کد خبر : 140664
تاریخ انتشار : جمعه 12 آذر 1400 - 20:25

سردار جلالی خبر داد: اجرای نظام جامع آمادگی و رزمایش دستگاه های اجرایی در سال ۱۴۰۰

سردار جلالی خبر داد: اجرای نظام جامع آمادگی و رزمایش دستگاه های اجرایی در سال ۱۴۰۰

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نظام آمادگی و رزمایش در دستگاه های اجرایی که با هدف ایجاد هم افزایی بخش‌های نظامی و غیرنظامی تعریف، تصویب و ابلاغ شده است در سال ۱۴۰۰، به صورت قاطع، عملیاتی، خواهد شد. به گزارش ایسنا سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نشست شورای پدافند استان اصفهان

سردار جلالی خبر داد: اجرای نظام جامع آمادگی و رزمایش دستگاه های اجرایی در سال ۱۴۰۰

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نظام آمادگی و رزمایش در دستگاه های اجرایی که با هدف ایجاد هم افزایی بخش‌های نظامی و غیرنظامی تعریف، تصویب و ابلاغ شده است در سال ۱۴۰۰، به صورت قاطع، عملیاتی، خواهد شد.

به گزارش ایسنا سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نشست شورای پدافند استان اصفهان ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و فرارسیدن مبعث رسول اکرم(ص) با بیان اینکه تهدیدات علیه کشور با تغییر دولت ها در آمریکا تغییر اساسی نمی‌کند، اظهار داشت: در واقع ممکن است تاکتیک‌ها تغییر کند ولی استراتژی خصومت دشمن پابرجاست. کما اینکه موضع گیری‌های بایدن هم تاکیدی بر این موضع است که تهدیدات همچون گذشته ادامه دارد و تنها ممکن است رویه‌ها تغییر کند.

وی با بیان اینکه استراتژی دور جدید فشارهای دشمن که از زمان ترامپ آغاز شد، اعمال “فشار حداکثری” و “همه جانبه” بود، تصریح کرد: در مقابل، مقام معظم رهبری با اتخاذ و ابلاغ “راهبرد مقاومت فعال”، سبب شدند تا با وجود برخی فشارها، کشور یکپارچه و هماهنگ از این پیچ تاریخی به سلامت عبور کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در فشار حداکثری و همه جانبه، دشمن از همه ظرفیت ها و نقاط قوت خود علیه نقاط ضعف طرف مقابل استفاده می‌کند، تصریح کرد: با توجه به راهبردهای دفاعی مقام معظم رهبری در بخش ملی، هم بخش دفاعی و هم بخش غیرنظامی باید به صورت یکپارچه و هماهنگ عمل کنند. در واقع مقاومت فعال، تکالیفی را برای بخش های لشکری و کشوری ایجاد می‌کند که لازم است همه بخش‌ها متناسب با این رویکرد در برابر تهدیدات فراگیر، تکالیف خود را شناخته و عمل کنند.

وی با بیان اینکه در سطح کشوری تکالیف اینگونه بود که در بخش لشکری، طرح ها با توجه به تنوع تهدیدات، مورد بازنگری قرار گرفت، توضیح داد: کسب آمادگی و نمایش توانمندی‌ها، استراتژی‌ها و تاکتیک های جدید در قالب رزمایش و تفهیم قدرت تصمیم‌گیری به دشمن، راهبردی بود که نقش بسزایی در نمایش قدرت بازدارندگی ما بازی کرد و نشان داد ما در هرجایی که لازم باشد اراده پاسخگویی داریم. حمله موشکی به پایگاه آمریکایی‌ در عین الاسد به‌عنوان بخشی از انتقام خون شهید سلیمانی نمونه‌ای از این اراده است.

سردار جلالی با بیان اینکه در بخش غیرنظامی نیز لازم بود تا همین هم افزایی وجود داشته باشد، یکی از رویکردهای مقاومت فعال را تامین و اداره مناسب نیازهای مردم به لحاظ معیشتی، اقتصادی، افکار عمومی و… دانست و گفت: در همین دوران، دشمن با وقاحت تمام از کرونا، به عنوان ابزاری برای اعمال فشار علیه ملت ایران استفاده کرد و از عیان کردن آن نیز ابایی نداشت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه شکست فشارها و اعتراف عناصر دشمن به ناکارآمدی راهبرد فشار حداکثری، نشان از پیروزی راهبرد مقاومت فعال دارد، ادامه داد: از آنجایی که پدافندغیرعامل، مکمل دفاع است؛ ما هم در سازمان پدافند غیرعامل با اتخاذ این رویکرد با همکاری با بخش دفاع تلاش کردیم این هم‌افزایی حفظ شود و در حوزه‌هایی که ستادکل احساس می‌کرد لازم است یک دفاع همه جانبه شکل بگیرد، ورود کردیم. ما رویکردهای عملیاتی پدافند غیرعامل را در سال گذشته با کمک دستگاه های اجرایی تدوین و بر اساس استراتژی ابلاغی ستادکل، نظامات عملیات پیشگیرانه پدافندی را در حوزه‌های مختلف تهیه کردیم که در شورای عالی پدافند غیرعامل به تصویب رسید.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نظام عملیاتی رزمایش‌ها و ایجاد، ارتقا و حفظ آمادگی‌ها در بخش غیرنظامی کشور را از جمله نظامات عملیات پیشگیرانه پدافندی عنوان کرد و توضیح داد: این نظام عملیاتی دفاعی دقیقا با هدف ایجاد هم افزایی بخش‌های نظامی و غیرنظامی تعریف، تصویب و در مهرماه سال جاری ابلاغ شد که در آن تکالیف همه دستگاه‌هایی اجرایی پیش بینی شده است. ان شاءالله در سال ۱۴۰۰، این نظام را به صورت قاطع و عملیاتی، سازماندهی، طراحی، آموزش و تمرین خواهیم کرد.

سردار جلالی ادامه داد: همچنین تصویب و ابلاغ نظام عملیاتی دفاع سایبری کشور نیز از دیگر اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت. این نظام عملیاتی مشخص می‌کند که در هنگام یک حمله سایبری به زیرساخت‌های حیاتی کشور، سلسله مراتب، روابط، ارتباطات و روش‌ها، ابزارها و اجزا چگونه خواهد بود.

وی با بیان اینکه پس از انفجار مهیب مواد شیمیایی بندر بیروت یک زنگ خطری برای ما و همه دنیا به صدا درآمد، تصریح کرد: این حادثه نشان داد احتمال وقوع چنین حادثه‌ای در کشور ما نیز وجود دارد و بنابراین باید برای مقابله با چنین شرایطی آماده باشیم. پس از آن به کمک بخش دفاعی، وزارتخانه‌های کشور، صمت و نفت، سند جامع نظام عملیات پدافند شیمیایی کشور تدوین شد و در بهمن ماه به تصویب رسید.

سردار جلالی با بیان اینکه در این نظام عملیاتی، وظایف و تکالیف همه دستگاه‌ها در زمینه حوادث و مخاطرات شیمیایی در آن مشخص شده است، تصریح کرد: براساس آن، تامین نظامات در مرحله پاسخ به حادثه پیش بینی شده است. برای مثال در مورد مناطق نفتی که از یک وزارتخانه دستور می‌گیرند و به لحاظ کاری وابسته هستند، تعیین فرماندهان ارشد برای ایجاد هماهنگی و طرح‌های پاسخ و مقابله پیش‌بینی شده است که همه بخش‌ها چه دولتی و چه خصوصی را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: برهمین اساس برای هر یک از مناطق عسلویه، خارک، مناطق نفت خیز جنوب، پتروشیمی ماهشهر، بندرعباس، یک فرماندهی ارشد پدافند غیرعامل تعیین شده است. همچنین احساس کردیم که در دو منطقه تبریز و اصفهان نیز برای ایجاد هماهنگی و تهیه طرح های پاسخ به حادثه در برابر تهدیدات، نیاز است تا چنین اقدامی انجام شود. با توافق مسئولان وزارت نفت، استانداران و سازمان پدافند غیرعامل این اقدام نیز انجام شد تا بتواند سلسله مراتب پاسخ به حادثه را در این مناطق نیز تنظیم و عملیاتی کند.

وی همچنین با اشاره به پیش بینی طرح جامع پدافند غیرعامل برای ۳۱ استان اظهار داشت: مراحل تهیه و تدوین این طرح در بسیاری از استان‌ها به اتمام رسیده و تعداد کمی از آنها نیز برای سال آینده نهایی خواهد شد.

سردار جلالی افزود: بر اساس توافقات با وزیر محترم کشور و رئیس محترم ستاد کل و سازمان پدافند غیرعامل کشور قرار شد تا نتایج مطالعات طرح جامع پدافند غیرعامل استان ها مبنای برنامه های پدافند غیرعامل استانها و ادارات دولتی استان برای سال ۱۴۰۰ قرار گرفته و عملیاتی شوند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور چارچوب کلی این طرح جامع را شناسایی، تهدیدات و آسیب پذیری ها و مراکز پرخطر و وابستگی ها در استانها دانست تا تهدیدات احصاء و با طبقه بندی زیرساخت‌های حیاتی استانها، الگوی پدافند غیرعامل برای برطرف کردن آنها تدوین شود.

وی ادامه داد: در بخش دیگری از اقدامات زیرساختی برای ۵۱ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر، پروژه مطالعات پدافند شهری در دست انجام است که براساس آن نقاط پرریسک و مخاطرات شهر در قالب برنامه شهری احصا و برای ایمن‌سازی آن برنامه ریزی خواهد شد که می‌تواند در ارتقای کیفیت زیست شهروندان تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰، برگزاری یک رزمایش چندبعدی در استان اصفهان پیش بینی شده است، تصریح کرد: داشتن طرح جامع پدافند شیمیایی برای استان اصفهان به جهت وجود صنایع شیمیایی متعدد در حریم شهر اصفهان ضروری است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کارواش تیکت

فلت تی ئی
رشته آش
کاکتوسو
شکرو
رب فود
بیبی لازم
آی شیکر
کرم ارده
آجیل کار
تایپیستو
رب گوجه
آنلاین ناتس
لوتوس کود
آی روغن
گزدار

خرید رپورتاژ آگهی