کد خبر : 114289
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 آذر 1400 - 22:12

دانشجویان نگران غیبت‌های گذشته خود نباشند

دانشجویان نگران غیبت‌های گذشته خود نباشند

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد یکی از دلایل پایین بودن کیفیت آموزش مجازی را پایین بودن پهنای باند اینترنت عنوان کرد و افزود: قوانین کلاس‌های حضوری و غیرحضوری (از جمله تعداد غیبت‌های مجاز و …) متفاوت است و در مورد آن‌ها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد؛ اما لازم نیست دانشجویان از بابت غیبت‌هایی که تاکنون در کلاس‌های

دانشجویان نگران غیبت‌های گذشته خود نباشند

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد یکی از دلایل پایین بودن کیفیت آموزش مجازی را پایین بودن پهنای باند اینترنت عنوان کرد و افزود: قوانین کلاس‌های حضوری و غیرحضوری (از جمله تعداد غیبت‌های مجاز و …) متفاوت است و در مورد آن‌ها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد؛ اما لازم نیست دانشجویان از بابت غیبت‌هایی که تاکنون در کلاس‌های مجازی داشته‌اند، نگرانی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، مسعود همتی از طریق ارتباط مجازی در گروه تلگرامی “دانشجویان دانشگاه آزاد” حاضر شد و به ارائه سخنانی پیرامون کلاس‌های مجازی، مشکل‌های دانشجویان در این باره و ابهامات موجود پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود اظهار کرد:” با سلام و احترام خدمت دانشجویان عزیز و حضار در جلسه، آینده‌سازان ایران بزرگ و جهان. در اینجا لازم می‌دانم از عزیزانی یاد کنیم که به خاک افتادند تا ما قامت خم نکنیم. درود می‌فرستیم به پزشکان و پرستارانی که روزهای سختی می‌گذرانند و همچون زمان جنگ از کشور ما محافظت می‌کنند. از درگاه خداوند حکیم و منان برای عزیزانی که از بین ما رفته‌اند آمرزش الهی و برای بازماندگانشان صبر مسئلت می‌کنیم.”

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد در ادامه توضیح داد: کشور در شرایطی است که نیاز به همکاری و همدلی دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که تا یک ماه دیگر شرایط کشور درست بشود. ممکن است که این شرایط تا پایان سال ادامه داشته باشد؛ در حالی که جریان آموزش تعطیلی بردار نیست.

درخواست از دانشجویان برای ارائه طرح یا مدل سازنده برای آموزش مجازی

همتی خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: در اینجا دست یاری به سوی شما عزیزان دراز می‌کنیم که هر یک از شما اگر طرح یا مدل سازنده‌ای دارید، پیشنهاد دهید و شما خواهید دید که به پیشنهادهای سازنده‌ای که در رابطه با ارائه بهتر خدمت آموزش مجازی باشد، در اسرع وقت عمل می‌کنیم.

وی با تأکید بر آنکه دنیا به سمتی می‌رود که آینده آموزش، آموزش مجازی است، گفت: در سال ۲۰۳۰ دانشگاه حضوری به شکل امروزی وجود ندارد و یوتیوب می‌تواند به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه مجازی دنیا مطرح باشد.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه هفته آینده جلسه مشابهی به منظور ارسال پاسخ به مواردی که دانشجویان درباره آموزش مجازی مطرح کرده‌اند برگزار خواهد شد، افزود: بدون شک مسائل زیادی پیرامون سرویس‌هایی که راه‌اندازی شده، وجود دارد و ما منکر آن نیستیم. به همین خاطر در خدمت دانشجویان هستیم تا موارد را بشنویم، پیگیری و با یاری هم آن‌ها را حل کنیم.

۴۴۸ واحد دانشگاه آزاد تحت پوشش آموزش الکترونیکی

همتی ادامه داد: تا این لحظه ۴۴۸ واحد از دانشگاه آزاد با تلاش شبانه‌روزی همکاران تحت پوشش آموزش الکترونیکی قرار گرفته‌اند. بنده گزارش پیشرفت را به صورت هفتگی به آموزش عالی ارسال می‌کنم و آخرین گزارش در این رابطه ساعت هشت شب گذشته (۱۳ فروردین) به مدیر مربوطه ارسال شده است.

وی با بیان اینکه در روش آموزش مجازی دانشگاه آزاد، قوانین بالادستی از طرف رئیس جمهوری، آموزش عالی و دانشگاه آزاد ابلاغ شده است، توضیح داد: تمام سعی ما این است که بهترین روش ممکن برای دستیابی به بالاترین کیفیت آموزش مجازی دانشگاه، پیاده‌سازی شود. این موضوع مانند یک پازل و دارای قسمت‌های مختلف است؛ بنابراین هر تکه پازل باید به درستی سر جای خودش قرار گیرد.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد خطاب به دانشجویان یادآور شد: هر سؤال، مشکل یا موردی که وجود دارد را مطرح کنید و اگر موردی به روش معمول حل نشد، با مسئول مربوطه در تماس باشید تا فردی با شما تماس بگیرد و مسئله فنی شما را حل کند. بنابراین نگران ساده یا بدیهی بودن سؤالات خود نباشید و همه را مطرح کنید.

امکان دسترسی دانشجویان به تیم‌های پشتیبان واحدهای دانشگاه آزاد

همتی سپس به بررسی برخی موارد مطروحه از سوی دانشجویان درباره کلاس‌های مجازی دانشجویان پرداخت و گفت: دانشجویان مطرح کرده‌اند که هنگام ورود متوجه می‌شوند کلاس آن‌ها تعریف نشده است. هیچ اشکالی ندارد؛ همکاران ما در بخش آموزش مجازی در حال تعریف کلاس شما هستند و کلاس شما طی دو سه روز آینده تعریف خواهد شد.

وی ادامه داد: برای آنکه کار بهتر صورت بگیرد، ما برای واحد یک تیم پشتیبان تعریف کردیم که نحوه دسترسی به آن‌ها (تلفن ثابت و موبایل) از طریق همین گروه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. اگر دانشجویان با این افراد تماس گرفتند و آن‌ها پاسخ‌گو نبودند، دانشجویان می‌توانند این مورد را در همین گروه اطلاع دهند.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد تشریح کرد: سیستم آموزش مجازی که راه‌اندازی شده با سیستم عامل ویندوز، از طریق کامپیوتر، لپ‌تاب، گوشی؛ با سیستم عامل اندروید،IOS و … کار می‌کند و ۷۰ درصد دانشجویان حاضر در کلاس از طریق گوشی به آن وارد می‌شوند.

امکان دانلود کلاس‌ها فراهم نیست

همتی گفت: نکته‌ای که وجود دارد این است که سؤال پرسیدن دانشجو به سختی انجام می‌شود و ما توصیه می‌کنیم اساتید حتماً از لپ‌تاب استفاده کنند.

وی تصریح کرد: کلاس‌ها امکان دانلود ندارد که این یک موضوع فنی است و در اینجا وقت شما را با این موضوع نمی‌گیرم؛ اما اگر از دانشجویان عزیز کسی تمایل به ضبط کلاس داشته باشد، در این زمینه به او آموزش خواهیم داد و از این طریق سایر دانشجویانی که در کلاس حاضر نبوده‌اند می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

به دنبال “تخفیف ویژه” اُپراتورها برای هزینه اینترنت کلاس‌ها هستیم

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد درباره هزینه اینترنت کلاس‌ها گفت: در این خصوص با مخابرات، همراه اول و سایر اپراتورها مشغول مذاکره هستیم. به امید خدا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و تخفیف مناسبی خواهیم گرفت. امتیازی که در استفاده از اینترنت وجود دارد این است که در زمان رفت و آمد دانشجویان صرفه‌جویی شده و از این زمان می‌توان به نحو بهتری استفاده کرد.

دانشجویان نگران غیبت‌های گذشته خود نباشند

همتی اظهار کرد: قوانینی که وجود دارد (از قبیل تعداد غیبت مجاز در کلاس و …) مربوط به کلاس‌های حضوری است؛ در حالی که کلاس‌های غیرحضوری قوانین خودش را دارد. کسانی که تا به حال در کلاس‌ها شرکت کرده‌اند، هیچ غیبتی برای آن‌ها محسوب نمی‌شود. از هفته آینده کلاس‌های مجازی آغاز شده و متعاقباً دستورالعمل‌ها ابلاغ خواهد شد بنابراین دانشجویان فعلاً لازم نیست نگرانی از بابت غیبت‌های خود در کلاس داشته باشند.

وی گفت: برای کلاس‌های عملی در حال برنامه‌ریزی هستیم و این کلاس‌ها شرایط خودش را دارد. باید ببینیم شرایط کشور چطور پیش می‌رود که در مورد این موضوع هم متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد گفت: در مورد دروس معارف، تکلیف هفته آینده روشن خواهد شد که این موضوع نیز در جلسه آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همتی گفت: برای عزیزانی که از اینترنت برخوردار نیستند، کلاس‌ها را در DVD ضبط کرده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم. اما لازمه این کار این است که این دانشجویان این موضوع را اعلام کنند و در مورد چگونگی اعلام این موضوع و ارسال DVD برای آن‌ها، هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

هفته پیش رو، هفته بحرانی برای کلاس‌های مجازی

وی با اشاره به موردی که از سوی یکی از دانشجویان رشته تربیت بدنی مطرح شده، تأکید کرد: یکی از دانشجویان این رشته مطرح کرده که “تعداد واحدهای تئوری ما در این ترم کم است و امکان مشروطی وجود دارد”.

رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد در این رابطه تأکید کرد: قوانین و شرایط ترم غیرحضوری با ترم حضوری متفاوت است و جای نگرانی نیست. در این مورد پیگیری و هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

همتی اضافه کرد: دانشجویان عناوین دروسی که در لیست آموزش مجازی نیامده به مسئول مربوطه (آقای مهجوب) اعلام کنند و این مورد را فردا پیگیری خواهم کرد.

وی با بیان اینکه آموزش اساتید در حوزه آموزش مجازی کار دشواری بوده است، تصریح کرد: ۱۳ اسفند بر اساس نامه‌ای که از آموزش عالی آمده بود به ما ابلاغ شد که آموزش مجازی باید راه‌اندازی شود. در جلسات متعددی که داشتیم، یک تیم پشتیبانی در سازمان مرکزی و یک تیم پشتیبانی برای هر واحد مستقر نموده و به آن‌ها آموزش دادیم که بتوانیم سرویس مناسبی ارائه کنیم.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد گفت: دوره آموزشی برای اساتید هم برگزار شده و تیم فنی که در هر واحد مستقر شده وظیفه دارد در این زمینه به آن‌ها آموزش دهد.

همتی تأکید کرد: صمیمانه از دانشجویان بابت مشکلاتی که وجود دارد، عذرخواهی می‌کنم اما باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم این مشکلات را برطرف کنیم.

پایین بودن پهنای باند اینترنت، علت پایین بودن کیفیت آموزش مجازی

وی یکی از دلایل اصلی پایین بودن کیفیت آموزش مجازی را پایین بودن پهنای باند اینترنت عنوان کرد و گفت: شاهد هستید که تمامی جلسات، کلاس‌های مدارس و … به صورت مجازی برگزار می‌شود و این موضوع باعث شده حجم زیادی درخواست برای اینترنت وجود داشته باشد. بحرانی‌ترین هفته، هفته پیش رو است و کلاس‌هایی که پیش از این برگزار کردیم برای روبه‌رو شدن با مشکلات بوده است. در کشورهای اطراف هیچ جا ۶۰ هزار کلاس همزمان ندارد. اما مسائل به وجود آمده با توجه به پهنای باند موجود، نیاز به گذر زمان برای مدیریت آن‌ها دارد.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد با اشاره به پرسش دانشجویان درباره پایان‌نامه‌ها گفت:  این موضوع در حیطه اختیارات من نیست اما با توجه به مجوزی که آموزش عالی داده، در حال بررسی هستیم و هر موضعی که اعلام شود را به واحدها اطلاع‌رسانی و ابلاغ خواهیم کرد.

کلاس‌های مجازی از هشت شب تا هشت صبح در دسترس است

همتی درباره این موضوع که کلاس‌های آموزشی مجازی از هشت شب تا هشت صبح در دسترس است، توضیح داد: این موضوع به این خاطر هست که سرورهای آموزش مجازی در طول روز به شدت مشغول است و نیز موضوع شیوع کرونا در بدترین بازه زمانی رخ داده که تهیه سخت‌افزار و … با مشکل همراه بوده است. تا اطلاع ثانوی کلاس‌های مجازی در بازه زمانی هشت شب تا هشت صبح در دسترس خواهند بود اما سعی داریم این موضوع را هم برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در مورد کارورزی، کلاس‌های عملی، پایان‌نامه و … یک تیم در حال فکر کردن و بررسی هستند و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد افزود: در مورد کسانی که سال گذشته زمان دفاع از پایان‌نامه‌شان بوده اما نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند، هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و باز تأکید می‌کنیم که دانشجویان نگران نباشند. همچنین برای کارهای اداری که امکان انجام آن‌ها وجود نداشته، تمهیداتی را در نظر خواهیم گرفت.

عملکرد بهتر اینترنت همراه در کلاس‌های مجازی

همتی یادآور شد: اینترنت همراه نسبت به اینترنت خانگی عملکرد بهتری برای آموزش مجازی دارد؛ به ویژه کلاس‌هایی که بعد از ساعت ۱۱ صبح برگزار می‌شوند با افت کیفیت اینترنت همراه است؛ به ویژه بعد از آنکه وزیر محترم ارتباطات ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان برای سرویس‌های خانگی قرار داده، این موضوع خودش را پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مهلت استفاده از ۱۰۰ گیگ اینترنت در بعضی اپراتورها فردا به پایان می‌رسد، گفت: ان‌شاء‌الله این موضوع با افزایش کیفیت سرویس‌دهی آموزش مجازی همراه خواهد بود.

دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد گفت: در مورد دانشجویان پزشکی، پرستاری، تربیت بدنی، با مسئولان مربوطه تماس خواهم گرفت و مواردی که در قالب بخشنامه ابلاغ خواهد شد را به اطلاع دانشجویان می‌رسانیم.

به گزارش ایسنا، مسعود همتی دبیر شورای مجازی دانشگاه آزاد ساعت ۲۰ امشب (۱۴ فروردین) در گروه تلگرامی به نشانی @azad_daneshjoo_gp حضور پیدا کرد و به برخی دغدغه‌های دانشجویان پیرامون کلاس‌های مجازی پاسخ داد. دانشجویان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلاس‌های مجازی، چگونگی ارتباط با تیم‌های پشتیبانی و … می‌توانند به این گروه مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح