کد خبر : 176174
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 دی 1400 - 17:06

انقلاب اسلامی شبیه هیچ انقلابی نیست/لازمه تبلیغ انقلاب اسلامی شناخت ماهیت آنست

انقلاب اسلامی شبیه هیچ انقلابی نیست/لازمه تبلیغ انقلاب اسلامی شناخت ماهیت آنست

ایسنا/فارس نماینده ولی‌فقیه در فارس با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی شبیه هیچ یک از انقلاب‌های مشهور جهان نیست بنابراین انقلابی‌گری در آن و تبلیغ این انقلاب نیز با دیگر انقلاب‌ها تفاوت ماهیتی دارد، کسب شناخت دقیق و درست از ماهیت انقلاب اسلامی و انتخاب روش صحیح را از عوامل مهم در تبلیغ برشمرد. آیت‌الله لطف‌الله

انقلاب اسلامی شبیه هیچ انقلابی نیست/لازمه تبلیغ انقلاب اسلامی شناخت ماهیت آنست

ایسنا/فارس نماینده ولی‌فقیه در فارس با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی شبیه هیچ یک از انقلاب‌های مشهور جهان نیست بنابراین انقلابی‌گری در آن و تبلیغ این انقلاب نیز با دیگر انقلاب‌ها تفاوت ماهیتی دارد، کسب شناخت دقیق و درست از ماهیت انقلاب اسلامی و انتخاب روش صحیح را از عوامل مهم در تبلیغ برشمرد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در کارگاه آموزشی تربیت مبلغ مکتب انقلاب اسلامی، با اشاره به بخشی از آیه ۱۰ سوره مبارکه فاطر با این مضمون که”کلمه نیکو(ی توحید و روح پاک آسمانی) به سوی خدا بالا رود و عمل نیک خالص آن را بالا برد، به بیان اهمیت دقت در تفاوت‌های انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های مشهور جهان پرداخت.

به گزارش ایسنا به نقل از نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان فارس، آیت‌الله دژکام گفت: انقلابی گری و انقلابی بودن در ادبیات معاصر ما معنایی داشته که انقلابی مسلمان بودن با برخی از آن معانی سازگاری ندارد. به این مورد وقتی وارد حیطه کار تبلیغ انقلاب اسلامی می شویم باید توجه داشته باشیم.

او گفت: هیچ کدام از سه الی چهار انقلاب مشهور دنیا مثل انقلاب فرانسه، انقلاب صنعتی انگلیس، انقلاب روسیه، انقلاب چین و… که ما به نوعی ادبیات انقلابی گری را از آنها قرض می گیریم، به مفهوم واقعی با انقلاب ما قابل مقایسه نیستند و اشتباه از آنجایی پیدا می شود که ما خیال می کنیم در بسیاری اوقات باید همان کاری که آنها انجام داده اند را انجام دهیم.

امام جمعه شیراز با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام که فرمود” روزی می رسد که امت من از نصارا تقلید خواهند کرد و هر کاری آنها کردند امت من نیز انجام می دهند” تاکید کرد: خلق را تقلیدشان بر باد داد. این تقلید از تمدن آنها در انقلابی گری هم اتفاق افتاده است و ما خیلی وقت ها به اسم انقلابی گری رفتارهایی می کنیم که واقعا با ماهیت انقلاب اسلامی ما سازگار نیست.

وی با تاکید بر اینکه دلیل اصرار آیت الله شهید مطهری در آغاز انقلاب بر آنکه “ماهیت این انقلاب اسلامی است” به دلیل واضح نبودن این ماهیت در ابتدای انقلاب و این بود که همه گروه‌ها حتی حزب توده هم در انقلاب شرکت داشتند، گفت: آن روز اصرار شهید مطهری به خاطر این بود که جهت گیری را اشتباه نگیریم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: به اسم انقلابی گری خیلی کارها را گردن جوانان ما می گذارند در حالیکه هر کار انقلابی به حسب ماهیت انقلاب اسلامی، مورد تایید نیست. لذا همه کسانیکه قصد دارند مبلغ انقلاب اسلامی باشند باید این نکته را مد نظر قرار دهند که ابتدا ماهیت این انقلاب را دریافت کرده و سپس بدانند هر چیزی که با آن ماهیت سازگار نیست، نه انقلابی‌گری محسوب می‌شود، نه به کار ما می‌آید.

امام جمعه شیراز موضوع اول را شناسایی درست اسلام نابی که امام راحل تعبیر و رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید فرمودند دانست و گفت: به نظر بنده ظلم بزرگی به این انقلاب می شود. ما عقیده داریم رهبر انقلاب، ولی فقیه است یعنی فقاهت عنصر اصلی در صلاحیت برای رهبری است، اما خیلی از ما که انقلابی گری را ترویج می‌کنیم و دم از انقلابی گری می زنیم از فقه سر در نمی آوریم.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: این مشکل حوزه‌های ماست که نتوانست فقه را در جایگاهی قرار دهد که بتواند فلسفه عملی حکومت اسلامی باشد. این تعابیر متعلق به امام و رهبر است و باید این مسائل را حل کنیم وگرنه در ادامه مسیر به مشکل می خوریم؛ چون کارها مدام به سمت تخصصی شدن می رود.

او با اشاره به اینکه براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب امروز دیگر از نظام سازی عبور می کنیم و به سمت دولت اسلامی و تمدن نوین اسلامی پیش می رویم، گفت: در این مسیر کارها خیلی ریز و تخصصی می شود و از طرفی می خواهد روح انقلابی هم در کار دمیده شود و اگر دقیق متوجه ابعاد مسائل نباشیم، نمی توانیم ادامه دهنده مسیری باشیم که مدنظر ولی فقیه است.

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه نکته اول شناخت دقیق ماهیت انقلاب اسلامی و تعریف عمل انقلابی و تبیلغ آن بر اساس ماهیت اسلامی است، گفت: موضوع دیگری که باید مدنظر قرار دهیم اینست که گاهی اوقات افراد و جایگاه آنها ممکن است رهزن ما باشند نسبت به اینکه حق را درست نتوانیم تشخیص دهیم.

او با اشاره به فرمایشات امیرالمومنین علی(ع) در مواجهه ایشان با برخی افراد در جنگل جمل، با این مضمون که “اشتباه شما از اینجاست که می خواهید حق را با افراد سنجش کنید در حالیکه افراد را باید با حق سنجید، تاکید کرد: میراث بسیار مهم و ارزشمند حضرت امام خمینی(ره) نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: این انقلاب اولا ماهیتش اسلامیست و ثانیا در شکل اجرا و عمل بر مبنای ولایت شکل گرفته و پایه اجرایی کردن دین ولایت است.

او ادامه داد: ولایت مبنای اجرای دین بوده و میراث امام خمینی برای ما همین است؛ حال اگر به اسم حضرت امام خمینی (ره) کسی بحث ولایت را زیر سئوال ببرد این اشتباه است. امام فرمود حفظ نظام از حفظ جان واجب تر است. در نظام ولایی بحث سر اینست که “هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلی مرده است”.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه اگر امروز ندانید ولی امر و حجت بر تو کیست، حتی اگر دیروز هم خوب می‌دانستید، کافی نیست، این مسئله را دوگانه ندانست و و گفت: این ذهنیت نباید به گونه ای ایجاد شود که بگوییم یک طرف رهبر قبلی و در طرف مقابل رهبر بعدی قرار دارد، چهل سالست عده ای تلاش می کنند این حالت دو قطبی ایجاد شود اما چون حرف غیرمنطقی و غیر واقعی زده‌اند قبول نشده است.

نباید به بهانه ولایتی که تمام شده، ولایت حی را تضعیف کرد

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه مسیر انقلاب اسلامی یکی و ولایت هم یک مفهوم مستمر است و اگر کسی غیر از این بگوید به انقلاب لطمه می‌زند، گفت: احترام امام راحل واجب است و مقام معظم رهبری فرموده اند این انقلاب بدون نام حضرت امام خمینی (ره) در هیچ جای دنیا شناخته شده نیست. هر کس احترام نکند اشتباه کرده است.

آیت‌الله دژکام تصریح کرد: اگر کسی بخواهد به بهانه ولایتی که تمام شده، ولی حی را تضعیف کند، چون ولایت امر مربوط به امام حی زنده است، باید متوجه باشد با مقاومت سرسختانه ای مواجه می‌شود.

نماینده ولی فقیه در فارس خاطرنشان کرد: این روزها عده ای فضا را شلوغ می کنند چون در شلوغی تشخیص حق و باطل سخت است؛ امروز باید فضا آرام باشد تا جهت حق و باطل را کاملا تشخیص دهیم. از عزیزان انقلابی خواهش می کنیم که تند نروید. وقتی تند می روید موجی که ایجاد می شود بسیاری را در تشخیص گمراه می کند در حالیکه باید فضای ذهنی را آرام قرار دهید تا طرف حق و باطل را تشخیص دهد.

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: گاهی فتنه همین گونه آغاز می شود. گاهی باید جا خالی داد و تن به یک بحثی که به چالش اجتماعی میشود نداد.جا خالی دادن در فنون تبلیغی شما باید باشد.

تبلیغ غیر از دانستن حق روش خاصی هم لازم دارد

او با بیان اینکه روش تبلیغ بسیار مهم است، گفت: تبلیغ غیر از دانستن حق، روش خاصی هم می خواهد. بعضی وقت ها حرف را اگر یک عمامه سر بزند یک نتیجه دارد و همین حرف را اگر یک دانشگاهی بزند نتیجه دیگری در پی خواهد داشت. با یک روش کار انقلاب جهانی را نمی شود جلو برد؛ روی روش ها باید کار و تاثیر گذارترین را انتخاب کرد؛ در بحث روش های تبلیغ هم باید مفصل کار کنید.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: پس باید ماهیت انقلاب اسلامی را بشناسیم، جهت گیری را متناسب با ولایت و مطیع ولایت انتخاب کرد و روش شناسی مناسب پیشبرد کار خود را هم داشت.

او گفت: همه این موارد را اگر بخواهیم در بیان قرآنی بگوییم و ببینیم بالاخره چه باید داشته باشیم که مبلغ اسلامی شویم، در همان آیه شریفه ۱۰ سوره‌ی فاطر آمده است؛ اینکه یک دانشی متناسب با آن و یک عمل متناسب با آن می خواهیم و این دو مورد یعنی دانش نظری و مهارت های عملی را باید در زمینه تبلیغ با هم ایجاد کنیم.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه کسب مهارت برای تبلیغ انقلاب اسلامی تنها به سر کلاس نشستن نیست، گفت: مهارت در جمع بودن، القا کردن، با دیگران در تماس بودن و سایر مهارت ها با صرف حفظ کردن به دست نمی آید. بنابراین در زمینه تربیت مبلغ چه در فضای مجازی چه حقیقی، باید کارورزی هم داشته باشیم تا دانش را با این کارورزی‌ها به مهارت اجرایی و عملی تبدیل کرده و کار را پیش ببریم.

نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه طی ۴۲ سال گذشته واقعا رشد کرده‌ و توانمندی‌های ویژه‌ای کسب کرده‌ایم، گفت: دشمن به دو چیز می‌نازد، اول تفوق اقتصادی و دوم تفوق تبلیغی؛ اگر ما اثبات کنیم که نیروهای لشکر پیامبر اعظم(ص) این دو مورد را فتح می‌کنند، مسئله به نحوی خوبی پایان می‌یابد و به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح