کد خبر : 70980
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آبان 1400 - 21:30

درباره متخلفان در انتخابات شورای شهر بر اساس قانون عمل شود

درباره متخلفان در انتخابات شورای شهر بر اساس قانون عمل شود

ایسنا/ایلام امام جمعه ایلام ضمن تشکر از معترضان به خرید رای توسط برخی از کاندیداهای شورای شهر، گفت:  مستندات لازم به دستگاه‌های اجرایی و نظارتی ارائه شده و  بر اساس مستندات و قانون دستگاه‌های مرتبط عمل خواهند کرد. حجت الاسلام و المسلمین “اله‌نور کریمی‌تبار” در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با  گرامیداشت یاد و خاطره شهید

 درباره متخلفان در  انتخابات شورای شهر بر اساس قانون عمل شود

ایسنا/ایلام امام جمعه ایلام ضمن تشکر از معترضان به خرید رای توسط برخی از کاندیداهای شورای شهر، گفت:  مستندات لازم به دستگاه‌های اجرایی و نظارتی ارائه شده و  بر اساس مستندات و قانون دستگاه‌های مرتبط عمل خواهند کرد.

حجت الاسلام و المسلمین “اله‌نور کریمی‌تبار” در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با  گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و ۷۲ نفر از همراهان ایشان، اظهار کرد: تیرماه یکی از ماه های پر حادثه ما در تاریخ انقلاب اسلامی است که در هفتم این ماه شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند، این شهدای عزیز، جمعی از نخبگان نظام اسلامی و کارآمد و دلسوز بودند که با جنایت منافقین کوردل به شهادت رسیدند.

امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه ششم تیرماه  هم مصادف با ترور نافرجام مقام معظم رهبری در سال ۶۰ است، تصریح کرد: شرایط ما در دهه ۶۰ را نباید فراموش کرد و امروز این نعمت های بزرگ و امدادهای  که خداوند متعال برای ما داشته است را باید قدر بدانیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام ادامه داد: منافقین در سال شصت بیشترین ترورها را  برعلیه ملت ایران انجام دادند و نزدیک به ۱۷ هزار نفر از مردم، مسئولان نظام و مردم بی گناه از کوچک و بزرگ را ترور کردند، در شرایطی که ما جنگ داخلی در کردستان داشتیم، در ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک مرز آبی و خاکی مورد تهاجم رژیم بعثی قرار گرفته بودیم، در جنگ تحمیلی قرار داشتیم و اینها واقعا ناجوانمردانه و نامردانه تلاش می کردند که به نظام اسلامی با ترور شخصیت ها و مردم آسیب بزنند.

کریمی‌تبار تاکید کرد: با دستور امام راحل و حکم حکومتی ایشان، منافقین مجبور شدند که فرار کنند، کشور را ترک کنند و جان سالم به در ببرند، ما در آن زمان در محاصره اقتصادی، جنگ داخلی و ناامنی داخلی قرار داشتیم، آن شرایط کشور در دهه ۶۰ قابل مقایسه با شرایط فعلی جامعه نیست، برای دفاع  از خود در جبهه، سیم خاردار هم نداشتیم، امروز  ما به حول و قوه الهی صادر کننده بهترین تجهیزات نظامی و قدرت منطقه ای در جهان هستیم.

امام جمعه ایلام با اشاره به ۱۰ تیر ۶۵ سالروز آزاد سازی خطه خونرگ مهران، گفت: مهران قهرمان چندین بار تصرف و سپس آزاد شد، سرزمینی که امروز به عنوان دروازه عتبات عالیات و مدخل زائران امام رضا(ع) مطرح است، مشهد  شهیدان گرانقدری است که از کل کشور خون‌های پاکی در این خطه ریخته شده است.

کریمی‌تبار با اشاره به انتخابات اخیر گفت: در  ۲۸ خرداد خداوند متعال به مردم رشید و  ولایتمدار  ایران اسلامی توفیق داد که سرنوشت خود را به دست خود تعیین کنند علی رغم اینکه یک‌ تهاجم و بمباران بی نظیر خبری از سوی دشمنان نظام و انقلاب برای تحریم انتخابات وجود داشت، تمام دشمنان  نامتجانس برای تحریم و  نه به انتخابات دست به دست هم دادند اما مردم ما پای صندوق های رای با مشارکت حداکثری حضور یافتند.

وی تصریح کرد: شرکت مردم ما در پای صندوق های رای قابل تقدیر است، در شرایطی که در شرایط کرونا قرار داشتیم،  در کنار فشارهای معیشتی و اقتصادی و وعده‌های که به  مردم داده شد و عمل نکردند و با وجود اینکه در سیستم رای گیری، مشکل و اختلالاتی همراه بود  و  خیلی‌ها هم با وجودحضور در شعبات اخذ رای، موفق به رای دادن نشدند، این میزان مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد قابل تقدیر است.

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام تصریح کرد: با شیوع کرونا در انتخابات‌های جهان حدود ۱۵ درصد ریزش آرا وجود داشته و  در کشورهای اروپایی که داعیه دموکراسی دارند،وضعیت مشارکت آنان کمتر از کشور جمهوری اسلامی ایران بوده است و با توجه به  شرایط پیش آمده، وضعیت مشارکت مردم در انتخابات رضایت بخش است.
کریمی‌تبار  با تقدیر از همه آحاد مردم و نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا، ادامه داد:  در سطح کشور، استان ما  انتخابات ریاست جمهوری بدون هیچ شائبه ای قانونمند برگزار شد و هیچ گونه حرف و حدیثی در آن وجود نداشته است،  اما در انتخابات شهر و روستا تفاوتی وجود داشت، در برخی از شهرستان‌ها هیچ گونه گزارشی از خرید و فروش آرا نداشتیم ولی در برخی از شهرستان متاسفانه گزارش‌هایی در این زمینه وجود داشت.

کریمی‌تبار تصریح کرد: اگر نگاه ما در انتخابات و مسئولیت دادن و مسولیت پذیری، نگاهی  اسلامی و فرصتی برای  خدمت به مردم  و دیگران باشد، ارزشمند است و اگر رقابت برای کسب قدرت باشد بی ارزش است، در روایت داریم که کسی که بر  مسلمانان پیشی بگیرد در حالی که می داند بهتر از او در جمع وجود دارد، این خیانت به خدا و جامعه اسلامی است چرا که فرصت خدمتگزاری را از شایستگان گرفته است و این نگاه اسلامی است.

وی تصریح کرد: اگر کسی برای کسب آرای بیشتر از قدرت مالی و ثروت خود استفاده کند، اولین آسیب این است که به اعتماد مردم که مهم ترین سرمایه اجتماعی است آسیب زده  و این اعتماد از بین می‌برد، خرید و فروش آرا از نظر قانونی جرم است و از نظر شرعی حرام است، عملی منکر، ضد ارزش و هنجارشکنی در جامعه اسلامی است و به وجهه مردم ولایی و شهید پرور استان و نظام اسلامی آسیب  می‌زند و ظلم به نامزدهای دیگر است.

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام تصریح کرد: خرید و فروش رای، نمایش زرسالاری و تو دهنی به شرف انسانی و هویت انسان‌ها و آسیب زدن به سلامت انتخابات است. نامزدها امین مردم هستند، وقتی صلاحیت نامزدی تائید شد به عنوان امین مردم  مطرح می شود، خرید و فروش رای، خیانت به مردم است و انسان امین مرتکب خیانت نمی‌شود،  افرادی که با خرید و فروش آرا بخواهند به شورای اسلامی راه پیدا کند، در واقع سرمایه‌گذاری کرده است و به عنوان مجرم و خائن تلقی می شود، ممکن است برای جبران کردن هزینه ای که کرده است به بیت‌المال دست درازی کند و رانت خواری داشته باشد.

کریمی‌تبار ادامه داد: در برخورد با تخلفات قانون معیار است، تصریح کرد: مردم ما فهیم هستند و مستندات لازم به ستادهای اجرایی و دستگاه های نظارتی و مجلس ارایه شده است و بر اساس مستندات و قانون این تخلفات بررسی می شود،  آنچه که معیار است قانون است اگر مسی به قانون  توجه نکند اولین کسی که ضرر می‌کند خودش است. طبیعتا هر انتخاباتی که برگزار شود، امکان اینکه تخلفاتی انجام شود، وجود دارد، اما درصد تخلف نسبت به کل انتخابات چیزی است که در قانون مشخص شده است و ابطال و حذف آرای یک فرد چیزی است که در قانون مشخص است و باید بررسی شود، من از کسانی که  در فضای حقیقی و مجازی که نسبت به این قضیه به عنوان یک منکر و ضد ارزش که نباید در جامعه گسترش یابد، اعتراض کردند، تشکر می‌کنم، از مسئولان مربوطه هم به طور جدی می خواهیم که مُر قانون اجرا شود و هر چه قانون بیان می‌کند، انجام دهند و  پیگیری کنند.

امام جمعه ایلام افزود: علت اینکه من به این موضوع ورود پیدا کردم  این بود که در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی در استان، برخی مرتکب این تخلف شدند، تلاش زیادی کردم و رسانه‌ای نکردم، اما پیگیری‌های لازم را انجام دادم، اما متاسفانه این تلاش بنده بازدارنده نبود اما در اینجا لازم بود به عنوان کسی که  مسئولیت شرعی و در یک جایگاه  قانونی قرار دارم، ابراز انزجار خود را از این آسیب نشان بدهم، بنده تلکیفی داشتم و بر اساس تکلیفم عمل کردم، ضد ارزش نباید به عنوان ارزش در جامعه مطرح شود، کسی  که با پول، تطمیع و تهدید بخواهد پستی به دست بیاورد، نباید در نگاه مردم  به عنوان مسئول، امین و خدمتگزار مورد احترام قرار گیرد، کسی که منکر انجام داده است و باید به اندازه عمل خلافی که انجام داده پاسخگو باشد.

وی تاکید کرد: بنده از نخبگان و اصحاب رسانه می‌خواهم نسبت به خطری که رواج این آسیب برای استان دارد، بپردازند که عرصه از چنین افرادی که تعداد آنها در جامعه اندک است نیز گرفته شود، موضع بنده در انتخابات هم  تلاش برای مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح بوده است، افرادی که مرتکب تخلف شده‌اند سکوت کنند تا قانون در مورد آنها تصمیم‌گیری و تکلیف آنها  را مشخص کند، البته در برابر مراجع اصلی دفاعیات خود را ارائه دهند و نهایت کار مراجع قانونی هم تعیین تکلیف خواهند کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح