کد خبر : 141263
تاریخ انتشار : جمعه 12 آذر 1400 - 21:52

مشکل ما نگاه ضعیف به توسعه پایدار است/ ۲۰۰۰ پروژه ناتمام در آذربایجان شرقی وجود دارد

مشکل ما نگاه ضعیف به توسعه پایدار است/ ۲۰۰۰ پروژه ناتمام در آذربایجان شرقی وجود دارد

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: عمده مشکل ما، ندیدن آینده و نگاه ضعیف به بحث توسعه پایدار است که با ادامه این روند، توسعه شهر تبریز در آینده نادیده گرفته می‌شود. جواد رحمتی روز دوشنبه ۱۸ اسفندماه، در همایش نهال کاری برای بزرگداشت شهدای مهندس استان با حضور پدر شهید مدافع حرم

مشکل ما نگاه ضعیف به توسعه پایدار است/ ۲۰۰۰ پروژه ناتمام در آذربایجان شرقی وجود دارد

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: عمده مشکل ما، ندیدن آینده و نگاه ضعیف به بحث توسعه پایدار است که با ادامه این روند، توسعه شهر تبریز در آینده نادیده گرفته می‌شود.

جواد رحمتی روز دوشنبه ۱۸ اسفندماه، در همایش نهال کاری برای بزرگداشت شهدای مهندس استان با حضور پدر شهید مدافع حرم مهندس وحید فرهنگی والا و فرزند مهندس شهید حاج بهروز پورشریفی، که توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد، گفت: برنامه ریزی و نگاه فنی و علمی به بحث “توسعه” باعث جلوگیری از یکسری تبعات در آینده می‌شود.

وی افزود: کلانشهر تبریز با وجود این‌که زمانی به عنوان یک باغشهر در میان سایر شهرها شناخته می‌شد، اما اکنون با مشکل آلودگی هوا مواجه است که ناشی از دخالت نابجا در طبیعت و برنامه ریزی‌های غلط مسئولان بوده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: این رویه اشتباه باعث شده تا در سال گذشته، تبریز ۹ روز از کل سال را با هوای کاملا ناپاک سپری کند و چندین روز دیگر نیز هوایی نامناسب برای گروه‌های حساس داشته باشد.

وی با بیان این‌که بهبود وضعیت فضای سبز و عبور از بحران آلودگی هوا، وظیفه‌ای است که باید به دست مهندسان و برنامه ریزان شهری و منطقه‌ای حل شود، ادامه داد: همواره در زمانی که بحث ایثار و دفاع از کیان مملکت مطرح شده است، با دفاع از خاک وطن و بازدارندگی دشمن خوب عمل کردیم اما متاسفانه در بحث توسعه، منفعلانه جلو رفتیم و در گذشته نیز اقدام به ساخت کارخانه‌هایی کردیم که اکنون باید تمامی مردم بسیج شوند تا جلوی تبعات این تصمیم گرفته شود.

رحمتی افزود: زمانی فضای سبز تبریز زبانزد خاص و عام بود اما ما به مرور این باغات و فضای سبز را از بین بردیم و حال به دنبال توسعه و بازگردانی همان فضای سبز در کوه عون ابن علی هستیم.

وی گفت: در حالی که جمعیت شهر تبریز روز به روز در حال افزایش است، منابع محدودتر می‌شوند و بحث جا نمایی جمعیت در سطح شهر تبریز مشکل تر خواهد بود که در این راستا ضروری است تا بررسی کنیم که منابع موردنیاز در سال‌های آتی باید چگونه تامین شود و یا این افزایش جمعیت باید در کدام مناطق مستقر شوند، که پیش بینی این امر نیز بر عهده مهندسان این کشور باید باشد.

وی با بیان این‌که نقش سازمان‌ نظام مهندسی در کشور معمولا به عنوان سازمان مردم نهاد شناخته می‌شود و نه سیاست گذار، گفت: سیاست گذاری‌ها فقط به دست دولتمردان انجام می‌گیرد و چنین سازمان‌ها نقشی در آن ندارند که این امر یک مشکل ساختاری است و با ادامه این روند با یک آینده خطرناک مواجه خواهیم بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در خصوص وضعیت اتوبوس‌های تبریز، گفت: بیش از ۶۰۰ اتوبوس در سطح شهر تبریز وجود دارد  که طول عمر مفید برخی حتی حداکثر به ۱۰ سال می‌رسد و بایستی تاکنون حداقل ۴۰۰ اتوبوس از رده خارج می‌شد، در حالی که ما ۲۰ سال است که از این وسایل نقلیه استفاده می‌کنیم ولی حتی یک اتوبوس جدید هم وارد این ناوگان نشده و هیچ توسعه‌ای نیافته است. حتی پول‌ها و درآمدهایی که از محل عوارض پروانه می‌گیریم هم در راستای توسعه حمل و نقل خرج نکرده‌ایم.

وی افزود: از لحاظ اکوسیستم و تعادل بین میزان تولید اکسیژن و کربن دی اکسید، باید برای تولید اکسیژن یک نفر، ۴ درخت کاشته شود، اما حال نه تنها این امر در تبریز محقق نشده بلکه حتی ما اگر درخت و نهالی داشته باشیم هم جایی برای کاشت آن نمی‌توان یافت که ناشی از وجود نگاه جزیره‌ای و عدم برنامه ریزی برای نگاه به توسعه پایدار است.

وی متذکر شد: به عنوان مهندسان این کشور، باید وجدان مهندسی و کاری خود را در جریان‌ها دخیل دهیم و به موضوعات حساسیت نشان دهیم و به راحتی از این بحث مهم یعنی “توسعه پایدار” نگذریم؛ ما از لحاظ امکانات و زیرساخت‌ها در استان ظرفیت قابل توجهی داریم ولی نیازمند همت مسئولان و به خصوص مشارکت مردمی هستیم.

رحمتی با اشاره به وجود نزدیک به ۴۶ هزار پروژه نیمه تمام در کشور، گفت: به میزان ۲۰۰۰ پروژه نیمه تمام نیز در استان وجود دارد که در صورت تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار لازم، که معمولا در مواقع عادی به بیش از ۵۰ درصد هم نمی‌رسد، ۲۰ سال طول می‌کشد تا تمامی این پروژه‌ها را به اتمام برسانیم.

وی با بیان این‌که وقتی منابع محدود هستند، همه به سمت استفاده درست و اصولی از منابع می‌روند، افزود: اعتباری بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد تومان تنها برای روکش آسفالت‌ محورهای مختلف استان لازم است، در حالی که اعتبار سالانه تخصیص یافته به بخش آسفالت استان، ۸۰ میلیارد بوده که چندین سال طول می‌کشد تا به شرط سالم ماندن آسفالت‌های دیگر، به ترمیم این موراد بپردازیم. در این راستا مهندسی به داد ما می‌رسد تا عملکرد بهتری در جهت بهبود کیفیت اجرا، استفاده درست از مصالح و تولید مصالح درست و استاندارد داشته باشیم.

وی متذکر شد: می‌توان در راستای افزایش فضای سبز تبریز، برخی جرایم را به سمت حفاظت از محیط زیست و کاشت درخت برد یا کارخانجات مستعد را وادار به اختصاص ۱۵ درصد از سطح خود به فضای سبز کرد و حتی در این راستا شهرداری می‌تواند برای کارخانجات مستقر در اطراف شهر تبریز، مکان مشخصی برای کاشت درخت اختصاص دهد که این سیاست‌ها را می‌توان در کشورهای مختلفی مشاهده کرد.

علی طوماری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز در ادامه با اشاره به وجود نمایندگی این سازمان در تبریز و ۱۳ شهرستان دیگر آذربایجان شرقی، گفت: ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان به متراژ ۱۱ هزار مترمربع بوده که ۲۰۰۰ مترمربع آن به فضای سبز و کاشت درخت اختصاص یافته است.

وی با بیان این‌که مسئله درخت و درختکاری همواره در طول تاریخ بشریت، حائز اهمیت بوده است، افزود: ایجاد فضای سبز و حفاظت از محیط زیست، وظیفه آحاد مردم بوده و مهندسان نیز از این قائده مستثنی نیستند.

وی با اشاره به عضویت ۳۲ هزار مهندس در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، اظهار کرد: مهندسان شهید نقش مهمی را در دفاع از وطن و آرمان‌های نظام داشتند که شهید مهندس فرهنگی نیز یکی از این افراد بوده و به وجود مطهر ایشان به عنوان مهندس شهید افتخار می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، در انتهای این برنامه از دو یادگار مهندسان شهید استان تجلیل به عمل آمد و چند بوته درخت به صورت نمادین در باغ پارک این سازمان کاشته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

قیمت شیشه اتومبیل

سم سوسک کش قوی

تعمیرگاه نیسان مورانو

تور کربلا

دانلود آهنگ

تبلیغات در ایتا

عمیرگاه نیسان مورانو

واچ تایم یوتیوب

خرید گرافیت خشک

تقویت انتن موبایل

دانلود برنامه صندوق وام خانگی

تعمیر گیربکس لیفان

دمپر موتور مشعل

فتوسل مشعل

شیر فشار شکن

رله مشعل

شیر برقی گاز

واچ تایم یوتیوب

سلفون opp

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح