کد خبر : 39162
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 16:19

بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه در همدان کلنگ‌زنی می‌شود

بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه در همدان کلنگ‌زنی می‌شود

 مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه در قهاوند استان همدان به عنوان اولین زنجیره تخم مرغ استان کلنگ‌زنی خواهد شد. علی رضا قراگوزلو دوشنبه ۱۹ مهر در جمع خبرنگاران با اشاره به کلنگ‌زنی این طرح با تعیین استاندار جدید ، اظهار کرد:طرح فوق شامل ۸۰۰هزار مرغ تخم‌گذار،۳۰۰هزار مرغ

بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه در همدان کلنگ‌زنی می‌شود

 مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه در قهاوند استان همدان به عنوان اولین زنجیره تخم مرغ استان کلنگ‌زنی خواهد شد.

علی رضا قراگوزلو دوشنبه ۱۹ مهر در جمع خبرنگاران با اشاره به کلنگ‌زنی این طرح با تعیین استاندار جدید ، اظهار کرد:طرح فوق شامل ۸۰۰هزار مرغ تخم‌گذار،۳۰۰هزار مرغ پولت،۵۰هزار مرغ مادر تخم‌گذار بوده و کارخانه جوجه‌کشی ، فرآوری پوکه تخم‌مرغ، کود خشک‌کنی، تخم مرغ پاستوریزه  و خوراک طیور بسته‌بندی تخم مرغ از جمله زنجیره های این طرح است که کمک شایانی به تنظیم بازار خواهد داشت.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود ارزش جهانی پودر تخم مرغ در پنج سال آینده به ۲.۱میلیارد دلار برسد، افزود: وقتی که این اطلاعات را دنیا به ما می‌دهد باید شروع به برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرده و پتانسیل‌های قوی را در این رابطه ایجاد کنیم.

قراگوزلو گفت:به همین منظور در سطح استان همدان سه زنجیره تخم مرغ تعریف کرده‌ایم که اولین این طرح‌ها به عنوان بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه بوده که در قهاوند همدان کلنگ‌زنی می‌شود.

وی دومین طرح  تعریف شده زنجیره مرغ تخم گذار استان را با ظرفیت ۴۰۰هزار قطعه در سمت کارخانه قند شهرستان بهار  برشمرد و  یادآور شد: سومین زنجیره مرغ تخم گذار تعریف شده نیز با ظرفیت ۳۰۰هزار قطعه در ملایر پیش‌بینی شده  که با کلنگ‌زنی و ورود این سه زنجیره به تولید میزان تولید استان همدان  را در دو سال آینده به سه برابر افزایش دهیم.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به ۱۹اکتبر روز جهانی تخم مرغ،  اظهار کرد: در فائو به منظور اهمیت تخم مرغ در رشد و سلامتی ذهنی و جسمی انسان و ترویج مصرف تخم مرغ برای سلامت جامعه  کمیسیونی به نام کمیسیون بین المللی  تخم مرغ  دارای فعالیت بوده که ۵۸کشور دنیا از جمله ایران عضو این کمیسیون هستند .

قراگوزلو با بیان اینکه  اینکه کشور ایران دهمین کشور دنیا در تولید تخم مرغ به شمار می رو د افزود:با وجود رتبه دهم ایران در تولید تخم مرغ اما در  مصرف تخم مرغ  عقب هستیم.

وی میزان مصرف سالیانه مستقیم کشورهایی چون برزیل را ۳۲۵قطعه و مصرف خانگی و صنعتی سالیانه تخم مرغ در کشور ایران را ۱۹۱قطعه برشمرد و تصریح کرد:یکی از دلایل کمبود تخم مرغ با وجود تولید بالای این محصول در کشور آن بوده که میزان مصرف صنعتی تخم مرغ در کشور ایران بالا رفته است .

قراگوزلو خاطر نشان کرد:در حال حاضر ۲۵درصد تخم مرغ  تولید شده در بخش صنعتی چون کارخانه های سس،ماکارونی،کیک و کلوچه مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به افزایش صادرات این محصولات میزان استفاده و مصرف تخم مرغ هم افزایش داشته و این امر خود دلیلی بر کمبود تخم مرغ به شمار می رود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در یکسال و نیم گذشته در بحث مرغ تخمگذار با وجود اینکه توسعه این واحدها از سیاست‌های وزارتخانه نبوده اقدامات خوبی انجام داده‌ایم ،خاطر نشان کرد: در حال حاضر استان همدان دارای ۴۴واحد پروانه دار  مرغ تخم‌گذار با ظرفیت یک میلیون ۷۶۷هزار و ۳۶۰ قطعه بوده که در سال‌های گذشته واحدها در بهترین حالت ممکن بیشتر از ۷۰۰هزار قطعه مرغ تخم گذار نداشتند و این امر ما را به چالش کشیده بود.

قراگوزلو  افزود:با ورود خوبی که داشته ایم امسال اولین سالی است که  یک میلیون و ۱۰۰هزار قطعه مرغ تخم گذار در حال تولید و یک میلیون و ۳۰۰هزار قطعه مرغ تخم گذار در داخل سالن های واحدهای مرغ تخم گذار سطح استان داریم و با این اقدام توانسته ایم ظرفیت قبل را احیا کرده و از واحدهای موجود بهترین بهره وری را داشته باشیم.

وی اضافه کرد:سالیانه در استان همدان با توجه به ۷۰۰هزار قطعه مرغ تخمگذار واحدها ۱۹هزار تن تخم مرغ تولید می شد و  با روندی که پیش گرفته ایم در حال حاضر میزان تولید تخم مرغ استان همدان به ۲۵هزار تن رسیده است.

قراگوزلو با اشاره به کسری سالیانه  ۱۲۰۰ تن تخم مرغ استان همدان اضافه کرد:این میزان کسری تخم مرغ از سایر استان های همجوار تامین می شود ضمن اینکه ۱۳استان ۸۵درصد تخم مرغ کشور را تامین می کنند و استان همدان نیز جزء این ۱۳ استان به شمار می رود.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه کیفیت تخم مرغ کشور ایران به دلیل استفاده جیره مرغ‌های تخم گذار از ذرت و سویا  برتر از تخم مرغ سایر دنیا است، خاطرنشان کرد:کیفیت تخم مرغ استان همدان  نیز به دلیل وضعیت آب و هوایی خنک و ماندگاری بیشتر بالاتر از استان های دیگر  است.

قراگوزلو در ادامه اظهار کرد:یکی از اقدامات  و وظایف سازمان جهاد کشاورزی استان تأمین نیاز است و کشور بوده که در این زمینه ورود داشته ایم و برای ارتقا سطح مواد غنی سازی شده تخم مرغ هم باید ورود پیدا کنیم که این امر مستلزم مشخص شدن اختلاف قیمت خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه هیچ تخم مرغ رسمی و صنعتی از نظر مواد داخلی با یکدیگر دارای تفاوت نبوده  مگر اینکه غنی سازی شده و جیره  مرغ تخمگذار را تغییر داده باشیم، گفت:علت فرق رنگ زرده تخم مرغ به دلیل مقدار کاروتنوئید بوده  که در خوراک جیره مرغ تخمگذار است.

قراگوزلو در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تخم مرغ واقعی شده و با این اقدام از تولید کننده حمایت می‌شود، اضافه کرد:سازمان جهاد کشاورزی قسمتی از نیاز مرغداران از جمله تامین کامل ذرت و سویا را بابت هر قطعه مرغ از طریق سامانه برعهده دارد و آنان را حمایت می کند اما با توجه به شش برابر شدن دارو و واکسن طیور،چهار برابر شدن میزان هزینه های  حمل  و نقل و دیگر مشکلات قیمت تخم مرغ در حمایت از تولید کننده با توجه به وضعیت بازار  واقعی نبود .

۱۳تن تولید تخم مرغ روستایی در استان همدان

وی با بیان اینکه از تولید تخم مرغ استان همدان تنها ۱۳تن مربوط به تولید روستایی بوده و  تولید روستایی رو به کاهش قرار دارد و بیشتر تولید تخم مرغ صنعتی است، افزود: برای ترغیب روستاییان سطح استان همدان به تولید تخم مرغ روستایی جهاد استان همدان امسال ورود پیدا کرده و نسبت به تهیه ۱۵هزار مرغ بومی(جوجه  ) و واکسیناسیون آن اقدام کرد اما به دلیل عدم استقبال روستاییان   نتوانستیم بازار فروش این میزان مرغ بومی را تامین کنیم که در همین رابطه خبرنگاران از نقش موثری در ترغیب روستاییان به حمایت از تولید ملی و تولید تخم مرغ روستایی برخوردار هستند.

قراگوزلو برگزاری کلاس های ترویجی در بحث افزایش تولید تخم مرغ روستایی  را یکی از برنامه های امسال سازمان جهاد کشاورزی استان همدان برشمرد و گفت:با برگزاری این کلاس های توجیهی امیدواریم از ابتدای  سال آینده بتوانیم در این امر گام های موثری برداریم.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فلت تی ئی
رشته آش
کاکتوسو
شکرو
رب فود
بیبی لازم
آی شیکر
کرم ارده
آجیل کار
تایپیستو
رب گوجه
آنلاین ناتس
لوتوس کود
آی روغن
گزدار

خرید رپورتاژ آگهی

شرکت زیمنس در تهران