کد خبر : 96894
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1400 - 23:22

آموزش‌های غیرمجاز از معضلات امروز است

آموزش‌های غیرمجاز از معضلات امروز است

ایسنا/فارس مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس گفت: آموزش‌های غیرمجاز یکی از معضلاتی است که در شهر شیراز با آن مواجه هستیم. متأسفانه عده‌ای از افراد سودجو اقدام به ارائه آموزش‌های غیرمجاز به خصوص در رشته آرایش و پیرایش زنانه کرده‌اند. حشمت کوشکی سه‌شنبه ۲۹ تیرماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ششم مرداد ماه به عنوان روز

آموزش‌های غیرمجاز از معضلات امروز است

ایسنا/فارس مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس گفت: آموزش‌های غیرمجاز یکی از معضلاتی است که در شهر شیراز با آن مواجه هستیم. متأسفانه عده‌ای از افراد سودجو اقدام به ارائه آموزش‌های غیرمجاز به خصوص در رشته آرایش و پیرایش زنانه کرده‌اند.

حشمت کوشکی سه‌شنبه ۲۹ تیرماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ششم مرداد ماه به عنوان روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نام‌گذاری شده است، گفت: تبدیل نشدن مهارت به گفتمان ملی از عمده‌ترین مشکلات ما به شمار می‌رود و اگر بخواهیم مشکل اشتغال را در کشور حل کنیم باید بحث آموزش‌های مهارتی تبدیل به گفتمان ملی شود.

او افزود: برای تبدیل شدن مهارت به گفتمان، کار فرهنگی و اجتماعی نیاز است و جامعه ما باید قبول کند که تنها مؤلفه‌ای که می‌تواند جامعه را نجات دهد توجه به بحث آموزش‌های مهارتی، فنی و حرفه‌ای است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس ضمن تبریک هفته ملی مهارت اظهار کرد: چندین سال است که در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا موج چهارم انقلاب صنعتی شکل گرفته است و می‌توان گفت این موج با موج انقلاب‌های صنعتی قبلی متفاوت است و اگر ما زیرساخت‌ها را در کشور و استان مهیا نکنیم، با مشکلات متعددی رو به رو خواهیم شد.

کوشکی ادامه داد: امروز دولت‌ها در سراسر جهان به دنبال به کارگیری هوش مصنوعی و ایجاد دولت و حکومتی دیجیتال هستند. اگر ما خودمان را با تغییراتی که در سراسر دنیا در حال رخ دادن است همراه و هماهنگ نکنیم قطعا شکست خواهیم خورد.

او با تأکید بر اینکه در سطح جامعه باید تغییر نگرش اتفاق بیفتد، گفت: آموزش و پرورش، دانشگاه ها، خانواده‌ها و به طور کلی جامعه ما باید توجه بیشتری نسبت به بحث آموزش‌های مهارتی داشته باشد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس عنوان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده در آینده‌ای نه چندان دور ۶۵ درصد از دانش آموزان با مشاغلی برخورد خواهند کرد که هیچ آشنایی با این مشاغل ندارند.

کوشکی با اعتقاد به اینکه آموزش‌های مهارتی باید از سنین پایه آغاز شود، اظهار کرد: تغییر در جامعه ایجاد می‌شود و باید قبول کنیم که آموزش‌های فنی و مهارتی می‌تواند بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف کند.

او با بیان اینکه در صیانت از مشاغل مداومت بر مهارت آموزی یک ضرورت است و توجه به مهارت آموزی از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: برای تبدیل شدن مهارت به گفتمان باید در سطح فرهنگی و اجتماعی جامعه تغییراتی ایجاد شود و مدرک گرایی محض کنار گذاشته شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس گفت: گواهینامه‌هایی که اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای صادر می‌کند از کد بین المللی برخوردار است و دارای اعتبار جهانی است. آموزش‌ها در بخش دولتی به صورت کاملا رایگان است. در واقع ۷۵ درصد آموزش‌ها به صورت عملی است و تنها ۲۵ درصد از آموزش‌ها به صورت تئوری ارائه می‌شود.

کوشکی ادامه داد: دامنه آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بسیار فراگیر، متنوع و متناسب با نیاز بازار و اقشار و گروه‌های مختلف است و در ارائه آموزش‌ها هیچ محدودیتی از نظر سنی و جنسیتی نداریم.

او بیان کرد: در سطح استان فارس در ۵۰ مرکز دولتی و ۷۲۰ آموزشگاه آزاد فعالیت داریم و اقدام به ارائه آموزش در دانشگاه ها، پادگان ها، زندان ها، کمپ ها، سکونتگاه ها، عشایر، روستاها، صنایع، صنوف کرده ایم.

کوشکی اضافه کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای همکاری و تعامل بسیار خوبی با دانشگاه‌ها داشته است و در تلاش هستیم تا شرایط مطلوبی را برای ایجاد تغییراتی در بحث سرفصل‌های آموزشی، تدوین استانداردها و کمک به تألیفات، تربیت معلمان و همچنین دسترسی به مراکز کارگاهی مشترک فراهم کنیم.

او اظهار کرد: در بحث آموزش حدود ۴۹ هزار و ۵۹۳ دوره معادل ۹ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۲۰۵ نفر ساعت و در بخش خصوصی ۳۹ هزار و ۵۰۷ نفر دوره معادل ۷میلیون و ۳۵۸ هزار و ۶۵۵ نفر ساعت پارسال برگزار شده است. همچنین حدود ۴۳هزار و ۹۲۱ نفر در آزمون‌های ما شرکت کردند و نزدیک به ۷۰ درصد از این شرکت کنندگان توانستند گواهینامه‌های خود را دریافت کنند.

کوشکی به افتخارات کسب شده توسط این اداره کل در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و یادآور شد: کسب ۳۳درصد از مقام‌های برتر کشوری توسط مربیان و رؤسای مراکز استان فارس، کسب ۶۰ درصد از مقام‌های برتر کشوری در اولین جشنواره فیلم‌های کوتاه آموزشی مرکز تربیت مربی کرج، کسب مقام برتر در برگزاری دوره‌های بازآموزی مربیان در کشور، کسب مقام برتر در تدوین و بازنگری استانداردهای آموزشی و کسب رتبه نخست کشور در زمینه تولید ماسک برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا از مهمترین افتخارات کسب شده توسط این اداره کل به شمار می‌رود.

او در مورد برنامه‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس در سال ۱۴۰۰ گفت: تقویت آموزش‌های مهارتی مبتنی بر حضور در محیط واقعی کار با هدف پشتیبانی‌های پایدار از نظام‌های تولید و توسعه گفتمان مهارتی در سطح جامعه از شاخص‌ترین برنامه‌های این اداره کل به شمار می‌رود. در واقع ما از این طریق به دنبال نهضت مهارت افزایی هستیم.

کوشکی توسعه و تقویت دپارتمان‌های ملی صنایع دستی و مهارت‌های دیجیتال مبتنی بر نیازها و ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای را از دیگر برنامه‌های این اداره کل دانست و افزود: سیاستگذاری برای حرکت به سمت تربیت نیروی انسانی چند مهارتی با رویکرد ارائه آموزش‌های تلفیقی سخت و نرم و همچنین توسعه مدل آموزش‌های دوگانه با هدف تقویت مشارکت بین بخشی برای تربیت نیروی انسانی ماهر و مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی را در دستور کار داریم.

او بیان کرد: توسعه آموزش‌های مهارتی مبتنی بر سند توسعه مهارتی استان، ایجاد ظرفیت‌های جدید در حوزه آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای، استفاده از ظرفیت علمی پارک‌های علم و فناوری و پردیس شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد بانک جامع محتوای آموزشی الکترونیکی در زمینه تقویت آموزش‌های مجازی و تلفیقی با هدف توسعه دولت الکترونیک نیز از دیگر برنامه‌های ما به شمار می‌رود.

کوشکی گفت: ایجاد رویکردهای آموزشی نوین و خاص در حوزه تقویت مشارکت‌های اجتماعی، حمایت از جایگاه زنان و تثبیت بنیان خانواده، کاهش آسیب‌های اجتماعی و صیانت از ساختارهای زیست محیطی را هم به عنوان استراتژی دنبال می‌کنیم.

او با اشاره به اینکه اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای توسعه مراکز جوار کارگاهی را در دستورکار خود قرار داده است، عنوان کرد: آموزش‌های غیرمجاز یکی از معضلاتی است که در شهر شیراز با آن مواجه هستیم. متأسفانه عده‌ای از افراد سودجو اقدام به ارائه آموزش‌های غیرمجاز به خصوص در رشته آرایش و پیرایش زنانه کرده اند.

کوشکی افزود: این آموزش‌ها هیچ گونه سندیتی ندارد و این افراد با دریافت مبالغ هنگفتی از مردم این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند. هرچند که ما در حال رسیدگی برای برطرف کردن این مشکلات هستیم، اما مردم نیز باید به این موضوع واقف شوند که این آموزش‌ها غیرمجاز است و مدرکی که دریافت می‌کنند مدرکی غیرمعتبر است.

او از افتتاح ۱۸ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای در شیراز و شهرستان‌ها به صورت ویدئو کنفرانس خبر داد و گفت: برگزاری آیین افتتاح پنج مرکز بین کارگاهی در قصر بازی پارسیان، سامانه های نوین افزا، اتاق تعاون، پالایشگاه شیراز و … را خواهیم داشت.

کوشکی با اعلام اینکه با تخصیص یکصد میلیارد ریال از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس پروژه مرکز آموزش هتلداری و گردشگری شهر شیراز تکمیل خواهد شد بیان کرد: در راستای اشتغال زایی با صنایع وارد تفاهم نامه های مختلف شده‌ایم و با تفاهم با فاتح صنعت، یک هزار نفر را آموزش می دهیم تا این کارخانه آنها را به کار گیری کند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خرید چرخ دستی حمل بار از تولید کننده

تدریس خصوصی زبان آلمانی در منزل

آموزش چسباندن زيرنويس

همه چیز درباره رپرتاژ

تور کربلا

تبلیغات در ایتا

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح