کد خبر : 119755
تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 آذر 1400 - 21:52

آخرین وضعیت سیلاب در گلستان/آخرین وضعیت خروج آب از آق‌قلا

آخرین وضعیت سیلاب در گلستان/آخرین وضعیت خروج آب از آق‌قلا

ایسنا/گلستان سرپرست استانداری گلستان گفت: امروز همه امکانات در منطقه مستقر است و تلاش می‌شود تا مسیرهای ارتباطی شهرستان گمیشان بازگشایی شوند. به گزارش ایسنا، میرمحمد غراوی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: شب گذشته به سبب بارش مداوم باران و سرازیر شدن آب گرگانرود و احتمال وقوع سیل در گمیشان، برای جلوگیری از

آخرین وضعیت سیلاب در گلستان/آخرین وضعیت خروج آب از آق‌قلا

ایسنا/گلستان سرپرست استانداری گلستان گفت: امروز همه امکانات در منطقه مستقر است و تلاش می‌شود تا مسیرهای ارتباطی شهرستان گمیشان بازگشایی شوند.

به گزارش ایسنا، میرمحمد غراوی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: شب گذشته به سبب بارش مداوم باران و سرازیر شدن آب گرگانرود و احتمال وقوع سیل در گمیشان، برای جلوگیری از خطرات احتمالی، از ساکنان سیمین شهر و گمیش تپه خواسته شد احتیاط را رعایت کرده و در صورت داشتن خانه دو طبقه به طبقه بالا یا در صورت امکان به شهرهای دیگر بروند.

وی افزود: خوشبختانه همکاری بسیار خوب مردم و مدیریت شهرستان گمیشان و ایجاد کانال‌هایی در اطراف شهر و موانع و آب بندها، مانع ورود آب به این شهرها شد. البته در قسمت جنوب شرقی شهرستان حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر آب وارد شد که خطری را متوجه مردم نکرد.

سرپرست استانداری گلستان بیان کرد: به نظر می‌رسد با کاهش بارش امروز و پایداری نسبی هوا، روند امدادرسانی سرعت بیشتر گرفته تا هم خطر رفع شود و هم نگرانی مردم کاهش یابد.

وی تصریح کرد: خبر خوش برای مردم آق قلا این است که میزان دبی گرگانرود در مقطع آق قلا کاهش چشمگیری داشته و با خروج آب از شهر، ان‌شاءالله بزودی زندگی عادی مردم جریان خواهد یافت.

تمامی سدهای استان گلستان سالم هستند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: تمامی سدهای استان گلستان سالم هستند و مردم به شایعات توجه نکنند.

علی نظری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: خروجی سرریز سدهای استان در روزهای گذشته کاهشی بوده، البته طی دیروز و امروز بدلیل بارندگی مختصری افزایش داشتیم ولی جدی نیست.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی با پخش خبرهای نادرست به تشویش ذهن مردم می‌پردازند، تاکید کرد: تمامی سدهای استان سالم هستند و مردم اطمینان داشته باشند اگر هم زمانی مشکلی برای سدها ایجاد شود، در اولین فرصت از مجاری رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.

نظری در ادامه بیان کرد: آبدهی رودخانه‌ها در حال کاهش است، البته شاید بارندگی‌های اخیر میزان آب را کمی افزایش دهد که جای نگرانی نیست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان خاطرنشان کرد: پیش از این سیلاب ۷ کیلومتر از رودخانه گرگانرود از روستای خواجه نفس به سمت دریا لایروبی شد اما حجم آب در این سیلاب دو تا سه برابر ظرفیت رودخانه بود. با تلاش‌های مدیریت سیلاب که صورت گرفت، آب به سمت دشت‌ها هدایت شد. در غیر این صورت شاهد آبگرفتی بیشتری در سطح آق قلا بودیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تلاش برای لایروبی و ایجاد معبر جدید برای تخلیه آب در مصب گرگانرود با همکاری نیروهای سپاه در حال انجام است.

 

بکارگیری ۷۱۲ دستگاه ماشین آلات سنگین برای باز کردن مسیرهای خروج سیلاب

 

سرپرست استانداری گلستان گفت: ۷۱۲ دستگاه انواع ماشین آلات سنگین در حال تلاش برای باز کردن مسیر حرکت سیلاب و رفع ماندابی در شهرهای آق قلا و گمیشان هستند.

به گزارش ایسنا منطقه گلستان و به نقل از استانداری گلستان، میرمحمد غراوی ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران که به صورت ویدئو کنفرانس با رییس جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: نیروهای سپاه و ارتش با بسیج همه امکانات و تجهیزات در حال لایروبی مسیر انتهایی گرگانرود و روان سازی حرکت سیلاب به سمت دریا هستند.

غراوی اضافه کرد: خطر بروز افزایش رسوبات گرگانرود از عوامل اصلی تخلیه نشدن سیلاب شهرستان گمیشان است.

غراوی ادامه داد: ۱۲ روستای آق قلا در محاصره سیل هستند، اما با برنامه ریزی انجام شده و تمرکز خدمات، روند امدادرسانی به این سکونتگاه‌ها به طور مرتب انجام می‌شود و با توجه به دپوی امکانات، نگرانی در این قسمت وجود ندارد.

غراوی با بیان اینکه ۱۴ بالگرد هم مشغول امدادرسانی و خدمات رسانی به نقاط آسیب دیده از سیل گلستان هستند، گفت: اگر باران امروز روند سیلاب گمیشان را تشدید نکند، تلاش‌های برنامه ریزی شده برای خروج رواناب انباشته این شهر به زودی به ثمر می‌رسد.

سرپرست استانداری گلستان همچنین بیان کرد: سیلاب از قسمت شرق وارد گمیشان شده و با توجه به حجم فراوان آن می‌تواند شهر را فرا گیرد اما تلاش شده تا سیلاب انباشته در گمیشان به سمت زمین‌های کشاورزی هدایت شود و خطری منازل و زیرساخت‌های شهری را تهدید نکند.

غراوی بیان کرد: شامگاه سه شنبه اعلام کردیم گمیشان در معرض سیلاب است و به همین دلیل با اعلام وضعیت اضطراری، برخی مناطق در معرض آسیب گمیشان را تخلیه کردیم اما کاهش دبی آب، در کنار همت مردم در هدایت آب با گذاشتن کیسه‌های شن در مسیر سیلاب، این شهر را از خطر بزرگی نجات داد.

وی با بیان اینکه حداکثر آب وارده به گمیشان دیشب ۳۰ سانتیمتر بود، گفت: با هدایت ۱۷۵ متر مکعب آب در ثانیه به سمت شمال، شمال شرق و زمین‌های کشاورزی آق قلا، ظرفیت خروجی گرگانرود به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

خسارت ۱۰۰ میلیارد تومانی سیل به راه‌های گلستان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان گفت: سیلاب اخیر بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به ۵۰ کیلومتر از راه‌های اصلی و فرعی استان وارد کرده است.

مهدی میقانی اظهار کرد: در سیلاب اخیر ۵۰ کیلومتر از راه‌های اصلی، فرعی و روستایی استان دچار خسارت شد. برآوردهای کارشناسی از خسارت‌های بیش از یکصد میلیارد تومانی به راه‌های استان حکایت دارد.

وی ادامه داد: خسارت وارده بیشتر مربوط به آسفالت، ابنیه فنی و تابلو و علائم موجود در راه‌های اصلی، فرعی و روستایی شهرستان آق‌قلا و محور گرگان- آق‌قلا، محور خواجه نفس-گمیشان و بزرگ‌راه خوش ییلاق- شاهرود و محور توسکستان بوده است.

میقانی بیان کرد: بخش زیادی از خسارت‌های وارده مربوط به راه‌های بین شهری و روستایی در مناطق سیل‌زده است که هنوز برآورد نشده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان تصریح کرد: در کنار این موضوع ماشین‌آلات و تجهیزات راهداری که درگیر سیل و بازگشایی محورهای کوهستانی بودند نیز دچار خسارت سنگینی شدند که سبب شده است تا برخی دستگاه‌های ما دیگر کارآیی لازم را نداشته باشند.

آخرین وضعیت خروج آب از آق‌قلا

فرماندار شهرستان آق قلا گفت: بخش هایی از شهر و روستاها از آب تخلیه شده اما هنوز هم محله هایی دچار آبگرفتگی هستند.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان امانگلدی ضمیر در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر همچنان وضعیت بحرانی است اما قسمت های عمده ای از شهر و روستاهای اطراف از آب تخلیه شده است.

وی با بیان اینکه ارتفاع آب رو به کاهش است، افزود: هنوز در بخش هایی از شهر خصوصا محله های حکیم آباد، کل آباد و زمین شهری به شدت تحت تاثیر آبگرفتگی هستند و حدود یک و نیم متر آب در این محلات وجود دارد. البته در این نقاط ارتفاع آب به دو و نیم متر هم رسیده بود که ارتفاع آب کم شده است.

ضمیر خاطرنشان کرد: بعد از پیام مقام معظم رهبری، نیروهای نظامی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با جدیت وارد کار شدند و اقدامات خوبی صورت گرفت.

ضمیر یادآور شد: تاکنون در این شهرستان تلفات جانی در سیلاب نداشتیم.

فرماندار گمیشان تصریح کرد: جلسه ای را دیروز با سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه داشتیم و ایشان تاکید داشتند که امروز وضعیت کل آباد و زمین شهری بهبود یابد.

وی یادآور شد: عملیات تخلیه آب از منازل مناطقی که آبگرفتگی از سطح خیابان ها و کوچه ها رفع شده، از امروز آغاز خواهد شد. از این بخش ها می خواهیم که جهت تسریع در عملیات تخلیه آب در منازل خود حضور داشته باشند.

ضمیر با بیان اینکه تا ۷۲ ساعت یا کمتر بخش های عمده ای از آب از شهر تخلیه خواهد شد، تصریح کرد: از صبوری و همکاری و همت مردم تقدیر می کنم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان:

هیچ موردی از وبا در مناطق سیل‌زده گلستان مشاهده نشده است/ لزوم توجه به توصیه‌های بهداشتی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: خوشبختانه تمامی آزمایش های انجام شده در مراکز بهداشتی از نظر بیماری التور(وبا) منفی بوده و هیچ خطری سیل زدگان را در صورت رعایت کامل توصیه های بهداشتی مراقبین سلامت، تهدید نمی کند.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان به نقل از وبدا گلستان، دکتر عارف نیا اظهار کرد:‌ برای جلوگیری از بروز بیماری های حاد اسهالی تاکنون بیش از ۵ تن آهک گندزدایی منازل برای ضدعفونی اماکن در مناطق سیل زده توزیع شده است و توصیه می شود در مناطقی که قطع و وصل آب داشته ایم، حتما از آب جوشیده و بسته بندی استفاده شود.

وی با بیان اینکه توزیع ماده پرکلرین(ضدعفونی آب) توسط بهورزان در تمام مناطق روستایی گنبد، آق قلا و گمیشان توزیع شده است، افزود: عزیزان حادثه دیده حتما از نحوه استفاده آن از طریق بهورزان اطلاع حاصل نمایند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ضمن اینکه از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه اسهال شدید و بیماری های تب دار به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند، توصیه اکید کرد: جهت شستشوی ظروف حتما از آب شرب سالم و مایع ظرفشویی استفاده شود.

رئیس جمهور وارد گلستان شد

رئیس جمهور دقایقی قبل وارد گلستان شد تا از نزدیک در جریان روند کمک‌رسانی به سیل‌زدگان قرار گیرد.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی برای شتاب بخشی در عملیات امدادرسانی و بررسی روند امدادرسانی در مناطق سیل‌زده به گلستان سفر کرد.

رئیس جمهور از مناطق سیل‌زده شهرستانهای آق‌قلا  و گمیشان بازدید خواهد کرد و پس از بازدید در جلسه ستاد بحران استان گلستان در استانداری شرکت می کند.

 

بارش های مستمر باران باعث بروز سیلاب و آبگرفتگی شدید در برخی از شهرها و روستاهای آق قلا، گمیشان و گنبدکاووس شده که خسارات زیادی به دنبال داشته است.

بازدید رئیس‌جمهور از مناطق سیل‌زده استان گلستان

رئیس جمهور با حضور در روستای چن سبلی از توابع شهرستان آق قلا از این منطقه سیل زده بازدید و با مردم از نزدیک گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه پس از ورود به استان گلستان عازم روستای چن سبلی در شهرستان آق قلا شد و از این منطقه که در اثر سیل و آبگرفتگی دچار خسارت شده بازدید کرد.

 

رئیس جمهور در این بازدید با توضیح وزیر کشور و دیگر مسئولان ذیربط در جریان روند اقدامات در راستای امداد رسانی و اسکان موقت مردم و تلاش‌های انجام شده برای رفع مشکلات و جبران خسارت‌های ناشی از سیل در این منطقه قرار گرفت.

 

روحانی همچنین در فضایی صمیمی با مردم گفتگو و پس از اطلاع از مسائل و مشکلات آنان دستورات لازم را در راستای ارائه خدمات هرچه بهتر به مردم در زمینه‌های گوناگون به مسئولان ارائه کرد.

دانشگاه علوم پزشکی گلستان:

ارائه کلیه خدمات درمانی به سیل‌زدگان گلستانی رایگان است/ کمبود دارو و نیروی متخصص وجود ندارد

دانشگاه علوم پزشکی گلستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کلیه خدمات درمانی به سیل‌زدگان رایگان است و مشکل دارو و نیروی متخصص هم وجود ندارد.

به گزارش ایسنا در این اطلاعیه آمده است: دانشگاه تا پایان بحران در کنارحادثه دیدگان و پای کار است و خوشبختانه کمبودی از لحاظ نیروی متخصص و دارو وجود ندارد.

کلیه خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برای حادثه دیدگان و سیل زدگان رایگان بوده و هیچ تعرفه ای از این عزیزان دریافت نمی‌شود.

تاکید می‌شود کلیه مراکز درمانی با آغوش باز و رایگان آماده کمک به حادثه دیدگان هستند.

 

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دانلود برنامه صندوق وام خانگی

تعمیر گیربکس لیفان

دمپر موتور مشعل

فتوسل مشعل

شیر فشار شکن

رله مشعل

شیر برقی گاز

امداد خودرو

قالیشویی شرق تهران

ساخت غرفه ارزان در نمایشگاه بین المللی

قهوه سوپریم دکتر بیز

قرص لاغری بلک اسلیم

قطعات کامپیوتر و سرور

واچ تایم یوتیوب

سلفون opp

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح