کد خبر : 159970
تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 17:40

اظهارات متناقض درباره سفر و نمایشگاه

اظهارات متناقض درباره سفر و نمایشگاه

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درحالی برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران را خوب و موفق ارزیابی کرده که استاندار تهران گفته است رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی درباره تجمع و تخلف این نمایشگاه بررسی لازم را انجام می‌دهند و قطعا با متخلفین برخورد خواهد شد. به گزارش ایسنا، برگزاری نمایشگاه امسال گردشگری و تبلیغ و تشویق

اظهارات متناقض درباره سفر و نمایشگاه

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درحالی برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران را خوب و موفق ارزیابی کرده که استاندار تهران گفته است رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی درباره تجمع و تخلف این نمایشگاه بررسی لازم را انجام می‌دهند و قطعا با متخلفین برخورد خواهد شد.

به گزارش ایسنا، برگزاری نمایشگاه امسال گردشگری و تبلیغ و تشویق به مسافرت، در شرایطی که تکلیف سفر در کشور به‌ویژه در تعطیلات نوروزی مشخص نیست، مخالفانی داشت؛ در نمایشگاه امسال کشورهای خارجی غایب بودند و عملا عنوان بین‌المللی آن زیر سوال بود. هتل‌ها و آژانس‌ها که هر سال فضایی از این نمایشگاه را به خود اختصاص می‌دادند، امسال به دلیل بلاتکلیفی سفر و ادامه برخی محدودیت‌های کرونا، حضور پررنگی نداشتند و اغلب غایب بودند. فضای نمایشگاه نیز کوچک‌تر از هر سال بود و اداره‌های کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌ها و شهرداری‌ها از جمله حاضران اصلی نمایشگاه امسال محسوب می‌شدند که برخی از آن‌ها هم نسبت به نتیجه این نمایشگاه و سفرهای نوروزی مردد بودند.

با این وجود، برخی موافق برپایی چنین نمایشگاهی بودند؛ چرا که همانند علی‌اصفر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معتقدند باید «نشان دهیم بخش گردشگری کشور هنوز زنده و پویا است.»

مونسان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفته بود شیوع ویروس کرونا تا کنون ٢٢ هزار میلیارد تومان به صنعت گردشگری ایران خسارت وارد کرده اما این بخش هنوز از پا ننشسته و زمین‌گیر نشده است.

او همزمان با پایان چهاردهمین نمایشگاه گردشگری تهران که با سی و چهارمین نمایشگاه صنایع دستی ادغام شده بود، عملکرد این نمایشگاه را مثبت و موفق ارزیابی کرد.

بنا بر مصاحبه‌ای که روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از علی‌اصغر مونسان منتشر کرده، آمده است: در ساعات پایانی روز آخر نمایشگاه بعد از سفری که با هیأت ونزوئلایی داشتم، فرصت شد تا از نمایشگاه بازدید کنم و انصافاً نمایشگاهی که در شرایط کرونا برگزار کردیم، نمایشگاه بسیار خوبی از کار درآمد. دیدارها و صحبت‌هایی که با غرفه‌دارها داشتیم نشان از موفقیت نمایشگاه داشت.

او افزود: ارتباط بسیار خوبی بین استان‌های مختلف، آژانس‌ها و مجموعه‌های گردشگری ایجاد شده که امیدوارم با رعایت مردم بتوانیم ایام نوروز خوبی به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم. تقاضای ما این است تا زمان موعد، مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا به امید خدا بتوانیم نوروز خوبی داشته باشیم.

مونسان همچنین گفت: در این نمایشگاه غرفه‌های صنایع‌دستی نیز بسیار پویا بودند و امید دارم که آن‌ها هم توانسته باشند بعد از مدت‌ها فروش خوبی داشته باشند. ساعات پایانی روز آخر نمایشگاه تعداد بازدیدکنندگان قابل توجه است.

مدیر شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی که مجری نمایشگاه امسال بود، اظهار کرده مجوز برگزاری این نمایشگاه را از ستاد ملی کرونا گرفته است. با این حال ازدحام جمعیت در زمان افتتاح این نمایشگاه سبب شد استاندار تهران، هرچند با تاخیر واکنش نشان دهد. انوشیروان محسنی بندپی گفته که در مورد تجمع و برخی تخلفات در رعایت پروتکل بهداشتی در نمایشگاه گردشگری اعلام شده که روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بررسی لازم را انجام دهند. قطعا با متخلفین این نمایشگاه برخورد خواهد شد.

پیش‌تر استاندار تهران تاکید کرد بود در استان تهران نباید تجمعی شکل بگیرد و هیچ یک از اصناف و اتحادیه‌ها حتی حق برگزاری انتخابات سراسری ندارند. در همین راستا  امسال نمایشگاه بهاره برگزار نخواهد شد و شهروندان نیز در ایام پایانی سال ضمن رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی نباید برای خرید موجب شکل‌گیری تجمع بشوند.

اتاق اصناف ایران نیز اوایل بهمن‌ماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که مجوز برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در مناطق زرد و نارنجی با شرایط مشخص صادر شده، اما برگزاری نمایشگاه بهاره ممنوع است.

پیش از آن، محمدجواد قنبری، سرپرست معاونت نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی گفته بود: با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با ستاد ملی کرونا و موافقت وزارت بهداشت نمایشگاه‌های تخصصی در مناطق زرد و نارنجی برگزار می‌شود.

این درحالی است که نمایشگاه گردشگری بیشتر از آن که رویکرد تخصصی داشته باشد، در ظاهر جنبه مردمی دارد و در طول برگزاری این دوره نیز ورود عموم مردم بدون محدودیت بود. مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با آن‌که گفته بودند برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در این نمایشگاه از حضور گروه‌های نوازنده و سیاه‌چادرها که اغلب محل توزیع مواد خوراکی بودند و پرطرفدارترین بخش هر سال شناخته می‌شدند، ممانعت خواهد شد، اما امسال گروه‌های نوازنده حضور داشتند و نمایشگاه را پرسر و صدا کرده بودند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه بازدید از این نمایشگاه که قرار بود به نوعی سفر ایمن و هوشمند را تبلیغ کند، درباره سفرهای نوروزی نیز گفته است: با ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین کمیته امنیتی ‌اجتماعی وزارت کشور با حضور دستگاه‌های مختلف، توافقاتی کردیم. در ستاد با حضور رییس‌جمهوری توضیحات ارائه‌شده تصویب شد. بنابراین امیدوارم در همان چارچوبی که توافق کردیم، بتوانیم نوروز را برگزار کنیم و شاهد رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی  باشیم و بتوانیم سفر هوشمندانه و سالم را تحقق ببخشیم.

با وجود آن‌که مقامات این وزارتخانه بارها از توافق با ستاد ملی کرونا برای برقراری بخشی از سفرها در تعطیلات نوروز سخن گفته‌اند، اما علیرضا رئیسی، سخنگوی این ستاد در تازه‌ترین اظهارنظر درباره سفرهای نوروزی گفته است: با توجه به این‌که پیک بعدی بیماری ممکن است در فروردین‌ماه رخ دهد سفرها می‌تواند پیک را بسیار شعله‌ور کند. با توجه به شرایط فعلی بیماری و افت پروتکل‌های بهداشتی به نظر من سفرهای نوروز تقریبا منتفی است، مگر این‌که در دو تا سه هفته آینده رعایت پروتکل‌ها افزایش یابد و تعداد شهرهای آبی خیلی زیاد شود.

او اظهار کرده است: متاسفانه تعداد شهرهای آبی روزبه‌روز در حال کاهش است. البته در هر حال ما بر اساس محدودیت هوشمند عمل می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد کسی به شهر قرمز یا نارنجی یا شهرهای زرد مسافرپذیر  وارد شود. باید در مورد سفرها واقع‌نگر بود. البته که می‌دانیم مردم تحت فشار هستند و برخی سه عید است که سفر نرفته‌اند، عید سال ۱۳۹۸ که سیل آمد، عید سال گذشته و امسال هم درگیر کرونا و ویروس جهش‌یافته هستیم و با این شرایط بعید است بتوانیم پیشنهادات مطرح‌شده در ستاد در مورد سفرهای هوشمند و سلامت را تصویب کنیم.

معاون وزارت بهداشت برای همین به مردم توصیه کرده است: فعلا اقدام به رزرو بلیت هواپیما، قطار و… برای نوروز ۱۴۰۰ نکنید، چون ما در یک جنگ غیرقابل پیش‌بینی با ویروس هستیم و تا زمانی که واکسیناسیون کافی انجام نشود، هر لحظه منتظر یک تغییر رفتار و جهش عجیب از سوی ویروس هستیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح