کد خبر : 20089
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 مهر 1400 - 15:31

فاز نخست رمزینه‌های سریع پاسخ کتب درسی فعال شد/بارگزاری فاز دوم رمزینه‌ها تا پایان مهر

فاز نخست رمزینه‌های سریع پاسخ کتب درسی فعال شد/بارگزاری فاز دوم رمزینه‌ها تا پایان مهر

شورای هماهنگی و پیگیری اقدامات تحولی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با تمرکز بر اقدامات انجام شده در بخش رمزینه‌های سریع پاسخ و راهکارهای اشاعه اقدامات تحولی برگزار شد.   دکتر حسن ملکی گفت: از اینکه همه همکاران دست به دست یکدیگر دادند، و در فاز اول کار رمزینه‌های سریع پاسخ

فاز نخست رمزینه‌های سریع پاسخ کتب درسی فعال شد/بارگزاری فاز دوم رمزینه‌ها تا پایان مهر

شورای هماهنگی و پیگیری اقدامات تحولی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با تمرکز بر اقدامات انجام شده در بخش رمزینه‌های سریع پاسخ و راهکارهای اشاعه اقدامات تحولی برگزار شد.

  دکتر حسن ملکی گفت: از اینکه همه همکاران دست به دست یکدیگر دادند، و در فاز اول کار رمزینه‌های سریع پاسخ و برنامه‌های درسی کنونی سربلند بیرون آمدیم، بسیار سپاسگزارم زیرا این فعالیت‌ها، بخشی از اقدامات تحولی است که باید بابت آن خداوند را شاکر باشیم.
او افزود: بدیهی است که تحول یک نقطه نیست بلکه تحول یک فرایند و پروسه است و کار مداوم و تلاش خاصیت این عرصه به شمار می‌رود لذا ایستادن در فرایند شایسته نیست به همین خاطر نیز از حرکت و تلاش شما در این فرایند بسیار خوشحال هستم.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، درباره رمزینه‌های سریع پاسخ، بیان کرد: فاز نخست این رمزینه‌ها، فعال شده و بازخوردهایی نیز از سوی معلمان و بخش‌های مختلف دریافت می‌شود که بابت آن متشکرم اما بدیهی است که باید کار ادامه پیدا کند تا فازهای بعدی این بخش چه بسا زودتر نیز تحقق پیدا کند بنابراین تداوم این عرصه ضروری به شمار می‌رود.
ملکی خاطر نشان کرد: نکته دوم حفظ تقسیم کار قبلی است که پیش از این نیز انجام شده است بنابراین لازم است که هر کدام از بخش‌ها تقسیم کار و نقش‌های خود را حفظ کنند و روند گذشته را بر هم نزنند زیرا نتیجه کنونی حاصل همین روند است. نکته دیگر نیز اشاعه و آموزش معلمان در رمزینه‌ها و برنامه درسی غیر حضوری است که باید بر روی آن تمرکز بیشتری شود و تلاش در این زمینه ضرورت دارد البته الگوی اشاعه نیز در دست انجام است که امیدوارم هر چه زودتر کارهای آن انجام شود تا پس از نقد و بررسی تبدیل به مدل کار ما شود.
او افزود: مساله توانمند سازی معلمان از جمله بخش‌هایی است که شاید اندکی مورد غفلت قرار گرفته است لذا لازم است که برای این امر نیز یک سری اقدامات را مد نظر قرار دهیم. در این راستا ضروری است که پیشنهادات ارائه شده در این جلسه را مد نظر قرار دهیم.
سعید بدیعی در ادامه، به قرائت دستور جلسه و اقدامات انجام شده پرداخت و گفت: برنامه ریزی برای فاز دوم رمزینه‌های سریع پاسخ نیز انجام شده و بناست که تا پیش از آبان ماه به انجام رسیده و بارگزاری شود.
او ادامه داد: طبق آمار رسیده، بر روی شبکه رشد تاکنون نزدیک به ۲۵۰۷ نفر به صورت همزمان از رمزینه‌ها استفاده می‌کنند و در سامانه چاپ و توزیع کتاب‌های درسی ۱۰۸۶ نفر در حال بهره برداری هستند و تاکنون ما در زمان‌های پیک نیز مشکلی، به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری نداشته‌ایم.
محمد ابراهیم محمدی نیز در این جلسه، به اجرای دبیرخانه دائمی جشنواره تولید محتوا اشاره کرد و گفت: در راستای این جشنواره ما به یک جریان سازی مناسب دست پیدا کرده‌ایم و دبیرخانه نیز شکل دائمی پیدا کرد. پیش بینی ما این است که این جشنواره می‌تواند بخش مهمی از تولید محتوا را پاسخگو باشد.
او افزود: در بخش رمزینه‌ها نیازمند توجه بیشتری هستیم چرا که با گذر زمان، انتظارات مخاطبان در این عرصه بیشتر می‌شود لذا فکر می‌کنم که استفاده از معلمان توانمند در تولید محتوا، درون این بخش بتواند بسیار ثمربخش باشد. با توجه به اینکه تاکنون ۱۶ هزار معلم توانایی خود را در این جشنواره به اثبات رسانده‌اند، ما می‌توانیم برای این بخش نیز برنامه ریزی داشته باشیم که البته در دست انجام است.
ملکی نیز در این بخش از جلسه، ارتباط با معلمان را نیازمند الگو و برنامه خواند و گفت: ارتباط با معلمان نیازمند یک الگو است زیرا این بخش وظیفه ذاتی ماست که وقتی برنامه درسی تحولی یا اقدام تحولی انجام می‌دهیم، برای توانمند سازی اقشار معلمان نیز اقدام شود البته تاکنون در این راستا اقدام قوی و محکمی نداشته‌ایم بنابراین لازم است که یک برنامه برای این بخش داشته باشیم البته بخشی نیز به نام توانمند سازی معلمان پیش بینی شده که لازم است بر روی آن یک برنامه ریزی داشته باشیم.
محمد علوی تبار معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان نیز در پاسخ به این سوال بیان کرد: در سنوات گذشته، همکاران گاهی درخواست چاپ کتاب برای معلمان داشتند که متاسفانه بودجه‌ای برای این بخش تعریف نشده است. در سال اخیر پس از دریافت کتاب توسط تمام دانش آموزان، میزان مازاد چاپ شده را در اختیار افراد قرار دادیم تا علاقمندانی نظیر افراد شرکت کننده در کنکور یا معلمان، امکان تهیه داشته باشند ضمن اینکه تمامی فایل‌ها نیز به صورت PDF بر روی سایت وجود دارد و سعی می کنیم و در برنامه داریم که از ۲۳ مهرماه به بعد فروش تک جلدی را نیز داشته باشیم.
ملکی نیز بر لزوم تامین درخواست‌های جامعه تاکید کرد و گفت: نیاز به کتاب در بین اقشار مختلف طی سالهای گذشته نیز وجود داشته است لذا لازم است که برای کتاب‌های تک جلدی نیز فکری کنیم.
در ادامه این جلسه، محمد ابراهیم محمدی مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، به ارائه گزارش فاز نخست رمزینه‌های سریع پاسخ گفت: بخش نخست این پروژه اتمام یافته است و نزدیک به ۴۵ درصد نیز بارگزاری شده است. ما به دنبال این هستیم که جلسات کارگروه را نیز برای فاز دوم دنبال کنیم و معتقدم که ترکیب شکل گرفته بسیار خوب بود و توانست فرایند سرعت، دقت و رشد کار را بیشتر کند بنابراین ضروری است که این فرم ادامه پیدا کند.
افشار بهمنی مدیرکل دفتر تالیف فنی و حرفه ای و کاردانش نیز در بخش دیگری به ارائه گزارش اقدامات انجام شده در دفتر فنی و حرفه‌ای پرداخت و گفت: این اقدامات دستاورد بزرگی بود و محصولاتی که عرضه شده، نسبت به سنوات گذشته چشمگیر بوده است. ما امروز برای ۱۲۶ عنوان درسی در این بخش، بیش از ۳۵۰۰ قطعه آموزشی تولید و تامین کردیم و به صورت کامل در اختیار دفتر انتشارات قرار گرفته است. با توجه به اینکه آموزش‌های این بخش حضوری است و از ابتدای آبان کامل می‌شود و برای هر پودمان تقریبا یک LO ارائه شده یعنی حدودا ۵۷ عنوان بارگزاری کامل شده است. با توجه به اینکه این بخش‌ها به یکدیگر مرتبط هستند، امیدواریم که تا پایان هفته تمام بخش‌ها بارگزاری شود و بتوانیم به دانش آموزان ارائه کنیم.
او افزود: تاکنون امروز نزدیک به ۶۶۰۰ دقیقه تولید محتوای جدید داشتیم که واقعا کار بزرگی بود و در این مسیر کل مجموعه به خصوص کارشناسان سنگ تمام گذاشتند. در واقع صرفا رمزینه مخاطب ما نبود و این اقدام توانست پکیج این محتوای آموزشی را کامل کند و امکان استفاده آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای به شکل‌های مختلف فراهم شد.
دکتر معصومه نجفی پازوکی، سرپرست دفتر تالیف آموزش عمومی و متوسطه نظری نیز در این بخش به ارائه گزارش پرداخت و گفت: از بین حوزه‌هایی که داریم، ۷ حوزه تقریبا آماده است و در این راستا برخی فاز نخست را تحویل داده و برخی میزان بیشتری را آماده کرده‌اند.
ملکی، در این بخش بر لزوم توجه به محتوای بخش رمزینه‌های سریع پاسخ تاکید کرد و گفت: برای بخش رمزینه‌ها باید به وجه علمی، وجه فنی و وجه ارزشی-فرهنگی کار توجه داشته باشیم و اگر مراقب این سه بعد نباشیم، ممکن است که تمام تلاش‌های ما از بین برود.
او افزود: ما باید بحث رمزینه‌ها را هم از بعد کمی و هم کیفی دنبال کنیم تا در سال آینده وضع مطلوبتر و مرغوبتری داشته باشیم. به نظر من شهید علی لندی، و تفکر جهادی و انقلابی، باید در مرکز توجه قرار گیرد.
دکتر حسن مظاهری دبیر شورای هماهنگی علمی درباره الگوی طراحی شده در بخش اشاعه، توضیح داد و گفت: تلاش ما این است که از کتاب محوری به سمت برنامه محوری برویم و اقداماتی نیز در این بخش شده است اما قطعا جا افتادن و اشاعه این امر اندکی زمانبر است.
او ادامه داد: در این راستا لازم است که در میان اقدامات مختلف سازمان یک اولویت بندی داشته باشیم ضمن اینکه ارزشیابی هر کدام از بخش‌ها در فرایند کار نیز یک ضرورت است تا امکان اصلاح و ارتقاء نیز داشته باشیم لذا لازم است که برای این نوع برنامه‌ها وچشم انداز آن نیز یک برنامه ریزی داشته باشیم.
در ادامه این جلسه، حاضران پیشنهادات و راهکارهایی در راستای اشاعه اقدامات تحولی سازمان برای معلمان و اقشار مرتبط ارائه کردند.
حسن ملکی، آموزش معلمان را امر مهمی خواند و گفت: بحث توانمند سازی معلمان برای ما یک راهبرد اساسی است لذا از همکاران درخواست می‌کنم که در تحقق این امر تلاش کنند. بخش نخست اصلاح ساختار تشکیلاتی است که اقداماتی برای آن انجام شده و نیاز به تصویب دارد و زمانبر است.
مدل های توانمندسازی معلمان
او ادامه داد: برای برنامه ریزی بخش توانمند سازی معلمان، باید به مشارکت آنان بیاندیشیم و در این راستا چند مدل می‌توان پیاده کرد. مدل نخست تشکیل کمیته و کارگروهی در هر دفتر است تا بتواند با کمک این گروه، یک برنامه آموزش معلمان را در یک زمان معین ارائه کند. در این حالت ما شاهد چند کارگروه در دفتر تالیف نظری، فنی و حرفه‌ای و دفتر انتشارات خواهیم بود.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: مدل دومی که می‌توانیم بر مبنای آن این کار را ارائه کنیم، مدل سازمانی، به این معناست که در سطح سازمان یک کارگروه یا کمیته تشکیل شود، که بتوانند در سطح سازمان برنامه ریزی کرده و در نتیجه به تولید الگوی آموزش معلمان بیانجامد. طبیعی است که این کار سازمانی در مراحلی به کار دفتری تقسیم خواهد شد و افرادی ذیل کارگروه سازمانی باید کار خود را ارائه کنند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، ملکی افزود: مدل سوم این است که ما این کار را در صورت تمایل همکاران، یک کار برون سپاری تلقی کنیم و با افرادی که مهارت و آشنایی کامل به کار دارند، همکاری کنیم. گروهی در این راستا تشکیل می‌شود و از داخل سازمان نیز در داخل این گروه حضور داشته باشند تا در قالب یک قرارداد امکان ارائه کار را در یک زمان معین و با نظارت سازمان داشته باشند.
او، خواستار تبادل نظر و بررسی این مدل‌ها توسط حاضران در جلسه شد و گفت: این اقدام در بخش بسته‌های تربیت و یادگیری نیز می‌تواند موثر باشد و چنین عملکردی قطعا در قسمت‌های دیگر نیز کارکرد خواهد داشت.
در بخش پایانی این جلسه، دکتر حسن ملکی خواستار تمرکز بر این مبحث برای جلسه آینده شد و گفت: لازم است که بر روی راهکارهای این بخش بیشتر فکر کنیم و در جلسات بعد با بحث و بررسی به یک جمع بندی درست در راستای طراحی الگوی اشاعه دست پیدا کنیم.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح