کد خبر : 131296
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 آذر 1400 - 23:04

خسارت بیش از ۵۰۰۰ واحد مسکونی در سیل اخیر همدان

خسارت بیش از ۵۰۰۰ واحد مسکونی در سیل اخیر همدان

استاندار همدان درباره خسارت ناشی از سیل به واحدهای مسکونی استان گفت: در کل استان ۵۲۲۷ واحد یا تخریب شدند و یا آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارند که ۲۲۳۷ واحدهای مسکونی کاملا تخریب شده و ۳۷۰۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیر دارند. به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سید سعید شاهرخی شامگاه دوشنبه در جمع

خسارت بیش از  ۵۰۰۰ واحد مسکونی در سیل اخیر همدان
استاندار همدان درباره خسارت ناشی از سیل به واحدهای مسکونی استان گفت: در کل استان ۵۲۲۷ واحد یا تخریب شدند و یا آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارند که ۲۲۳۷ واحدهای مسکونی کاملا تخریب شده و ۳۷۰۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیر دارند.
به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سید سعید شاهرخی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران با موضوع کمیته اطلاع رسانی مدیریت بحران استان همدان، اظهار کرد: به دنبال موج پرحجم و شدیدی که در کشور وارد شد، استان همدان نیز در این مجموعه قرار گرفت و از هفته قبل شورای هماهنگی و ستاد مقابله با بحران تشکیل و کارهای پیشگیرانه زیادی از جمله پاکسازی مسیل ها، کنترل ورودی های آب به شهرها و روستاها و کنترل سدها انجام گرفت.
وی افزود: میزان بارندگی های سال آبی زراعی گذشته ۳۳۶ میلی متر بوده که در ۳۰ ساعت گذشته به تنهایی ۱۲۱ میلی متر به طور میانگین در استان همدان بارندگی داشته ایم.
استاندار همدان عنوان کرد: بارش ها در این ۲۴ ساعت، معادل یک سوم کل سال بوده که اولویت اول در مدیریت بحران حفظ جان شهروندان و روستاییان و سپس مال و اموال آنها بوده است.
وی عنوان کرد: این حجم باران به لطف خدا نازل شده و هیچ تلفات جانی حاصل از سیلاب نداشته ایم.
شاهرخی اظهار کرد: همه دستگاه های اجرایی در جریان بارش ها، پای کار بوده و هستند و ستاد بحران شبانه روزی فعال بوده به طوریکه تعداد قابل توجهی از همکاران در روزهای گذشته اصلا نخوابیده اند.
وی با بیان اینکه همه شهرداری ها با آمادگی قبلی زحمات زیادی در جریان بارش ها کشیده اند، خاطرنشان کرد: خطرات جدی همچون سلفی گرفتن ها در کنار طغیان رودها جان مردم را تهدید می کند و فردا نیز که روز طبیعت است باید مراقب باشند و در کنار رودخانه ها و مسیل ها اسکان نداشته باشند و در ترافیک های شدید خود را گرفتار نکنند.
نهاوند بیشترین بارش در استان را داشته است
استاندار بااشاره به میزان بارش ها، تصریح کرد: همدان با ۱۲۳ میلی متر، ملایر با ۱۱۸ میلی متر و نهاوند با ۱۵۴ میلی متر بیشترین‌ میزان بارش را به ثبت رسانده اند که با تلاش همکاران و لطف خدا ختم به خیر شده و کمترین میزان بارش نیز در رزن و کبودراهنگ با ۱۰۲ میلی متر بوده است.
وی تصریح کرد: سیل خسارات جدی را به دنبال دارد و از روز اول شروع بارش ها در تماس تلفنی با مسئولان ارشد کشوری تاکید بر حفظ جان مردم داشته اند چرا که خسارات ناشی از سیل به اموال مردم حتما جبران می شود اما خسارات جانی غیرقابل جبران است.
شاهرخی افزود: اولویت اول ما بعد از جلوگیری از خسارات سیل و دفع شرایط، برآوردهای اولیه خسارت به زیرساخت ها، تاسیسات عمومی و مزارع مردم بوده است.
وی عنوان کرد: ۱۲۸ واحد تجاری در کبودراهنگ، نهاوند و اسدآباد نیاز به بازسازی و تخریب مجدد دارند.
آسیب بارش ها به ۵۶ کیلومتر از بزرگراه های استان
این مقام مسئول درباره زیرساخت های حمل و نقل استان نیز گفت: تردد در همه محورهای اصلی، بزرگراه ها و روستایی در جریان است که ۵۶ کیلومتر از بزرگراه ها، ۱۲۳کیلومتر از راه های اصلی، ۵۸۹ کیلومتر راه روستایی آسیب دیده اند که اکیپ ها در حال بازسازی آنها هستند و همچنین ۱۴۹ پل کوچک و بزرگ در مسیر رودخانه ها تخریب شده که پل های موقت و مسیرهای جایگزین برای پل ها تعبیه شده است.
وی درباره خسارت های بخش کشاورزی نیز اظهار کرد: ۱۸۷ راس دام سبک و سنگین براثر بارش ها تلف شدند و میزان خسارات به محصولات زراعی ۳۳ هزار و ۳۲۰ تن، محصولات باغی ۸۰۰ تن بوده و۴۴۳ واحد ساختمان و تاسیسات و ادوات کشاورزی دچار آسیب و تخریب شده است.
شاهرخی ادامه داد: به طور مرتب پیگیر قطعی برق، آب و گاز شهری و روستایی هستیم و اکنون برق بیش از ۱۰۰ منطقه و روستا مجدد وصل شده و تنها برق ۴۳ روستا قطع است.
وی عنوان کرد: کار بسیار ارزنده ستاد بحران استان درباره سدهای استان بوده که عملکرد عالی داشتند به طوریکه ۴۵ میلیون متر مکعب آب در پشت سد کلان ملایر ذخیره شده و صددرصد مخزن پر است و برای مدیریت ۵۰ متر مکعب ورودی آب در ثانیه به آن اضافه می شود و ۶۳ متر مکعب را به صورت هدایت شده از رودخانه حرم اباد خارج می کنیم.
 
۶۴ درصد سد اکباتان پر شده است
استاندار همدان افزود: سد اکباتان دارای ۳۶ میلیون متر مکعب ظرفیت است که اکنون ۲۱.۶ میلیون متر مکعب ذخیره دارد که ۶۴ درصد سد پر شده و الان ۸۴۰ لیتر در ثانیه از سد برای شرب مردم خارج می شود و سد سرابی تویسرکان ۹ میلیون متر مکعب گنجایش دارد که ۷.۶ پر شده و تهدیدی برای این شهرستان محسوب نمی شود و ۲۸۰ لیتر در ثانیه از این سد خارج می شود و سد آبشینه نیز از ۵ میلیون متر مکعب یک میلیون متر مکعب پر شده و آب بند شیرین سو نیز ۲ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که ۱.۲ آن پر شده است.
وی با بیان اینکه چند منطقه به شدت درگیر بارش ها بودند که در همدان سیلاب بود، عنوان کرد: اگر اقدامات کافی نداشتیم در کبودراهنگ اتفاقات زیادی رخ می داد و برخی روستاها را آماده باش برای تخلیه دادیم و در نهاوند به اندازه نصف کل سال باران باریده و با تدابیر لازم در مسیر سرابهای گاماسیاب، گیان و فارسبان مشکل جدی نداشتیم و تخریب ها فقط به علت فرسودگی ساختمان ها و ورود سیلاب بوده است.
شاهرخی ادامه داد: باتوجه به پیش بینی های هواشناسی تلاش می کنیم تا پایان امشب برآورد خسارت انجام شود و خانواده هایی که از منازل خود خارج شده اند به منازل خود بازگردند.
وی ادامه داد: مردم استان همدان به مردم سیل زده گلستان، لرستان و کرمانشاه کمک کرده و استان همدان همه بسیج بوده و آماده هستند و هرگز امکان ندارد خواب به چشم ما برود و یک شهروند ما در خطر باشد.
استاندار همدان ادامه داد: ۲۰۰ تخته چادر و ماشین آلات راه سازی را از طریق بنیاد مسکن و آذوقه و کمک به مناطق سیل زده را ارسال کرده ایم و آمادگی بالایی برای ارسال قایق های سپاه و نفربر های ارتش داریم.
وی اظهار کرد: اولویت اول ما حفظ جان مردم است چرا که هرچه آسیب ببیند جبران خواهد شد و جای نگرانی نیست و امکانات هلال احمر برای مردم است.
نبود فرماندار رزن موجه بوده است
شاهرخی درباره نبود فرماندار رزن در شرایط بارش گفت: مرخصی فرماندار رزن تمام شده بوده که در راه با سانحه ای مواجه می شود، خوشبختانه ما کمترین خسارت را در رزن داشته ایم و در سویی دیگر بخشدار جوکار در حین امداد رسانی دچار سانحه شد و معاون وی در صحنه حضور داشت.
وی افزود: تمرکز ما در کنترل شرایط موجود است و اگر اعلامیه جدیدی باشد باز هم ما آماده ایم و همکاری و همراهی خوبی در راستای دفع خسارات و خطرات از مسئولان استان خواهیم داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح