کد خبر : 91801
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آبان 1400 - 1:14

مصونیت یا محدودیت؟!

مصونیت یا محدودیت؟!

ایسنا/آذربایجان غربی مسئله عفاف و حجاب در قرآن و آموزه های دینی واحادیث چندین بار تکرار شده و مختص زنان نبوده و بر همه مردم جامعه اعم از زن ومردم واجب است که عفاف و حجاب داشته باشند. چادر یا پوشش در جامعه ما سابقه تمدنی و قبل از اسلام دارد و زنان آن را بر

مصونیت یا محدودیت؟!

ایسنا/آذربایجان غربی مسئله عفاف و حجاب در قرآن و آموزه های دینی واحادیث چندین بار تکرار شده و مختص زنان نبوده و بر همه مردم جامعه اعم از زن ومردم واجب است که عفاف و حجاب داشته باشند.

چادر یا پوشش در جامعه ما سابقه تمدنی و قبل از اسلام دارد و زنان آن را بر روی سر و مردان بر دوششان می انداختند که بعداز ورود اسلام به ایران به چادر و عبا تغییر نام داده است.
اما چادر این حجاب برتر که نه تنها محدودیتی برای زن ندارد، بلکه مصونیت به همراه دارد و به عنوان یک حجاب و پوشش برتر بیشتر مورد سفارش قرار گرفته است.

چادری بودن را عشق انتخاب کردم

لیلا ۲۷ساله اهل ارومیه  که تازه چادری شده در گفت وگو با ایسنا افزود: در دوران دبیرستان وقتی مدرسه می رفتم چادر سر می کردم ولی بعدا در دانشگاه  دیگر چادر سر نکردم و پوشش معمولی داشتم.

وی تصریح کرد: خودم قلبا دوست داشتم چادری بشوم اما چون دوستان و هم سن و سال های من در فامیل زیاد چادری نبودن من هم علاقه نشان نمی دادم.

لیلا با اشاره به اینکه وقتی همسرم به خواستگاریم آمد هیچ مشکلی با پوشش من نداشت اظهار کرد: بعد از ازدواج همسرم در خصوص مزایای چادری بودن حرف زد اما هیچ اصراری برای چادری شدن من نداشت. بعداز صحبت های همسرم چند روزی با خودم کلنجار رفتم و فکر کردم و یک روز تصمیم گرفتم به همراه همسرم چادر بخرم و چادری بشوم.

وی با تاکید به اینکه روز های اول سختی های خودش را داشت، خاطر نشان کرد: چون من چادر را با عشق و برای خدا انتخاب کرده ام هیچ وقت از انتخابم پشیمان نشدم.

لیلا ادامه داد: البته باید گفت که چادری بودن تنها دلیل بر مسلمان بودن نیست و باید در کنار چادر ، حیا و عفت و مرز برخورد و ارتباط در جامعه  با نامحرم را حفظ کرد.

چادر حجاب برتر است

سحر ۲۲ساله دانشجو اهل ارومیه در گفت وگو با ایسنا افزود: قبل از چادری شدند حجاب کامل داشتم اما وقتی از سفر اربعین برگشتم به تاثی از حضرت زینب(س) حجاب کامل که چادر بود را انتخاب کردم.

وی با تاکید به اینکه الان ۳سال است که چادری شده تصریح کرد:  در روزهای اول از طرف خانواده، اساتید و برخی دوستانم این حرف ها را که چادر محدودیت می اورد ،در فصل گرما سختی دارد و پوشش کامل دارم و نیازی به چادر نیست می شنیدم. من با آگاهی کامل و با شناخت محدودیت ها این پوشش را انتخاب کرده ام، بنابراین با  آنها صحبت کردم و آنها را قانع کردم و آنها نیز به خواسته من احترام گذاشتند.

این دانشجو خاطرنشان کرد: چادر حجاب برتر است و مورد تاکید خداوند و اگر با حفظ حیا وعفت باشد بهتر هم هست.

قیمت چادر یکباره افزایش یافت
مرضیه معلم و اهل ارومیه نیز در گفت وگو با ایسنا افزود: ۷سالی است که چادر را به عنوان پوشش خود انتخاب کرده ام و از وقتی این پوشش را انتخاب کرده ام نماز و روزه هایم نیز سر وقت و کامل به جا می آورم.

وی تصریح کرد: بعضی وقت ها که به موفقیت های در زندگی می رسم حس می کنم خدا به خاطر چادری شدنم این موفقیت های را در زندگی من قرار می دهد.

مرضیه با تاکید به اینکه از وقتی وارد دانشگاه شده چادر را انتخاب کرده و هیچ وقت از این انتخاب خود پشیمان نیست، اظهار کرد: در خانواده فقط مادرم  با این انتخاب من مشکل داشت و اوایل نیز بسیار سخت گیری می کرد اما بعدا شرایط من را پذیرفتند.

وی ادامه داد: حفظ حجاب علاوه بر امر واجب در دین اسلام توصیه شهدا نیز هست بنابراین  اگر ما چه مرد چه زن حیا و حجاب خود را حفظ نکنیم و بگذاریم فرهنگ غرب در جامعه نفوذ کند به شهدا مدیون هستیم.

مرضیه افزود: یک انتقاد از مسئولان دارم و آن هم این است چرا قیمت چادر یک باره افزایش یافته و هیچ کسی هم در این خصوص کاری انجام نمی دهد؟

کارهای فرهنگی بخش حجاب و عفاف در جامعه کمرنگ شده است

حجت الاسلام بیگی کارشناس مذهبی در گفت وگو با ایسنا افزود:  یکی از مهمترین شعائر دینی و نماد های مسلمانان در جامعه امروزی حجاب است‌.

وی با اشاره به اینکه اگر به گذشته برگردیم خواهیم دید در کشورهای اروپایی  و اقوام غیر دینی هم حجاب وجود داشته، تصریح کرد: در جوامع ایران قبل از اسلام ، مصر و یونان همه دارای حجاب بودند و این حجاب مختص به زنان نبوده و مردان را نیز شامل می شد.

حجت الاسلام بیگی با اشاره به اینکه مشکل امروز در جامعه ما این است که هنوز برخی حجاب وعفاف  را یک مسئله شخصی می دانند، یاد آور شد: متاسفانه کارهای فرهنگی در بخش حجاب و عفاف در جامعه کم رنگ تر شده و به نوعی با غفلت همراه است.

این کارشناس مذهبی یاد آور شد: حرکت جمهوری اسلامی برای داشتن جامعه منتظر امام زمان(عج) نیازمند توجه به شاخص های زندگی عفیفانه ، حجاب و چادر به عنوان پوشش برتر است.

وی ادامه داد: مسئولان فرهنگی باید بدانند تنها شعار دادند در حوزه عفاف وحجاب دردی از جامعه دوا نمیکند بلکه باید زمینه را برای توسعه  صنعت پوشاک اسلامی با طراحی اسلامی و توزیع آسان و ارزان در اختیار مومنان قرار گیرد.

ماهواره و فضای مجازی،  اهمیت حیا و عفاف را کم رنگ تر کرده است

منصوره ایزدی جامعه شناس در گفت وگو با ایسنا افزود: عفاف و حجاب منشأ ارزش ها و رفتار های شایسته است.

وی با اشاره به نقش حیا و عفاف در رفتارهای شخصی و اجتماعی تصریح کرد: حجاب وعفاف نقش بسیار مهمی در حفظ ارزش ها و معنویات دارد و نباید آن را با کم رویی و خجالتی بودن اشتباه گرفت.

ایزدی با تاکید به اینکه حجاب نقش و کارکرد مهم و اساسی داشته و زن ومرد را از برخی گناهان مصون می دارد، یاد آور شد: انکار حجاب و عفاف توسط و زن و مرد صدمات جبران ناپذیری در جامعه و زندگی افراد خواهد گذاشت.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: چادر برای زنان یک پوشش کامل و مهمترین ابزار برای مصونیت از گناهان است.

وی با تاکید به اینکه متاسفانه خانواده ها و نهاد های فرهنگی حساسیت کمتری نسبت به پوشش نوجوانان و جوانان دارند، اظهار کرد: نفوذ ماهواره و فضای مجازی به جامعه و خانواده ها امر مهم و ضروری حیا و عفاف را کم رنگ تر کرده که باید با ورود نهادهای مربوطه و آموزش و آگاهی تاحدودی  این خلا را جبران کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه شاهد هستیم لباس های با نمادهای غربی و مغایر با جامعه ایرانی واسلامی به فور و ارزان در جامعه وجود دارد اما قیمت یک چادر یا لباس اسلامی و ایرانی بالا است که این خود یک ضعف برای فرهنگ ما تلقی می شود.

به گزارش ایسنا؛ برای ترویج و آشنا کردن مسئله واجب و ضروری حجاب و عفاف لازم است در کنار آموزش و آگاهی ، کارهای فرهنگی بسیاری انجام شود و داشتن حجاب را یک مسئله زنانه که مختص زنان است، ندانیم.

همانطور که اشاره شد لباس و پوشش اسلامی باید به راحتی، ارزان و به وفور در اختیارجامعه قرار گیرد که این نیز نیازمند توسعه صنعت پوشاک اسلامی و چادر است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح