کد خبر : 103377
تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 آبان 1400 - 23:22

دانشگاه‌های محروم دراولویت دریافت وام‌ دانشجویی/بازپرداخت وام تکمیل خوابگاه‌ها بعداز دوسال تنفس

دانشگاه‌های محروم دراولویت دریافت وام‌ دانشجویی/بازپرداخت وام تکمیل خوابگاه‌ها بعداز دوسال تنفس

عکس دریافتی است رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از آمادگی این صندوق برای پرداخت وام به بیش از ۱۲۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی خبر داد و گفت: بخشی از این وام در قالب وام دستیاری پرداخت خواهد شد که مبلغ آن هنوز مشخص نیست. مهندس بهروز رحیمی در گفتگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب

دانشگاه‌های محروم دراولویت دریافت وام‌ دانشجویی/بازپرداخت وام تکمیل خوابگاه‌ها بعداز دوسال تنفس
عکس دریافتی است

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از آمادگی این صندوق برای پرداخت وام به بیش از ۱۲۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی خبر داد و گفت: بخشی از این وام در قالب وام دستیاری پرداخت خواهد شد که مبلغ آن هنوز مشخص نیست.

مهندس بهروز رحیمی در گفتگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به تشریح مهمترین اقدامات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت طی یک سال گذشته پرداخت و گفت: اعتقاد دارم هر  فعالیتی که در صندوق انجام می‌شود باید نتیجه و خروجی آن به دانشجو و دانشگاه برسد و اگر ما نتوانیم حال دانشجویان را بهتر کنیم فعالیت ما محل اشکال دارد، بر این اساس از ابتدای ورود به صندوق با توجه به هماهنگی و اعتقاد مشترکی که در معاونت فرهنگی وزارت بهداشت وجود داشت یک تیم کاری خوب تشکیل دادیم تا با هم افزایی و هم فکری در راستای افزایش ارائه خدمات به دانشجویان گام برداریم.

وی در ادامه تاکید کرد: از مهمترین این اقدامات می توان به بازدیدهای انجام گرفته از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اشاره نمود که از این طریق با اهم مشکلات دانشجویان آشنا شدیم و توانستیم آن دسته از مشکلات را که در کوتاه مدت قابل رفع است تا حدود زیادی برطرف سازیم و برای مشکلاتی مانند موضوعات مرتبط با خوابگاه‌ها که نیازمند طرح و برنامه و یا اعتبار خاصی می‌باشد، برنامه ریزی های لازم را تدوین نماییم تا به امید خدا این دسته از مشکلات به زودی مرتفع شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت یادآور شد: ما بر اساس ماموریت های صندوق و نیز در راستای مشکلات احصا شده دانشجویان اهداف کلانی را تعریف کرده و بر این اساس اقدام به تدوین برنامه جامع عملیاتی مبتنی بر استراتژی ها و اهداف مشخص در صندوق نمودیم و خود را ملزم و مقید به انجام برنامه های مندرج در آن نموده ایم تا بتوانیم از فرصت ایجاد شده و از ظرفیت هماهنگی و حمایتی که از طرف معاونت فرهنگی و دانشجویی وجود دارد بخش عمده ای از مشکلات قابل حل دانشجویان و دانشگاه ها را برطرف سازیم.

رحیمی در ادامه از بازدید از ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور و ارزیابی وضعیت رفاهی و دانشجویی این دانشگاه ها طی ۷ ماه گذشته خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه در این بازدیدها تعامل خوبی با مجموعه مدیریت دانشگاه‌ها و دانشجویان شکل گرفته و ما طی این مدت توانسته ایم با اصلاح فرایندها و دستورالعمل ها و آیین نامه ها روند دریافت وام و ارائه خدمات به دانشجویان را بهبود ببخشیم.

۸۰ هزار دانشجو وام دریافت کردند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت همچنین از ارائه وام به ۸۰ هزار دانشجو طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: علاوه بر ارائه وام به دانشجویان، ما در حوزه ساخت خوابگاه نیز فعالیت هایی را انجام داده ایم بطوریکه در حال حاضر  ۴۹ خوابگاه نیمه‌کاره در مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد که این خوابگاه ها ظرفیت اسکان  ۲۰ هزار دانشجو را دارند در این راستا با پیگیری های مجدانه تفاهمنامه‌ای با دو بانک ملت و رفاه منعقد کردیم  تا با استفاده از ظرفیت های بانکی این خوابگاه ها تا سال ۹۹ و در نهایت  ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

وی خاطر نشان کرد که ساخت خوابگاه از وظایف صندوق نیست اما با توجه به وضعیت خوابگاه های دانشجویی و اهمیت اسکان مطمئن و با امنیت دانشجویان، ما دانشگاه ها را مطلع و ترغیب نمودیم تا از ظرفیت تبصره ۹ قانون بودجه و فرصت ایجاد شده استفاده نموده و صندوق نیز خود را متعهد به انجام تعهدات خود در قانون مذکور می‌داند.

به گفته رحیمی، در حال حاضر تفاهم نامه با بانک ملت به امضا رسیده و قرارداد برای ساخت خوابگاه های دانشجویی در حال اجرایی و عملیاتی شدن است و تفاهمنامه بانک رفاه نیز به زودی عملیاتی خواهد شد.

بازپرداخت وام تکمیل خوابگاه‌های نیمه کاره دانشگاه‌ها بعد از دو سال تنفس

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: بازپرداخت وام تکمیل خوابگاه‌های نیمه کاره دانشگاه ‌های علوم پزشکی بعد از دو سال تنفس صورت می‌گیرد و طی دو سال آینده خوابگاه‌هایی که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن ساخته شده است به مرحله بهره برداری می‌رسد تلاش ما این است در سال آینده نیز بخشی از این خوابگاه‌ها افتتاح شود.

وی گفت: برای اولین بار در وزارت بهداشت موفق شدیم با حمایت های وزیر بهداشت ردیفی برای پرداخت وام به دستیاران و دانشجویان  دکتری تخصصی در بودجه صندوق تعریف کنیم که در مرحله نخست ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای این موضوع در نظر گرفته شد.

رحیمی تاکید کرد: البته با حمایت وزیر بهداشت و رایزنی های متعددی که با سازمان برنامه و بودجه کشور صورت گرفت مبلغ وام دستیاری از ۳۰ به ۶۰ میلیارد تومان افزایش یافته است اما در مورد جزئیات و مبلغ پرداخت آن به زودی تصمیم گیری خواهد شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تاکید کرد: وام دستیاری به ۲۲ هزار نفر از دستیاران و دانشجویان P.hD دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت خواهد شد و با توجه به تعداد دانشجویان این دوره احتمال افزایش مبلغ وام پرداختی بسیار زیاد است.

پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد ریال وام دانشجویی به دانشجویان علوم پزشکی در سال گذشته

رحیمی از پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد ریال وام دانشجویی به دانشجویان علوم پزشکی در سال ۹۸ خبر داد و گفت: ما در مجموعه وزارت بهداشت بیشترین انعطاف را در پرداخت انواع وام‌های دانشجویی داشتیم تا دانشجویان در کمترین زمان ممکن بتوانند وام درخواستی خود را دریافت کنند به طوری که سال گذشته ۱۲۰۰ میلیارد ریال در قالب وام‌های دانشجویی پرداخت شده است.

وی همچنین از اختصاص ۸۰ میلیارد ریال منابع مالی به دانشگاه ها طی دو هفته آخر سال ۹۸ خبر داد و گفت: این منابع  برای اولین بار توسط صندوق به منظور تعمیر، تجهیز و بهسازی اساسی خوابگاه‌ها در اختیار دانشگاه ها قرار گرفته و برنامه حمایت‌های مالی در این زمینه برای سال ۹۹ همچنان ادامه خواهد یافت. طبق ماده ۳ قانون صندوق یکی از منابع تامین بودجه صندوق درآمد های حاصله از اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی می باشد و لذا صندوق سعی دارد تا در زمینه بهسازی و تعمیر خوابگاه ها با دانشگاه ها همکاری داشته باشد.

پرداخت وام های دانشجویی با اولویت دانشگاه های محروم

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه از سال جاری پرداخت وام های دانشجویی با اولویت دانشگاه های محروم و دانشجویان مستعد و کم بضاعت با اجرای طرح هدفمندی اعطای وام دانشجویی انجام خواهد شد گفت: این افراد با کمک نهادهای حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد شناسایی می‌شوند و میزان سرانه وام پرداختی به برخی مناطق و این گروه از دانشجویان در سال جاری افزایش خواهد یافت. طرح هدفمندی اعطای تسهیلات در صندوق بررسی شده و با توجه به مصوبه هیات محترم امنای صندوق مقرر گردید تا منابع بیشتری همانطوریکه در ماده ۱ قانون صندوق به آن تصریح شده است به دانشجویان مستعد و کم بضاعت تعلق گیرد.

رحیمی از اختصاص و دریافت بیش از ۹۸ درصد بودجه صندوق رفاه دانشجویان در سال ۹۸ خبر داد و گفت: خوشبختانه با پیگیری های مداوم منابع مالی این صندوق در سال ۹۹ نیز با افزایش ۴۰ درصدی مواجه بوده است که تلاش می‌کنیم با کمک این منابع و هم درآمدهای اختصاصی که بیشتر از بازپرداخت وام‌های دانشجویی به دست می آید میزان خدمات ارائه شده به دانشجویان را نیز افزایش دهیم.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در حوزه های دانشجویی استفاده از ظرفیت خیرین مورد غفلت قرار گرفته ادامه داد که استفاده از ظرفیت خیرین در تامین منابع بخشی از پروژه های دانشجویی بویژه خوابگاه های دانشجویی از اهداف صندوق می باشد که در این زمینه پیگیری های خوبی انجام شده است که امیدواریم بتوانیم با جذب کمک های خیرین گام های موثرتری جهت حل مشکلات دانشجویان برداریم.

وی همچنین از افزایش تقاضا برای دریافت وام دانشجویی و سایر خدمات در سالهای ۹۷ و ۹۸ خبر داد و افزود: به تمامی متقاضیان، وام پرداخت شده و هیچ تقاضایی بی‌پاسخ نمانده است به طوری که از ۲۰۶ هزار دانشجوی علوم پزشکی تعداد ۸۰ هزار نفر آنها وام دریافت کرده اند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: پیش‌بینی ما این است که برای سال ۹۹ تعداد ۱۲۰ هزار دانشجوی متقاضی وام داشته باشیم که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت آمادگی ارائه خدمات به تمامی این متقاضیان را دارد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

رمان

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح