز تکمیل می شود.

وی تاکید کرد: این امکان نیز  وجود دارد که  انواع و اقسام نمایشگاه های  بزرگ مقیاس  که دولت تصویب کرده است را  در محل  برگزار کنیم، لذا شرایط توسعه فراهم می شود و در آینده برای تصمیم گیران آتی با توجه به ظرفیت هایی که ایجاد می شود به کمک بخش خصوصی سرجمع ارزش افزوده متوجه کل ۳۰۰ هکتار عرصه شرکت شهر آفتاب می شود، در همین شرایط پیشنهادم این است شورای شهر این تصمیم شجاعانه را بگیرد . هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و همه موارد قانونی نیز در این مورد رعایت می شود.

وی ادامه داد: آقای هاشمی فرمودند که چه بهتر بود آقای شهردار قیمت زمین را ارزان تر معرفی می کردند، باید بگویم قانون مناقصات به شهردار چنین اجازه ای را نمی دهد. اگر ما در شرایطی قبل از دریافت اسناد تک برگ این عرصه ها می خواستیم اقدام کنیم این ۱۰ میلیارد تومان یکی دو میلیارد تومان بیشتر قیمت گذاری نمی شد. لذا درست است دیر هنگام است ولی این یک اقدام خوب است و چه بهتر که در این دوره گذار این قدم را برداریم تا منافع شهر تامین شود و اینجا بستری می شود برای تصمیمات بعدی شورای ششم و مدیریت شهری آینده و با اطمینان خاطر، دوستان می توانند، رای دهند.

رسولی تاکید کرد: ما با سرمایه گذار منافع مشترک داریم به ویژه در پروژه های اول، لذا در اینجا  چندین پروژه در ادامه تکمیل فراینده توسعه شهر آفتاب قابل تعریف است. لذا هر چه قدر آورده اولیه مان به خصوص از حیث منافع ناشی از ارزش توسعه همه جانبه شهر آفتاب افزایش پیدا کند منافع بیشتری عاید شهرداری می شود. این نکته نیز مد نظر باشد که تا به حال شهرداری مالک این املاک نبوده است لذا ما زمینی را که از منابع طبیعی و موسسه نشر و آثار حضرت امام خریدیم، دارایی مان را سند دار کردیم.

وی ادامه داد: ما باید  این تصمیم هوشمندانه را اتخاذ کنیم و  موکول به آینده نکنیم این بیماری مدیریت کشور است که هر زمان می خواهیم تصمیم بگیریم بهانه می آوریم که تحریم هستیم و انتخابات است و چه و چه ، ما این اجازه را به شهرداری و  مجموعه شهر آفتاب می دهیم که همه موارد مد نظر دوستان است و وفق قانون مزایده ها و مناقصه ها رعایت خواهد شد. فضای گشایشی پیش روی خواهد بود و می تواند مفید باشد تا این قفل سرمایه گذاری در شهرداری و بستر هایی که داریم، باز شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دانلود برنامه صندوق وام خانگی

تعمیر گیربکس لیفان

دمپر موتور مشعل

فتوسل مشعل

شیر فشار شکن

رله مشعل

شیر برقی گاز

امداد خودرو

قالیشویی شرق تهران

ساخت غرفه ارزان در نمایشگاه بین المللی

قهوه سوپریم دکتر بیز

قرص لاغری بلک اسلیم

قطعات کامپیوتر و سرور

واچ تایم یوتیوب

سلفون opp

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح